Amarant, česky laskavec či sloní ucho, je velmi prospěšná rostlina. Největším pěstitelem této nepravé obiloviny je Čína, Mexiko a Střední Amerika. V potravinářství se zpracovávají především semena a listy. Amarantová mouka je vhodná pro bezlepkovou dietu. Amarantový olej se doporučuje lidem s vysokým cholesterolem, protože obsahuje nenasycené mastné kyseliny.
Léčivé účinky amarantu
Amarant obsahuje všechny stopové prvky nezbytné pro lidský organismus. Semena a listy se složením aminokyselin blíží bílkovinám živočišného původu pro vysoký obsah lysinu, albuminů a sirných aminokyselin. Je zdrojem minerálních látek (hořčíku, vápníku, draslíku, železa, niklu), kyseliny listové a vitamínů (B2 a E). Na rozdíl od ostatních bílkovin neobsahuje lepek a je jedinečný pro lidi trpící celiakií a fenylketonurií. Obsahuje také aminokyselinu histidin, která podporuje rozvoj dětského mozku i regeneraci mozkových buněk starších lidí. V amarantové mouce je histidinu o sto procent více než v mouce pšeničné.
Amarantová vláknina se používá při léčbě zácpy a jako prevence rakoviny tlustého střeva, konečníku a vzniku střevních divertiklů. Amarantový olej obsahuje skvalen − nenasycený uhlovodík, který snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá v boji proti rakovině. Celkově amarant ovlivňuje látkovou výměnu, posiluje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu, snižuje účinky rakovinotvorných látek, urychluje rekonvalescenci, zpomaluje proces stárnutí kůže, zvyšuje tělesnou a duševní odolnost a odolnost proti UV záření. Esenciální oleje z této rostliny léčí plísně, dermatitidy, jizvy a popáleniny.
Studený výluh
3 lžíce mladé drcené nati v půl litru 45−50°C teplé vody louhujeme 6−8 hodin v termosce. Získáme hodně bílkovin, pijeme po douškách: Vhodné pro regeneraci revmatických kloubů a chrupavek.
Léčivá koupel
čerstvou nať 2 minuty povaříme ve 4 l vody a následně 20−30 minut spaříme. Scedíme do vany s vodou přiměřené teploty.
Použití v kosmetice
Amarant je v kosmetice používán k dlouhodobému omlazení pokožky, vlasů a nehtů. Masky a jiné výrobky z amarantu zvlhčují, vyživují a vyhlazují pleť, dodávají jí svěžest a jemnost. Při použití na vlasy posiluje kořínky, podporuje růst, zlepšuje strukturu, elastičnost a lesk. Amarantový olej se osvědčil i v prevenci proti striím.
Nálev: 1 lžíci řezaného sušeného mladého listu nebo nati přelijeme litrem vroucí vody, čtvrt hodiny necháme spařit. Používáme na oplachování vlasů, na masáž vlasové pokožky, jako obličejovou masku.
Použití v kuchyni
Výživové vlastnosti amarantu jsou neocenitelné. Konzumují se především listy, květy i semena. Z amarantové mouky se vyrábí pečivo a těstoviny. Můžeme z ní připravit sladké i slané placičky, nákypy, knedlíky či noky. Hodí se do polévek a do salátů. K přípravě pokrmů slouží čerstvé nebo mražené lodyhy, můžeme je konzervovat ve sladkokyselém nálevu, upravovat dušením a konzumovat čerstvé v zeleninovém salátu. Klasy květů podušené na másle, podáváme upravené jako brokolici.
Amarantové zrno je ideální jako příloha k zelenině, masu, hodí se do nákypů a také se může přidat do zákusků. Dá se připravit společně s rýží – vaří se stejně dlouho.
Amarant se zeleninou na způsob rizota
1 hrnek amarantu (200 g), 1 cibule, ½ menšího pórku, 350 g míchané mražené zeleniny (libovolná kombinace, dobrá je např. kukuřice, hrášek, paprika, mrkev), několik růžiček brokolice, sůl, pepř, olej.
Fazole po mexicku
80 g fazolí, 15 g cibule, 10 g oleje, 10 g amarantové mouky, sladká paprika, 60 g rajčat, sůl, 2 g křenu, pažitka. Fazole uvaříme do měkka. Na oleji zpěníme cibulku, osmahneme mouku a papriku. Přidáme nakrájená rajčata, nastrouhaný křen a krátce podusíme. Promícháme s uvařenou fazolí a ozdobíme pažitkou.
Kuře na česneku
300 g kuřecích prsíček, olej, česnek, amarantová mouka, sůl. Do pekáčku s trochou oleje dáme kuřecí prsa potřená česnekem utřeným se solí, podlijeme vývarem a upečeme v troubě. Maso vyjmeme, šťávu zahustíme moukou a povaříme. Do hotové šťávy přidáme máslo.
Sýrové amarantové pečivo
250 g taveného sýra, 120 g rostlinného másla, 700 g amarantové mouky, 1500 g polohrubé mouky, sůl, bazalka. Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které rozválíme na placku o síle stébla. Z placky vykrajujeme různé tvary, povrch potřeme rozšlehaným vejcem nebo bílkem. Pečeme do růžova.
Smažené vdolky
20 g amarantové mouky, 50 g hladké mouky, 50 g hrubé mouky, 2 vejce, 5 g cukru, 5 g droždí, 50 ml mléka, 40 g jahodového džemu, 30 g tvrdého tvarohu, 5 g cukru, 30 g oleje, sůl. Z mouky, vajec, cukru, droždí a mléka vypracujeme těsto, které necháme asi 1 1/2 hod. kynout. Z vykynutého těsta vykrájíme bochánky. Na vále je necháme znovu vykynout a usmažíme a na rozpáleném oleji. Hotové vdolky mažeme džemem a sypeme nastrouhaným tvarohem a cukrem.
Amarant je k dostání v obchodech se zdravou výživou.