Dobrý pocit z cílené pomoci

Čtyři malé děti, které přišly o mámu a několik dní poté i o tátu. Dvouletá Erika, u které nastal po očkování regres vývoje a sama se nemůže ani posadit. Přesně v takových životních chvílích pomáhá obětem Nadační fond pomoci Karla Janečka, který otevírá crowdfundingové sbírky.

Nový začátek pro čtyři děti

Filip, Toník, Anička a František byly vždy velmi pozorné děti, které moc dobře věděly, čím se chtějí stát. Měly své dětské sny a přání. Život jim bohužel nadělil jednu z nejhorších lekcí, která se jim mohla stát – připravil je o oba dva rodiče. Jejich maminku Marii zasáhla velmi závažná forma rakoviny ženských orgánů, která se ještě více rozběhla, když se léčila s psychickými problémy. Lékaři byli nemilosrdní a neviděli žádnou šanci na uzdravení, ale přesto Marie zápasila a rozhodla se podstoupit velmi intenzivní léčbu. Ani ta ale nepomohla a v listopadu na následky nemoci zemřela. Tento příběh by se nevymykal příběhům tisíců jiných, kteří bojují s onkologickým onemocněním, kdyby nenásledovala další rodinná tragédie. Za pouhých 26 dní po Mariině smrti zemřel i její manžel Jan. Jeho tělo nevydrželo fyzický a psychický nápor posledních dvou let.

Kolem rodiny se semkla skupina přátel, kteří chtěli ulehčit situaci nejen dětem, ale i jejich babičce, která všechny čtyři dostala do péče. Nápad uskutečnit velkou finanční sbírku, do které by se mohla zapojit i veřejnost, byl právě jejich. Chtěli oslovit někoho, kdo by jim pomohl jejich nápad zaštítit a podpořit, a to moderním způsobem. „Jsme rádi, že jsme zvolili právě Nadační fond pomoci Karla Janečka, který dal celé sbírce punc důvěryhodnosti,“ vysvětluje Lukáš Svoboda, organizátor sbírky.

Jejich projektu se po celou dobu výjimečně dařilo – jejich příběh dokázal zaujmout nejen veřejnost, ale i média. A co víc, překonali hranici 1,5 milionu korun. To je zatím nejvíce, co se komu v České republice povedlo v online charitativních projektech. Všem čtyřem dětem se tak mohou plnit jejich životní sny, jít na vysokou školu a zažít snad alespoň trochu normální život.

Příběh Eriky Malátové je jasným příkladem toho, že pouto matky a jejího dítěte překoná všechno na světě. Narodila se jako zdravé dítě. Ve 2,5 měsících ale její lékař rozhodl o očkování, a to i přesto, že její matka měla komplikované těhotenství a Erika se narodila předčasně. Po vakcíně se jí a její rodině převrátil život naruby. Diagnóza – regres vývoje způsobený právě očkováním. Erika se nemůže sama posadit, ztratila motoriku, potřebuje zkrátka 24hodinovou péči. Její matka by pro zlepšení stavu své dcerky udělala všechno. Oslovila proto Nadační fond pomoci, aby mohla z veřejné sbírky financovat nákladnou, ale fungující terapii. „Význam plošného očkování nijak nepopíráme a jsme si vědomi toho, že je důležité. Na případu Eriky je ale vidět, že očkování není vhodné bez výjimky a může dojít k poškození zdraví dítěte. Tímto tématem jsme také chtěli otevřít veřejnou diskuzi na toto téma,“ dodává Čestmír Horký.

Co to je crowdfunding?
Crowdfunding je moderní způsob financování, kdy větší počet jednotlivců přispívá na cílovou částku. Nejčastěji je využíván online, prostřednictvím internetu.

Sbírku v tomto případě podpořila i řada známých osobností, včetně Simony Krainové, a už teď projekt přesáhl cílovou částku. Ukázalo se totiž, že lidé chtějí pomáhat více, než si myslíme a že jim život a podmínky kolem nás opravdu nejsou lhostejné.

Jak to celé funguje?

Takové podmínky nejsou lhostejné ani Nadačnímu fondu pomoci. Ten pomáhá obětem podvodu, agrese a iracionální byrokracie. Zároveň ale otevírá crowdfundingové sbírky pro ty, kteří pomoc opravdu potřebují. Tato sbírka ale není jen platformou, kam lidé posílají peníze. Angažuje se zde i sám Karel Janeček, který každý příspěvek násobí částkou 1,618, tedy zlatým řezem.

„Na tomto principu si opravdu zakládáme, protože jsme jedinou organizací, která tímto způsobem podporuje právě charitativní projekty. Ani v zahraničí není takováto forma podpory zatím dostupná, říká Čestmír Horký. Zatímco u dalších crowdfundingových webů, kdy se na projekty také skládá veřejnost, si můžete za přispěnou částku vybrat jednu z nabízených odměn, Nadační fond pomoci funguje jinak.

„V Nadačním fondu pomoci lidé nedostávají za příspěvek odměny, jako je to u podobných serverů. Kupují si vlastně dobrý pocit, že někomu pomohli. Ten je ale mnohdy lepší, než jakékoli jiné věci,“ říká Čestmír Horký. „Na výše zmíněných projektech jsme se přesvědčili, že lidé o podobné sbírky a projekty zájem mají, jenom se jim musí podat moderní a neokoukanou formou, která je zaujme. To si myslím, že naprosto splňujeme a jsme tím zároveň i jedineční,“ dodává.

Stali jste se obětí podvodu, agrese nebo iracionální byrokracie? Znáte někoho, kdo potřebuje podat pomocnou ruku, nebo si chcete otevřít podobnou sbírku?

Vyplňte žádost na nfpomoci.cz/zadost-pro-fyzické-osoby, nebo nás kontaktujte:

 

 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.