Jaká je vlastně historie barbershopů u nás? Mohl byste prosím o ní povyprávět?
V našich zemích má toto řemeslo velikou a bohatou tradici. V předválečné době zde fungovala Academie holičů, která byla velmi vlivnou a respektovanou oborovou organizací. Holičské řemeslo bylo opravdu hodně rozšířené, vždyť holičství bylo v každém městě, ulici i vesnici. Muži se doma prakticky vůbec neholili a chodili jen k holiči. Po roce 1948 s úpadkem soukromého podnikání se pomalu vytrácel zájem o podobné služby a poslední kapkou byl rok 1989, kdy naopak s boomem počátku podnikání ve službách se kadeřníci orientovali na služby výhradně ženám, a pánské holičství bylo upozaděno. S tím, že se začalo říkat, že holení břitvou je z hygienických důvodů zakázané, se dokončila devastace tohoto řemesla. Muži pak mohli navštěvovat jen tzv. unisex salony, kde mezi ženami byli jen trpěni. Ve světě to však úplně nevymizelo, ale poslední dobou je po službách mužům obecně nemalá poptávka.
Někteří muži v barbershopu asi nikdy nebyli. Co mají očekávat? Proč by k vám měli přijít?
Barbershop je vlastně holičství – to moje se jmenuje barbershop, protože když jsem otevíral, chtěl jsem služby odlišit od holičství, které u nás jsou. Kde vás jen ostříhají a práce je jako na běžícím pásu. Já jsem chtěl něco jiného, jednak jsem chtěl oživit staré holičské řemeslo jako takové, a to včetně služby holení břitvou, tak hlavně atmosféry. Tak, jak jsou na to zvyklí muži ve světě, kde jsou barbershopy naprosto běžné. My tedy nabízíme pánské holičské služby, jako jsou střihy vlasů, klasické či ty nejmodernější, holíme vousy břitvou, ale to, co nás dělá Thomas’s Barbershopem, je atmosféra a zážitek, který mužům nabízíme. U nás mají klid, mohou si dát kávu, whisky, zapálit doutník. Popovídat o mužských záležitostech v čistě pánském prostředí. Poradíme jim s úpravou vlasů a vousů, doporučíme kosmetiku. A to vše v klasickém klubovém prostředí.
Jak dlouho může ošetření trvat a kolik za to zaplatí?
To je individuální. Běžný střih, pravidelně se upravující, trvá kolem půl hodiny. Ale nabízíme i balíčky služeb včetně ošetření pleti a rukou. To už zabere více času. Záleží na muži, co si vybere. Zda chce jen upravit, nebo vytvořit nový účes anebo dokonce relaxovat. Ceny se pohybují od 250 do 1850 korun.
Jaká je nejoblíbenější služba?
Asi nejoblíbenější službou je střih a holení vousů.
Jaké produkty byste mužům doporučil? Proč by je měli používat?
Naše služby jsou kompletní, a tak se snažíme pro muže vybírat ty nejvhodnější produkty pro jejich domácí použití. Máme tu výhodu, že jsme byli první a nyní jsme již největší firmou poskytující služby výhradně mužům. Proto nás oslovují firmy, které po nás žádají otestování a vyzkoušení produktů, které nabízejí. Dostaneme se tak velikému množství zajímavých produktů a máme poměrně slušné srovnání. Můžeme tak vybírat pro naše zákazníky a také pro naše použití opravdu to nejlepší. Náš nejprodávanější produkt je naše vlastní TBS 80% kolínská voda, kterou si necháváme vyrábět přímo pro naše salony.
Čeho by se měli muži vyvarovat?
Domácích střihů od partnerek.
Pokud to myslí muž se svými vousy vážně, chce dobře vypadat a zodpovědně se starat o vousy, kolik ho to měsíčně bude stát?
Řekl bych, že to ani tak není otázka peněz jako spíše času. Samozřejmě úměrně náročnosti jak účesu, tak vousů stoupají i náklady a časová náročnost.
Ve Vídni jsem byla ve speciálním obchodě Esbjerg, kde nabízeli spoustu břitev, holicích strojků, štětek, atd. Jaké jsou podle vás kvalitní značky? Do čeho je dobré investovat?
Ano, takové obchody dnes rostou jako houby po dešti, ale nevím, jestli je to vhodné jako investiční příležitost, spíš nadšenecká vášeň do sbírky. Kvalitní značky jsou DOVO a Thiers Issard Limited, nejlepší pak WB a Butcher.
Inspiroval jste se ve světě. Jaký barbershop stojí za to navštívit?
Svět je plný inspirativních barbershopů. Moje libůstka je, že všude po světě kam se dostanu, navštěvuji barbershopy a vždy najdu něco, co mne inspiruje, co mohu použít v našich salónech. Určitě stojí za návštěvu barbershop v Londýně Trueffit & Hill, který je doložený nejstarší barbershop na světě.
Kolínská: pro pocit čistoty, hygieny a potěšení
Ve světě je naprosto běžné u mužů každodenní použití kolínské vody. Naši muži se to stále učí. Eau de Cologne neboli kolínská voda je jedním z nejrozšířenějších klasických toaletních prostředků, vznikla v 17. století. Prvním výrobcem byl Ital jménem Giovani Maria Farinam, který pobýval v německém Kolíně nad Rýnem, proto kolínská.
A proč by ji měli vlastně používat?
„Kolínské vody jsou vyrobené pro pocit čistoty, hygieny a potěšení,“ vysvětluje Jean-Claude Ellena, celosvětově známý nos a zároveň dvorní parfémář značky Hermès. „Jsou pro ty, kdo se rádi voní, ale nechtějí, aby jejich vůně obtěžovala okolí. Já jsem chtěl vytvořit klasickou kolínskou, založenou na citrusech, ale také jsem ji chtěl udělat trochu jinak, a tak jsem použil grep. Do té další jsem dal hořec a do třetí bílou protěž, která mění celou koncepci kolínské vody, vždy založenou na citrusech, evokující hygienu a čisté tělo. Vůně čistoty ale není založena jen na citrusech, ale především na bílém pižmu. Víte proč? Syntetické molekuly bílého pižma se totiž používají při výrobě pracích prášků, čisticích prostředků a mýdla! Všichni jsme si na tu vůni zvykli – používá se již od roku 1950. Když vám dám k bílému pižmu přivonět, bude vám připadat blízké a čisté. Zůstává na oblečení, navoní i naši kůži. Americké parfémy obsahují až třicet procent bílého pižma. Ve francouzských parfémech je to jinak. A možná právě proto to tak dobře funguje.
Co vlastně je Eau de Cologne?
Z chemického pohledu se jedná o roztok alkoholu a různých silic – přírodních, nebo syntetických aromatických látek. Její kvalita se určuje podle obsahu alkoholu, kvalitnější kolínské se vyznačují vyšším obsahem kolem 75–80 %, v těch lacinějších alkoholu najdeme jen kolem 40–60 %.
Kolínská a její multifunkčnost
Ve světě je muži často používána i během dne k osvěžení, nebo například k opláchnutí rukou a tváří. Vysoký obsah alkoholu má čisticí schopnosti a umí zlikvidovat miliony bakterií i nepříjemný zápach z cigaret. V letních měsících je kolínská ideální k osvěžení a zbavení se mastnoty na obličeji. Vysoký obsah alkoholu vysuší a krásně provoní pokožku. Jemná a decentní vůně kolínskou vodu předurčuje k častému použití během dne, kdy nijak neruší a ani nepřebije váš běžně používaný parfém. Jako kosmetický a hygienický prostředek je kolínská voda ideálním a variabilním pomocníkem pro každého muže.
Tomáš Kožíšek
Je vyučený holič-kadeřník u družstva Hygie. Vyučil se v roce 1986. Přestože původně holičem nebo kadeřníkem být nechtěl, rodiče rozhodli a on se začal učit řemeslu, kterým byla vyučena jeho babička z otcovy strany. Měl to štěstí, že se učil u starých mistrů holičů, pamatujících zlatou éru, kdy oficína byla na rohu každé ulice. A tak jejich prostřednictvím objevil kouzlo tohoto krásného řemesla. Nyní je majitelem barbershopů Thomas’s Barber Shop.
„Kolínská je nedílnou součástí téměř všech našich nabízených služeb,“ říká Tomáš Kožíšek. „Proto jsem oslovil výrobce, a nechal si vyrobit speciální TBS Barbus kolínskou přímo pro potřeby našeho salonu. Osobně jsem vybral lehkou a svěží citrusovou vůni, která je příjemně jemná a při použití nepřebíjí jiné vůně. Spotřeba naší TBS kolínské v salonu přesahuje neuvěřitelných 20 litrů měsíčně a stále stoupá. Naši specialisté ji používají bezprostředně po holení k ošetření pokožky, její vysoký obsah alkoholu totiž zajišťuje skvělé desinfekční, stahující a antiseptické účinky. Po oholení je třeba pokožku stáhnout, protože po napaření jsou póry otevřené a pokožka je zbavena svých přirozených ochranných složek a tuku. Tím to však nekončí. Důležité je také po použití kolínské další ošetření, nejlépe krémem po holení, který dodá vláčnost a potřebný tuk a pomůže obnovit přirozené PH pokožky a její ochranný film. Kolínskou také používáme vždy po zaholování kontur vlasů a při vypalování chloupků v uších.