Časopis Vital

Vital je časopis, který spojuje generace. Každé tři měsíce přinášíme původní témata a rozhovory s inspirativními osobnostmi. Jak propojujeme generace? Tím, že píšeme i o stáří – takovém, jaké je a jaké by být mohlo. A píšeme o něm tak, aby to bavilo i třicátníky. Stáří je totiž zatím jediný známý způsob, jak se dožít vysokého věku.

Co je Vital?

  • Více než 100 stran inspirativního čtení každé tři měsíce.
  • Témata aktuální pro všechny generace.
  • Obsah, který si rádi přečtete i za pár let.
  • Texty předních českých novinářů, spisovatelů a špiček napříč obory.
  • Časopis vydává organizace Elpida od roku 2007.

Jak se zrodil Vital

Na podzim roku 2007 jsme začali v podkroví domu v Bartolomějské ulici v Praze připravovat časopis pro seniory. První číslo vyšlo o několik měsíců později, v prosinci 2007. Na titulní straně byl tehdy páter Halík a z jinak vcelku útlého sešitu byla již tehdy patrná snaha dělat časopis pro starší čtenáře jinak, než tomu bylo doposud zvykem. Což znamenalo mít skvělé autory, původní texty a vizáž časopisu, který by si vzala v podpaží do tramvaje klidně babiččina vnoučata. Postupem času se nám to dařilo naplňovat.

Od roku 2022 jsme ustálili grafickou podobu časopisu, zvětšili písmo a zavedli nové rubriky. Vizuální podobu časopisu připravuje Carton Clan – Martin Hůla a Kristýna Šlajchrtová. Fotografie osobností fotí Jan Bartoš a skvělé ilustrace kreslí Kateřina Illnerová.

V současné době sídlí redakce v Centru Elpida Na Bělidle 34 na Smíchově. Šéfeditorem časopisu je Ondřej Nezbeda, editorkou Agáta Faltová. Korekturu dělá skvěle Jaroslava Vaňková.

Časopis otevírá rubrika Dobré zprávy, ve které shrnujeme dobré zprávy z celého světa napříč obory, protože věříme, že je důležité dostávat k lidem více pozitivních zpráv. Do každého čísla připravujeme dva komentáře, které se týkají aktuálního dění. Delší komentář o socio-ekonomicko-politických tématech píše publicista Stanislav Biler. Rubriky Architektura se ujal kritik architektury, novinář a cyklista Petr Volf. O výtvarném umění píše dlouholetý vedoucí kulturní rubriky časopisu Respekt Jan H. Vitvar, o fenoménech ze světa filmu scenárista a kreativec Martin Müller a o vědě a technologicích novinář Vojtěch Soudný.

Zavedli jsme take life-stylové rubriky o současných trendech Na vlně, o cestování Na trati a rubriku Vaření, které připravuje novinářka a autorka kuchařek Petra Tajovský Pospěchová. O kouzelné moci rostlin píše Miroslava Hejnová. Téma zdravotní prevence připravuje Zdena Tomášová.

V každém čísle na vás čekají až tři rozhovory. V prvním představujeme známou osobnost, v těch dalších osobnosti, jejichž tvář není třeba tolik známá, ale o jejich osudu a životní zkušenosti stojí za to vyprávět. V rozhovoru Přes generace pak mluví dcera/syn/vnuk/vnučka se svým rodičem nebo prarodičem. I to bývají silné a neobvyklé příběhy.

O knihách se můžete dočíst v rubrice Dobré čtení, ve které autor představuje svou novou knihu a doporučuje tři další. A časopis uzavírá rubrika Povídka, do které nám svůj text exkluzivně poskytují čeští spisovatelé. Ivana Myšková, Bianca Bellová, Jan Němec, Magdalena Platzová… 

Vital děláme pro radost – nejen svoji, ale především našich čtenářů. A jsme moc rádi, když nám přijde dopis, mail či někdo zavolá, že ho časopis baví, že jsme skvělí a že chce číst dál. To jsou ty momenty, kdy víte, že to děláte správně. Že lpění na kvalitní novinařině, původních fotografiích a propracovaných textech má smysl, i když se nedostane k statisícům čtenářů.

Dostane se ale hned k několika tisícům, což není málo a my budeme moc rádi, když se k čtenářům Vitalu přidáte i vy.

Jiří Hrabě, šéfredaktor časopisu


Kde Vital najdete?

Objednejte si předplatné u našeho distributora SEND. Vital pak bude vám, vašim rodičům nebo prarodičům přinášet radost a inspiraci po celý rok.