Základním a nezbytným cukrem z hlediska lidského organismu je glukóza. Hladina cukru v krvi, odborně glykemie, se u zdravého člověka udržuje v určitém rozmezí, mezi 3,9 – 5,6 mmol/l nalačno. Naše tělo cukr potřebuje jako zdroj energie – především pro mozek, červené krvinky a svaly. Nicméně s příjmem cukru je potřeba zacházet opatrně, protože příliš vysoká hladina cukru může znamenat zdravotní riziko. A i když by se mohlo zdát, že cukrovku způsobuje nadměrná konzumace cukru, ve skutečnosti to tak není.
Cukrovka může přicházet velmi pomalu a nenápadně, často se tak děje bez viditelných příznaků. Je proto zásadní odhalit ji včas, abychom předešli případným závažným komplikacím spojeným s cukrovkou a i ve vyšším věku mohli vést co možná nejkvalitnější život. Toto onemocnění je způsobeno tím, že tělo neumí vytvořit dostatek hormonu inzulinu nebo je tento hormon málo účinný. To pak vede ke špatnému využití cukru v těle. Existují dva hlavní typy cukrovky – diabetes 1. typu, který obvykle vzniká už v mládí, a diabetes 2. typu, který naopak postihuje převážně dospělé.
Diabetes prvního typu je autoimunitní onemocnění, které je způsobené zánětem namířeným proti slinivce břišní. Ta následně produkuje inzulinu málo nebo jej neprodukuje vůbec. Mezi typické příznaky patří časté močení, neobvyklá žízeň, extrémní hlad, hubnutí nebo také vysoká únava.
Druhý typ cukrovky bývá obvykle spojen s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a nadváhou či obezitou, což jsou faktory, které se často zhoršují s věkem. U starších lidí se pak často mohou vyskytovat takové komplikace, jako jsou problémy se zrakem, špatné hojení ran, brnění v končetinách nebo opakující se infekce kůže, dásní a močového měchýře. Navíc cukrovka často přichází ruku v ruce i s tzv. metabolickým syndromem, což je soubor zdravotních potíží, které mohou zvyšovat riziko srdečně cévních a dalších onemocnění. Mezi varovné signály patří vyšší krevní tlak, větší obvod pasu nebo vysoká hladina cholesterolu.
Proto je prevence tak důležitá. Cukrovka i další zdravotní problémy sice často přicházejí pomalu, ale to neznamená, že bychom je nemohli ovlivnit. Je důležité dbát na zdravý životní styl a pestrou a vyváženou stravu s dostatečným množstvím zeleniny, ovoce, luštěnin, omezit tučná jídla a mít pravidelný pohyb. I obyčejná chůze každý den totiž může dělat zázraky. A to může stačit i půlhodina. Vyšetření hladiny cukru v krvi je sice běžnou součástí preventivních prohlídek u lékaře, ale můžeme využít i dalších možností, jak se o svém zdraví alespoň informovat.
Například v BENU Lékárnách s prevencí si lze nechat změřit orientační hladinu cukru z kapky kapilární krve z bříška prstu. Podrobnější konzultaci pak nabízí BENU Centra prevence s poradenstvím, kde je možnost informovat se nejen o orientační hladině cukru, ale také glykovaného hemoglobinu v krvi – ten ukazuje, jak byla naše hladina cukru stabilní za posledních 4–6 týdnů.
A víte, že si můžete nechat udělat i analýzu složení těla? V BENU Centrech prevence s poradenstvím zdarma a bezbolestně provádí Analýzu složení těla pomocí přístroje InBody. Orientačně se dozvíte, jak je na tom vaše tělo s množstvím tuku, svalů a vody, a také zjistíte, kolik nebezpečného viscerálního tuku se ukládá kolem vašich vnitřních orgánů. Tyto informace vám mohou pomoci předejít závažným zdravotním problémům a podpořit vás na cestě ke zdravějšímu životu.
Koneckonců, možnost udržet si zdraví co nejdéle znamená také možnost mít dost sil užívat si života naplno a třeba ještě stíhat vnoučata.