Foto © Kitchenette.cz

Když se snídaně povede, je hned hezčí i celý den

Vybrali jsme čtyři recepty od čtyř slavných foodblogerů (kuchařů), které nás baví svou originalitou, krásným vzhledem, ale převážně chutí. Některé zvládnete jedna dvě, na jiné si musíte najít chvilku času. Zkuste je ale určitě všechny. Uvidíte, že vám je budou všichni chválit až do nebes. A za tu slast to stojí.

Kokosový chia pudink

Chia semínka mají v naší kuchyni své jisté místo už velmi dlouhou dobu. Přidávám je téměř kamkoli. Do musli, do těsta, smoothie, drobenky. Fungují také skvěle jako zahušťovadlo, ale na všechny chia pudinky jsem se dívala tak trochu skrz prsty. Jednoduše mi nepřipadaly příliš atraktivní, přestože jsou moc zdravé. Až jsem jednou ochutnala exotickou verzi a nemohla jsem pár dní pochopit, proč jsem byla tak zaujatá. Začala jsem pak různě experimentovat a výsledkem je několik opravdu lahodných receptů. Chia pudink je delikátní balení velkého množství proteinů, antioxidantů, vápníku a tak důležitých Omega-3 mastných kyselin.

Pokud tuto kokosovou verzi doplníte o čerstvé mango, bude vám pudink velmi připomínat tradiční thajskou lepivou rýži, což není až zas tak překvapivé vzhledem k tomu, že jde o kokosovou chuť ve spojení se sladkým mangem. A pokud budete chtít dál experimentovat, vyzkoušejte nahradit kokosové mléko jakýmkoli jiným třeba rostlinným mlékem či oblíbeným smoothiem či kakaem. Stačí vždy jen zachovat poměr ingrediencí 1:4. Tedy jeden díl chia semínek a 4 díky tekuté složky. Je to skvělá a rychlá snídaně nebo například svačinka pro děti do školy či na výlet.

Ingredience

Na pudink: 1/4 hrnku (40g) chia semínek, 1 hrnek (236 ml) kokosového mléka, 2 lžíce javorového sirupu (medu, datlového či jiného zdravého sirupu)
.

Na servírování: 200 g čerstvého ovoce, ideální jsou lesní plody, orestovaných oříšků či granoly a pro thajskou verzi čerstvé mango.

Postup

  1. Pokud si chcete dopřát chia pudink k snídani, večer předem smíchejte semínka s mlékem. Můžete rovnou rozdělit do jedno porcových mističek či skleniček a nebo nechat v jedné nádobě. Každopádně směs zakryjte například fólii a nechte do rána semínka bobtnat.
  2. Druhý den už stačí jen připravit jednotlivé porce k servírování. Každou porci doplňte o 2 lžíce čerstvého ovoce a směs orestovaných oříšků, případně i granoly.

Kitchenette, www.kitchenette.cz


Foto: Bjukitchen.cz

Granola s kakaovými boby

Zkuste si upéct domácí granolu jako takový malý dárek pro sebe i své milé. Zaručuju, že vám to pomůže snídat lépe a hlavně zdravěji! Kakaovou granolu už jsem málem vzdala! Dokonce jsem ji i na chvilku pro sebe musela vyškrtnout. Tolik práce mi nedalo snad žádné jiné jídlo. Chutná skvěle, jenže je v tom malý zádrhel. Původně jsem na ni sypala kakao, když jsem ji vyndala z trouby. Granola byla pár dní výborná, ale pak kakao zhořklo. Dlouho jsem zkoušela další varianty, až jsem konečně našla tu pravou. Prostě do granoly zapeču nadrcené kakaové boby!

Ingredience na 800 g

300 g ovesných vloček, 100 g nahrubo nasekaných mandlí, ½ hrnku chia semínek, špetka soli, 80 ml tekutého medu, 3 lžíce slunečnicového bio oleje, ¼ hrnku lněného semínka, 150 g najemno nasekaných kakaových bobů, 150 g kokosových lupínků, 80 g černé moruše, doba přípravy: 50 minut.

Postup

  1. Předehřeju si troubu na 160°C. Ve větší misce smíchám vločky, mandle, chia semínka a sůl.
  2. V hrnku promíchám med s olejem, naliju na vločkovou směs a rukama pečlivě prohnětu.
  3. Vločkovou směs rovnoměrně nasypu na plech a peču 30 až 35 minut. Během pečení vločky několikrát promíchám vařečkou, aby se nespálily.
  4. Když jsou vločky a ořechy krásně zlaté, přisypu k nim kakaové boby i kokosové lupínky a ještě asi 3 minuty peču.
  5. Granolu nechám vychladnout, pak přisypu moruši. Hotovou granolu uchovávám v nádobě s víkem. Vydrží v ní křupavá zhruba měsíc.

Bjukitchen, www.bjukitchen.cz


Foto: Kitchenstory

Špaldové vafle s pošírovanou hruškou

Moje babička vždycky říkala, že by snídaně měla být základem dne. Ne vždy však máme dostatek času, abychom tomuto jídlu věnovali tolik, kolik si zaslouží. A tak u nás vítáme každý volný den, kdy se můžeme pustit do něčeho moc dobrého, jako jsou špaldové vafle.

Ingredience na 4 porce

250g špaldové mouky, špetka soli, 3 lžičky skořice, 1 lžička mletého zázvoru, větší špetka muškátového oříšku, 4 žloutky, 4 lžíce kokosového cukru, 20g čerstvého droždí, 300ml mléka, 100g rozpuštěného másla, 4 bílky, příprava: 15 minut + 30 minut kynutí.

Postup

  1. Droždí rozdrobte do střední misky, přidejte vlažné mléko, trošku mouky a cukru. Vidličkou vše dobře rozmíchejte a na teplém místě nechte vzejít kvásek.
  2. Do větší mísy dejte špaldovou mouku, špetku soli, skořici, mletý zázvor, muškátový oříšek a promíchejte.
  3. Kokosový cukr chutná tak trochu jako karamel, pokud ho nemáte, můžete nahradit klasický třtinovým cukrem. Cukr vyšlehejte se žloutky a přidejte k suchým ingrediencím.
  4. Do mísy k mouce přidejte vzešlý kvásek, zbylé mléko, rozpuštěné máslo a dobře promíchejte, abyste vytvořili hladké, řidší těsto. Zakryjte čistou utěrkou a dejte vykynout na 30 minut na teplém místě.
  5. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh, který nakonec vmíchejte do vykynutého těsta.
  6. Vaflovač rozehřejte a pomocí naběračky naplňte vaflovým těstem. Pečte do zezlátnutí.

Vafle jsme zkombinovali s pošírovanými hruškami v červeném víně. Omáčku jsme zredukovali a vše doplnili vyšlehanou šlehačkou. Tady je recept na hrušky:

Ingredience

2 zralé hrušky, 1 lahev červeného polosuchého vína, 50ml brandy, 2 celé skořice, 3ks badyánu, 8ks hřebíčků, 2 – 3 lžíce třtinového cukru, lžíce másla, příprava: 30 – 40 minut.

Postup

  1. Hrušky zbavte slupky a celé i se stopkou vložte do úzkého, ale vyššího hrnce.
  2. Do hrnce přidejte všechno koření, cukr. Vše zalijte lahví červeného vína a brandy. Množství cukru do omáčky dejte podle toho, jaké víno jste použili. Pokud máte víno sladší, cukru dejte méně.
  3. Hrušky vařte zhruba 20 – 30 minut, dokud nebudou měkké. Zralejší budou potřebovat méně vaření než ty nezralé.
  4. Po změknutí hrušky vyndejte do misky bokem a víno v hrnci nechte ještě vařit, aby se zredukovalo jeho množství. Omáčka tak nabyde na síle a zhoustne.
  5. Jakmile dosáhnete požadované hustoty, stáhněte z plamene, přeceďte a přidejte do teplé omáčky lžíci másla. Promíchejte, aby se máslo s omáčkou dobře spojilo.
  6. Hotové vafle polijte redukovanou omáčkou z červeného vína, přidejte plátky pošírované hrušky a jako třešnička na dortu domácí šlehačka.

Kitchenstory, www.kitchenstory.cz (na podzim se můžeme těšit na kuchařku)


Foto: Kublanka

Severoafrická palačinka naslano

Mám rád, když má jeden recept dvě varianty. Severoafrická palačinka neboli baghrir jde totiž udělat ve slané i sladké verzi.

Ingredience na 6-8 kusů

250 g jemné semoliny, 40 g hladké mouky, 2 lžičky cukru krupice, 1 vrchovatá lžička sušeného droždí, 1 lžička soli, 500 ml vlažné vody, velká hrst baby špenátu, 1 lžička kypřícího prášku, slunečnicový olej na vymazání, olivový olej na podávání, vejce, zelenina podle chuti na podávání.

Postup

Semolinu, hladkou mouku, špenát, cukr, sušené droždí, sůl a 500 ml vlažné vody dáme do mixéru a rozmixujeme dohladka. Jakmile je těstíčko dokonale hladké, přidáme kypřící prášek a několik sekund znovu promixujeme. Těstíčko necháme v mixéru 30 minut odpočinout (na hladině se vytvoří pěna) a poté opět krátce promixujeme. Pánev s nepřilnavým povrchem velmi slabě vymažeme papírovou utěrkou namočenou ve slunečnicovém oleji a necháme ji dobře rozpálit na mírném ohni. Pokud bychom těsto lili na studenou pánev, nevytvořily by se nám dírky. Do rozpálené pánve vlijeme cca 100 ml těstíčka a necháme ho volně roztéct. Palačinky smažíme pouze z jedné strany, nikdy je neotáčíme. Z pánve je vyndáme v okamžiku, kdy je jejich povrch suchý a už se nám netvoří další dírky. Nikdy je neskládáme na sebe, protože by se nám slepily.

Pokud se nám při smažení neobjevují bublinky, máme nejspíše těsto příliš husté a/nebo jsme mu nedopřáli dostatek času na aktivaci droždí. V takovém případě přidáme do těstíčka několik lžic teplé vody a necháme ho odpočinout dalších 15 minut. Podáváme s usmaženým volským okem a zeleninovým salátem. Na talíři jemně zakápneme olivovým olejem a ihned podáváme.

Kublanka, www.kublanka.cz

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.