Časopis Vital

Vital je časopis, který spojuje generace. Každé tři měsíce přinášíme původní témata a rozhovory s inspirativními osobnostmi. Jak propojujeme generace? Tím, že píšeme i o stáří – takovém, jaké je a jaké by být mohlo. A píšeme o něm tak, aby to bavilo i třicátníky. Stáří je totiž zatím jediný známý způsob, jak se dožít vysokého věku.

Co je Vital?

  • Více jak 80 stran inspirativního čtení každé tři měsíce.
  • Témata aktuální pro všechny generace.
  • Obsah, který si rádi přečtete i za pár let.
  • Texty předních českých novinářů, spisovatelů a špiček napříč obory.
  • Časopis vydává organizace Elpida od roku 2007.

Jak se zrodil Vital

Na podzim roku 2007 jsme začali v podkroví domu v Bartolomějské ulici v Praze připravovat časopis pro seniory. První číslo vyšlo o několik měsíců později, v prosinci 2007. Na titulní straně byl tehdy páter Halík a z jinak vcelku útlého sešitu byla již tehdy patrná snaha, dělat časopis pro starší čtenáře jinak než tomu bylo doposud zvykem. Což znamenalo mít skvělé autory, původní texty a vizáž časopisu, z který by si vzala podpaždí do tramvaje klidně babiččina vnoučata. Postupem času se nám to dařilo naplňovat. Začali pro nás psát spisovatel a historik Petr-Hora Hořejš, rozhlasová legenda Karel Tejkal či fejetonista Rudolf Křesťan. Do party jsme postupně přibrali i hudebního kritika Jiřího Černého, Honzu Vitvara z Respektu, Ondřeje Nezbedu z Paseky, architektku Ivanu Bendovou nebo ekonomickou novinářku Lenku Dolanskou. A samozřejmě řadu dalších skvělých autorů, s jejichž texty se můžete potkávat na stránkách Vitalu.

V současné době sídlí redakce na Pankráci na Praze 4. Vizuální podobu časopisu připravuje Carton Clan – Martin Hůla a Kristýna Šlajchrtová. Šefeditorem časopisu je Tomáš Rákos, editorkou Kateřina Špačková. A musím se pochlubit i naší skvělou korektorkou Mirkou Batíkovou, která je s námi od samého začátku, češtinu umí jako Bůh a je jí 80 pryč!

Vital děláme pro radost – nejen svojí, ale především našich čtenářů. A jsme moc rádi, když nám přijde dopis, mail či někdo zavolá, že ho časopis baví, že jsme skvělí a že chce číst dál. To jsou ty momenty, kdy víte, že to děláte správně. Že lpění na kvalitní novinařině, původních fotografiích (většina od skvělého Jana Bartoše) a propracovaných textech má smysl, i když se nedostane k statisícům čtenářů.

Dostane se ale hned k několika tisícům, což není málo a my budeme moc rádi, když se k čtenářům Vitalu přidáte i vy.

Jiří Hrabě, šéfredaktor časopisu


Kde Vital najdete?

Objednejte si předplatné u našeho distributora SEND. Roční předplatné stojí jen 276 Kč. Vital pak bude vám, vašim rodičům nebo prarodičům přinášet radost a inspiraci po celý rok.

Aktuální čísla najdete na našem eshopu.


Časopis podporují Nadační fond Avast a MPSV.