Lékařství

Fake news v medicíně

Lež, manipulace nebo podraz jsou vždy pravděpodobnější než zázrak. Zní to tak zaručeně a pravdivě, pomyslí si čtenář razantních titulků.

Zde jsou jen pár příkladů: Očkování způsobuje autismus, chemoterapie zabíjí a bez detoxikace se nikdy neuzdravíte! Nebo: Co vám lékaři nikdy neřeknou a farmaceutické firmy před vámi úzkostlivě tají?

Fake news (v překladu – falešné zprávy) se netýkají jen politiky či mezinárodních vztahů, ale ovlivńují i medicínu. Důsledky jsou závažné. V lepším případě lidé pod jejich vlivem zbytečně utrácejí za „zázračné“ terapie, v tom horším riskují své zdraví nebo dokonce život.

Lež je vždy pravděpodobnější než zázrak

„Je snadné uvěřit něčemu, co je servírováno se silnými emocemi,“ říká Petr Nutil, zakladatel portálu Manipulátoři.cz, který se věnuje právě poplašným zprávám a jejich odhalování. Podle něj mají fake news řadu společných rysů. Obvykle se soustředí na oznamování přelomových objevů, nabízejí rychlá řešení komplikovaných zdravotních problémů nebo hrají s oblíbenou kartou „co vám doktoři tají“. „Tyto zprávy jsou často motivovány snahou o zisk. Naprosto neúčinné přípravky jsou tak prodávané se lživými legendami a slibují nesplnitelné,“ dodává. Zpráva, která rovnou odkazuje na webové stránky prodávající „zázračné“ pilulky, je tak sama o sobě podezřelá. „Stačí si zapamatovat jednu věc. Lež, manipulace nebo podraz jsou vždy pravděpodobnější než zázrak,“ shrnuje základní pravidlo Nutil.

Šarlatán sebejistě slíbí cokoliv a klidně vás přesvědčí o tom, že rakovinu vyléčíte tím, že bude polykat jedlou sodu

Častým obsahem fake news jsou právě různé spiklenecké teorie o tom, co je před nemocnými lidmi záměrně utajováno, aby se nemohli uzdravit. Obvykle se tyto zprávy týkají velmi závažných a život ohrožujících chorob, jako jsou různá nádorová onemocnění, a současně odrazují pacienty od toho, aby důvěřovali svému lékaři. Jenže představa, že někde daleko sedí mocní na svých miliardách dolarů a uplácí všechny lékaře na celém světě, je dost přitažená za vlasy. „Zkuste si vzpomenout, co se naposledy stalo, když jste někomu ve svém okolí řekli, že o něčem nemá mluvit. Takřka jistě se tato informace dřív nebo později stala veřejnou,“ připomíná přirozenou lidskou vlastnost Leoš Kyša, místopředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos. Náplní jeho činnosti je upozorňovat na nejrůznější šarlatány, proto také klub každoročně udílí Bludné balvany, kterými oceňuje „nejúspěšnější“ podvodníky. „Moderní medicína je složitá a pro řadu lidí je jen obtížně přijatelné přijmout sdělení lékaře, že jejich léčba bude zdlouhavá a s nejistým výsledkem. Naproti tomu šarlatán sebejistě slíbí cokoliv a klidně vás přesvědčí o tom, že rakovinu vyléčíte tím, že bude polykat jedlou sodu,“ dodává.

Ale mně to pomohlo… aneb jak odhalit fake news
Zbystřete, pokud objevíte podobná tvrzení: Vrazi v bílých pláštích nechtějí, abyste se uzdravili. Vědecké studie jsou omezené, zaujaté a podplacené. Farmaceutické firmy nechtějí, abyste to věděli. Zcela bezpečné a bez vedlejších účinků. Pomohlo mi to a vám to zaručeně také pomůže.

Právě zprávy o utajovaných lécích na rakovinu patří ke stálicím fake news. Obvykle obsahují hned několik logických chyb. Už jen samo slovo rakovina pod sebou skrývá celou řadu různých onkologických onemocnění, která zasahují různé části lidského těla a vyžadují odlišnou léčbu, jež obvykle znamená kombinaci více léčebných metod. Navíc vývoj nových léků není nic, co by se odehrávalo na jednom místě, ale vždy se na něm podílí řada institucí a je do něj zapojeno velké množství lidí. Navíc i sami lidé podílející se na výzkumu léků jsou stejně jako všichni ostatní náchylní k tomu, že onemocní. Proč by tedy „zázračným“ lékem neléčili sami sebe a raději zemřeli, než aby bylo tajemství prozrazeno? A hlavně, utajovat takovou informaci by bylo mnohonásobně dražší než samotný výzkum. Už jen stále platit celou tu mašinérii, která bude úzkostlivě dbát na to, aby se nic „nevykecalo“, by bylo neúnosné.

Přírodní neznamená bezpečný

Dalším znakem fake news bývá zdůrazňování toho, že „přírodní“ je vždy lepší než „chemické“. Ale i to je klam. Už jen proto, že přírodní je také silně jedovaná muchomůrka zelená. Přesto má řada lidí sklon věřit tomu, že „přírodní“ znamená „bez vedlejších účinků“. „Toto je oblíbený trik šmejdů, kteří obchodují s lidskou důvěřivostí. Podání každého léku s sebou vždy nese riziko nežádoucích účinků, ale zatímco u léku z lékárny musí být příbalový leták, který vás na toto upozorní, šarlatáni nic takového nedělají,“ popisuje Tomáš Cikrt, farmaceut a šéfredaktor portálu Zdravotnickydenik.cz. Zatímco každý lék ještě před tím, než se vůbec dostane na trh, musí projít několik let trvajícími klinickými zkouškami, během nichž jsou sledovány jeho účinky na tisících osob, nejrůznější „zázračné“ přípravky nic z toho podstoupit nemusejí. „To také znamená, že například různé asijské směsi opředené legendami o tom, jak skvěle fungují, ve skutečnosti obsahují toxické kovy, zbytky pesticidů nebo rozemleté myši,“ dodává Cikrt. Paradoxně tak přípravky slibující „detoxikaci“ organismu mohou být samy o sobě jedovaté. Moderní medicína má v sobě něco, čím se zásadně liší od toho, co je označováno jako „alternativní“.

Mluvte se svým lékařem
Co uděláte, když se vám rozbije auto? Nejspíš ho svěříte automechanikovi. Když ale jde o vlastní zdraví, řada lidí jedná přesně opačně. Pokud narazíte na nějakou „zaručenou“ zprávu, zeptejte se lékaře, kterému důvěřujete, na jeho názor. Dvojnásob to platí, pokud byste pod vlivem různých zpráv chtěli změnit léčbu, kterou vám předepsal. Nevědomky si tak můžete ublížit.

Nestaví na příbězích či osobních zkušenostech, ale potřebuje dostatečně spolehlivá data, která potvrdí, zda určitý lék nebo třeba určitá operace skutečně pacientům pomáhají a zlepší jejich stav. To znamená, že nestačí poutavý příběh zveřejněný na sociálních sítích, ale nezbytné jsou vědecké důkazy. Jednoduše řečeno, čím lépe kontrolovaná studie a čím větší počet zahrnutých pacientů, tím lépe. Mimochodem právě tento způsob práce lékařů označovaný jako medicína postavená na důkazech je jedním z velkých přelomů v historii. Kdyby se i dnes lékaři spoléhali na tvrzení „mně to funguje“, stále by svým pacientům pouštěli žilou. Části jejich pacientů se možná opravdu ulevilo a ti mrtví už si stěžovat nemohli.

Hloupost má důsledky

Při pohledu na nejrůznější „zaručené“ zprávy o medicíně není od věci popřemýšlet také nad tím, kde se informace vzala a zapátrat v její historii. Příkladem je tvrzení, že očkování způsobuje autismus, kterému bohužel věří miliony lidí. Před dvaceti lety zkoumal britský lékař Andrew Wakefield pouhých 12 dětí, a nejen to, údaje o nich záměrně zkreslil tak, aby mu výsledky vyhovovaly. V důsledku této záměrné manipulace a také řady dalších etických pochybení pak Wakefield přišel o lékařskou licenci a jeho práce byla znevěrohodněna. Ne proto, že by byl nepohodlný, ale protože vědomě lhal. Přestože bylo tvrzení, že očkování způsobuje autismus mnohokrát spolehlivě vyvráceno, a to na základě studií, do nichž byly zahrnuty desítky milionů dětí, pochybnost zůstala. Proto také řada rodičů odmítá očkování svých dětí a do Evropy se vrátily infekční onemocnění, které byly takřka vymýceny. Stalo se to, že lidé uvěřili lži a bohužel to má následky.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.