
Finanční poradna – Chytrý dluh
K financím je nutné přistupovat s rozvahou. Vyplatí se plánovat: kdo hledí dopředu, má vyhráno. Uhlídat peníze stojí energii, rozpočet je hlavně práce.
Odchod do starobního důchodu můžeme snadno předvídat. Tato událost s sebou nese mnoho změn. Nejčastěji klesají celkové příjmy. Ne však pokaždé. Rodinnému rozpočtu mohou pomoci občasné příjmy, menší úvazky či brigády. Jako všude, i zde se vyplácí řádná příprava.
Dlouhodobé pravidelné ukládání nebo investice do různých fondů mohou pokrýt alespoň inflační znehodnocení a poskytnout finanční zázemí pro období zmenšených příjmů. Zde je třeba začít dostatečně včas, nejlépe již v mladém věku. Teprve tak se z malých částek stane během mnoha let obnos, který pak může hrát důležitou roli. Mezi to patří i investice nehmotné, nepeněžní. Věnujeme-li se dětem, rodině, vnoučatům, můžeme snáze očekávat jejich pomocnou ruku, až bude potřeba.
Na období snížených příjmů je dobré se připravit i z druhé strany − z pohledu výdajů. Mezi největší výdajové položky patří bydlení – ať již nájem či služby spojené s bydlením. Čím dříve se odhodláme ke změně, tím lépe. Nemovitost nebo její část můžeme i pronajímat a snížit tak čisté výdaje. Dokonce můžeme část věcí movitých nebo nemovitých prodat a částku použít na splácení výdajů.
Součástí výdajů jsou v našem rozpočtu i splátky našich dluhů. Splácíme jistiny i tzv. příslušenství – tedy různé poplatky, úroky, případně pokuty a úroky z prodlení. Čím důvěryhodnější jsme dlužníci, tím máme vyšší šanci získat úvěr s nízkými náklady. Proto se dá doporučit již několik let před odchodem do starobního důchodu plně se věnovat osobnímu a rodinnému rozpočtu tak, aby nikde nedošlo k prodlení se splácením. Pak totiž bude snadné docílit u věřitelů změny splátkových kalendářů a snížit celkové měsíční zatížení, které lépe vyhovuje situaci nižších příjmů.
Dluhy vznikající v důchodovém věku jsou velkým rizikem. Může nastat nemoc, úraz nebo jiné nemilé události, které ohrozí naši schopnost splácet. V tom případě se celkový dluh rozrůstá o různá penále a poplatky, výsledkem může být i exekuce. Všechny našetřené nebo investované peníze jsou v tomto okamžiku ohroženy, a proto je vhodné si každý dluh v tomto věku dvakrát rozmyslet a konzultovat jej s potomky. Možná se najde jiná cesta než nový dluh.
V případě starších dluhů, které se nepodařilo splatit před odchodem do důchodu, záleží na celkové situaci. Když jsme mysleli dopředu, používali jsme správné nástroje finančního trhu a dbali pravidel finanční obezřetnosti, můžeme být relativně klidní. Ať již majetek v kterékoli formě, aktivní a přející příbuzní, nebo občasná či pravidelnější práce, to vše zajišťuje splácení našich dluhů. Kde ale nezbylo nic než dluhy, tam není z čeho brát. Smutnou představou je život v exekucích, kdy seniorovi zůstává do doby vymožení celé dlužné částky a nákladů na činnost exekutora jen zákonná nezabavitelná částka. Abychom se tomu vyhnuli, musíme si nasadit pořádné brýle a dívat se již v produktivním věku daleko dopředu.
Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.
Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS ELPIDA 30 DMS ELPIDA 60 DMS ELPIDA 90
Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30 DMS TRV ELPIDA 60 DMS TRV ELPIDA 90
Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké. Děkujeme vám!
Další články

Příběh stáří

Obrana před falešnými zprávami? Nestůjte jen u jednoho kohoutku limonády

Moderní bastlíř nesedí doma. Využívá veřejné dílny

Skutečně nás přebytek peněz ničí, nebo si ho umíme užívat?

Štěstí, nejdůležitější téma

Martha Gellhornová a Ernest Hemingway

Kurkuma – zlatá bohyně

Světla a stíny lamp Věry Křesadlové