Jablka obsahují více než 20 cenných minerálních látek, vitaminů, enzymů, lehce stravitelných jednoduchých cukrů, pektinu, hrubé vlákniny. Enzymy a aromatické látky působí příznivě při zažívání, žaludečních a střevních potížích. Ovlivňují jejich činnost i vysokým obsahem vlákniny. Snižují riziko rakoviny a chrání nervovou soustavu a mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Mají protizánětlivé, mikrobiální a krvetvorné účinky. Jsou vhodná pro nemocné cukrovkou. Posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi, čistí střeva, snižují riziko rakoviny jater, tlustého střeva a nádorů prsu, snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují dásně, regenerují a detoxikují ‒ ráno a večer jedno jablko.
Uplatnění v léčitelství
V lidovém léčitelství se doporučují jablka na chudokrevnost, pečená jablka přiložená na víčka mají léčit oční problémy, osmažená na másle nebo v ovesné či jáhlové kaši posilovat oslabený organismus. Zelená jablka léčí zastaralé katary žaludku ‒ oloupané jablko se rozmačká na kašičku a ihned sní. Při průjmu jíst strouhaná jablka po dva dny. Při zácpě kyselá jablka povzbuzují činnost střev. Při chřipce je dobrý výluh ze sušených jablečných listů spařených vařící vodou. Šťáva z nastrouhaného jablka účinně sráží teplotu. V boji proti astmatu a lepšímu fungování plic napomáhá pět a více jablek za týden. Na vředy žaludku a dvanáctníku se používají sladké plody jablek. Jablko čistí a bělí chrup ‒ před použitím pasty a kartáčku. Jablečný ocet snižuje nadváhu.
Uplatnění v kosmetice
Čerstvá šťáva
zvlhčuje, posiluje a regeneruje pokožku tváře, prsou a šíje. Čerstvá kašička z jablek léčí popáleniny, omrzliny a dlouho se hojící rány a jizvy. Čerstvá kašička s máslem hojí trhliny na prsních bradavkách a v ústech.
Čistící pleťová maska
Nastrouhané větší jablko naneseme na obličej a dekolt a necháme 20 minut působit. Maska čistí a stahuje póry, hydratuje pokožku a dodává jí vitamíny.
Výživná maska
Jemně nastrouhané jablko smícháme s lžící zakysané smetany a 2 kapkami citronu. Naneseme na pokožku a necháme 20 minut působit. Pak omyjeme vodou.
Protizánětlivá pleťová maska
Oloupané větší jablko nastrouháme najemno a vmícháme polévkovou lžíci medu. Naneseme na obličej a necháme 25 minut působit. Pak omyjeme vodou.
Jablečný obklad
Čerstvě nastrouhané jablko zabalíme do plátna a přikládáme na namoženiny, výrony a modřiny.
Uplatnění v kuchyni
Kuře na jablkách
Menší kuře rozporcujeme na čtvrtky, do trošky olivového oleje dáme 3 lžíce kari koření, rozmícháme a kuře potřeme. Oloupeme 3 jablka, zbavíme jádřinců, nakrájíme na kostky, l větší cibuli nakájíme na měsíčky a spolu s jablky obložíme kuře. Kuře posypeme rozinkami a ještě maličko kari kořením. Nakonec můžeme přidat smetanu. Podáváme s rýží.
Zapékaná jablka
Odstraníme jádřinec a dutinu vyplníme směsí ořechů, rozinek, brusinek, zalijeme rumem a bohatě zasypeme cukrem. Necháme v troubě 15-45 minut. Podáváme samotná či se zmrzlinou nebo politá vaječným koňakem.
Flambovaný salát
6 kyselejších křehkých jablek, 2 lžíce citronové šťávy, 100 ml suchého bílého vína, 1 lžíce hnědého cukru, 2 lžíce rozinek, 1 vanilkový lusk, 50 g vlašských ořechů, 2 lžíce zakysané smetany, 50 ml calvadosu. Ať hoří a chutná!
Křehký jablečný koláč
30 dkg hladké mouky, 8 dkg cukru, 14 dkg másla, 1 vejce, ¾ prášku do pečiva, 1 vanilkový cukr, 2-3 lžíce mléka. Těsto zpracujeme a vyválíme 2 placky. První dáme na plech, lehce posypeme strouhanými piškoty. Navrstvíme rozvařená vychladlá jablka, posypeme rozinkami, rozsekanými ořechy, moučkovým cukrem a skořicí (podle chuti). Přikryjeme druhou plackou, propícháme a dáme péci.
Čaj ze sušených jablíček nebo jablečných slupek
Sušená jablka přelijeme vařící vodou. Můžeme také krátce povařit a nechat delší dobu vyluhovat. Je možné přisladit hroznovým nebo ovocným cukrem. Plody můžeme použít i čerstvé, jablko je vhodné nakrájet na drobné kousky. Ovoce po vyluhování nemusíte vyhodit, můžete je klidně sníst. Slupky lze kombinovat se šípky a skořicí.
Jablečný ocet
Podporuje metabolismus a čistí organizmus. Pětilitrovou lahev naplníme z jedné třetiny jablečnými slupkami, zalijeme vodou, prosypeme cukrem a necháme na teplém místě alespoň měsíc. Čím déle bude nálev stát, tím bude ocet silnější. Nakonec jej přecedíme.
Aromatické látky z jablek prostupují tělem a uvolňují se např. skrze vlasy ven. Pravidelní jedlíci jablek tak doslova voní po jablíčkách.