
Lichořeřišnice větší – zázračné antibiotikum
Roste v severních zemích Jižní Ameriky (Kolumbie, Ekvádor, Peru), v Evropě se pěstuje od roku 1864. Od té doby byla vyšlechtěna řada nádherně zbarvených kultivarů. Je nejen ozdobou balkónů, zahrad, parků a skleníků, ale především léčivou bylinou a zeleninou.
Lichořeřišnice je silné přírodní antibiotikum a dokáže působit proti všem čtyřiceti šesti kmenům stafylokokových bakterií, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Antibakteriální, antivirové a antibiotické látky v ní obsažené účinně pomáhají při zápalu plic, zánětu prostaty, žaludečních vředech a zánětu vaječníků. Díky vysokému obsahu vitamínu C zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje imunitu i centrální nervový systém a pomáhá při bolesti v krku či nosohltanu. Peruánci ji doporučují proti různým vyrážkám, vředům a při hojení ran. Směsí vína a nálevu z rostliny potírají hnisající rány. Šamani léčili ječné zrno a zmenšovali kruhy pod očima tím, že potírali tváře květem lichořeřišnice.
Využití v léčitelství
V léčitelství se využívá hlavně její čerstvá nať nebo šťáva, případně tinktura. Sušená má slabší účinek. Bylinka se užívá zpravidla dvakrát denně, ráno a odpoledne. Její látky začnou v těle působit za dvě až tři hodiny po požití, maxima dosáhnou mezi čtvrtou až desátou hodinou. Užívání nezpůsobuje žádné vedlejší potíže. Rostlinu mohou i těhotné a kojící ženy. Neměla by se však nadužívat, může snižovat plodnost. Dá se kombinovat s antibiotiky, tak umocní jejich účinek. Je skvělá při doléčení zánětů s hrozící recidivou.
Čaj z lichořeřišnice
1 vrchovatou lžičku řezaných sušených, nebo 2 lžičky řezaných čerstvých listů zalijeme šálkem horké vody, necháme cca 10 minut louhovat a pak přecedíme. Při potížích pijte 3x denně, jako prevenci 1x denně.
Tinktura ze semen lichořeřišnice
Semena rozdrťte, dejte do výšky jedné pětiny láhve, zalijte 85% alkoholem, nechte na teplém místě 14 dnů louhovat, pak přefiltrujte. Užívejte 7 kapek do vlažné vody před jídlem 3x denně. Působí jako přírodní antibiotikum.
Tinktura z květů lichořeřišnice
Kvetoucí nať napěchujte do láhve, ideálně z tmavého skla, zalijte vodkou nebo čistým lihem a nechte týden až dva louhovat. Poté sceďte a uchovávejte na tmavém a chladném místě.
Využití v kuchyni
Listy, květy a poupata se chuťově podobají řeřiše nebo ředkvičkám. Dodávají jemný říz zeleninovým salátům, přidávají se do brambor, kuskusu a těstovin i jako originální ozdoba na chlebíčky a jednohubky. Lichořeřišnice je výtečná v pomazánkách, např. ve vaječné nebo sýrové. Semena se dají konzumovat přímo z rostliny. Mladá zelená semena jsou více aromatická a používají se místo křenu do tatarské omáčky.
Při přípravě studených i teplých pokrmů lze použít lichořeřišnici naloženou v oleji. Čerstvé květy, popř. i listy lichořeřišnice vložíme do čisté zavařovačky, zalijeme dobrým olejem a necháme 14 dní uležet. Olej přidáváme do salátů, pomazánek, kapeme jej na těstoviny nebo na pizzu. Vhodný je též k nakládání sýrů nebo masa. Naložené květy pak použijeme do dušených a pečených pokrmů. Olej uchovávejte v lednici.
Salát z lichořeřišnice
Čerstvě utržené listy omyjeme a pokrájíme na tenčí plátky, květy můžeme přidat celé – na chuť nejsou výrazné, ale barevně zpestří jídlo. Zajímavá je kombinace s rajčaty a bazalkou. Denní dávka bylinky by měla vážit tolik gramů, kolik kilogramů vážíte.
Omáčka z cuket a lichořeřišnice
3 malé cukety, několik listů lichořeřišnice, 1 PL semen lichořeřišnice, 4-5 PL olivového oleje, 2-3 PL zakysané smetany, sůl, pepř, bazalka, těstoviny (gnocchi).
Cuketu nakrájíme na plátky nebo kostičky. Listy a semena lichořeřišnice pokrájíme. Cuketu osmahneme na rozpáleném oleji, přidáme nakrájené listy a semena, sůl, pepř a zalijeme vodou, aby byla cuketa ponořená. Dusíme doměkka. Vody dáme málo, aby omáčka nebyla řídká. Odstavíme a rozmixujeme dohladka. Přidáme zakysanou smetanu, promícháme a můžeme krátce prohřát. Omáčkou přelijeme těstoviny a ozdobíme lístky bazalky.
Využití v kosmetice
V kosmetice se lichořeřišnice používá proti vypadávání vlasů a proti lupům. Spařená se dává do koupelí, ulevuje od migrén a bolestí svalů. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek a používají se na poranění kůže. Tinktura pomáhá s léčbou akné, oparů a lišejů.
Nálev na vlasy
Hrst listů přelijeme vroucí vodou a necháme vylouhovat. Po zchladnutí přecedíme a použijeme při oplachování vlasů. Nálev můžeme dát do rozprašovače a před vysoušením vlasy jemně postříkat, aby se dostal až ke kořínkům.
Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.
Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS ELPIDA 30 DMS ELPIDA 60 DMS ELPIDA 90
Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30 DMS TRV ELPIDA 60 DMS TRV ELPIDA 90
Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké. Děkujeme vám!
Další články

Příběh stáří

Obrana před falešnými zprávami? Nestůjte jen u jednoho kohoutku limonády

Moderní bastlíř nesedí doma. Využívá veřejné dílny

Skutečně nás přebytek peněz ničí, nebo si ho umíme užívat?

Štěstí, nejdůležitější téma

Martha Gellhornová a Ernest Hemingway

Kurkuma – zlatá bohyně

Světla a stíny lamp Věry Křesadlové