Kustovnice čínská – ovoce dlouhověkosti

Kustovnice pochází z Asie a v čínské medicíně má dlouhou a nezastupitelnou roli. Tradice říká, že pokud ji člověk užívá ve formě čaje po celý rok, přináší dokonalé zdraví a dlouhý věk. Její léčivé účinky jsou přímo zázračné.

Z hlediska nutričních hodnot je považovaná za velmi cenný a nepostradatelný doplněk stravy. Představuje silný antioxidant, který zabraňuje předčasnému stárnutí a napomáhá udržet celkové zdraví organismu. Léčivé látky jsou obsaženy ve všech částech rostliny: plody, kůra, listí i kořeny, ale nejčastěji se používají plody.

Kustovnice obsahuje 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních aminokyselin, kyselinu linolovou, velké množství stopových prvků, mezi nimi i germanium, které se v potravinách nachází zřídka a působí proti rakovinovým buňkám, a 11 minerálů v organické formě. Nechybí ani řada vitaminů B1, B2, B6, C a E, alfa a beta karoten, lutein, lykopen, steroidy a unikátní skupina polysacharidů, které odstraňují volné radikály, chrání buňky před poškozením, zpomalují proces stárnutí a posilují imunitní systém.

Využití v léčitelství

Kustovnice posiluje činnost ledvin a jater, podporuje krvetvorbu, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Napomáhá snížit cholesterol, posílit a zlepšit zrak, zklidnit podrážděné oči, působí proti chronickému kašli, mírní různé alergické projevy a kožní potíže. Používá se při plicní tuberkulóze a je účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Omezuje vznik bolestí v kříži a kolenou, bolesti hlavy, hučení v uších a závratě. Zlepšuje paměť, pevnost šlach a nehtů. Podporuje trávení, činnost střev a pozitivně působí na menstruační cyklus. Redukuje červené žilky v obličeji. Zlepšuje kvalitu spánku, působí protizánětlivě a je vhodná po nadměrné konzumaci alkoholu. Dokonale pročistí organismus.

Doporučená denní dávka je 6‒15 g suchých plodů, cca 1 polévková lžíce. Vyšší míra konzumace vede k problémům se zažíváním. Odborníci nedoporučují jíst větší množství kustovnice před spaním, mohou nastat problémy s nespavostí.

Využití v kuchyni

Kustovnice se jí samotná, nebo se přidává do cereálních směsí, kaší, ovocných koktejlů, salátů, sladkých koláčů, polévkových vývarů, do rýže, k masu, do marmelád nebo se z ní připravuje čaj.

Tradiční čaj
2‒3 čajové lžičky plodů na 3/4 litru vody, povařte 3 minuty a sceďte. Popíjejte v průběhu dne do 17.00 hod. Čaj lze lehce přisladit medem.

Chryzantémový čaj s kustovnicí
3‒5 květů chryzantémy a cca 10 plodů kustovnice vložíme do hrnku a zalijeme vroucí vodou (250 ml).
Tento osvěžující nápoj je výborný při problémech rozostřeného vidění, pocitu sucha či únavy očí, světloplachosti, pro povzbuzení mozku a snížení celkové únavy. Má protizánětlivé účinky, působí zejména na sliznice dýchacích cest. Je vhodný i pro děti. Plody můžeme nakonec sníst.

Tvarohový koláč s kustovnicí
150 g hladké mouky, 150 g másla, 80 g moučkového cukru, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr, lžička kypřícího prášku.
Náplň: 500 g tvarohu, 150 g moučkového cukru, 2 vejce, hrst kustovnice, hrst brusinek, hrst rozinek.
Kustovnici, rozinky a brusinky namočíme do vody, aby změkly. V míse smícháme suroviny, vypracujeme těsto a vtlačíme do vymazané a vysypané formy. Zatímco se těsto bude v troubě předpékat, pět až sedm minut při 180 °C, připravíme náplň. Ve větší misce vyšleháme žloutky s cukrem a tvarohem. Jakmile bude těsto předpečené, naneseme na něj tvarohovou náplň a posypeme kustovnicí, rozinkami a brusinkami. Koláč pečeme přibližně dalších dvacet minut.

Kuře na kustovnici
1 menší kuře, 4 lžíce kustovnice, sůl, voda
Kuře omyjeme, vložíme do pekáče, posolíme, posypeme kustovnicí a podlijeme horkou vodou. Upečeme dozlatova.

Jidášovo ucho s kustovnicí
200 g ucha, 20 g kustovnice, lžičku nasekaného zázvoru, lžičku medu, lžičku čínského vína, 2 lžíce hustého masového vývaru, lžíci oleje
Ucho blanžírujeme v horké vodě do měkka. Na pánvi wok rozpálíme olej a všechny ingredience za stálého míchání rychle osmažíme. Výsledný pokrm vyživuje slezinu, plíce, krev a posiluje celé tělo.

Pikantní polévka s kustovnicí
100 g kustovnice, 200 g nakládaných rajčat, 0,5 l zeleninového vývaru, 1 větší cibule, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžička kmínu, špetka soli, špetka pepře, hrst čerstvého koriandru a petrželky.
Kustovnici namočíme přes noc do vody. Nadrobno nakrájenou cibulku orestujeme na olivovém oleji, přidáme nakrájená rajčata a kustovnici. Jakmile je všechno lehce orestované a promíchané, přisypeme kmín, sůl a pepř a směs zalijeme vývarem. Polévku vaříme přibližně patnáct minut. Nakonec do polévky vmícháme čerstvé nasekané bylinky.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.