Tak si to představte – máte za sebou desítky let tvrdé práce, děti už vyletěly z hnízda, hypotéka splacená (nebo skoro), a vy se konečně můžete věnovat tomu, co vás baví. A co uděláte? Můžete zkusit začít podnikat a za předávání svých zkušeností ještě dostat nějaké peníze! Možná si říkáte: „Neměl bych si už jen užívat důchod a neřešit práci?“ Možná. Ale kdo říká, že podnikání nemůže být zábava? Senioři se do podnikání pouštějí čím dál častěji. Proč? Někdo chce přivýdělek k důchodu, jiný touží zůstat aktivní a být mezi lidmi. A někdo prostě chce konečně dělat to, co ho baví, a ne to, co mu celý život říkal šéf.
Výhody podnikání v seniorském věku
Máte za sebou bohaté zkušenosti, které nyní můžete zúročit. Už víte, co funguje a co ne, což mladým často chybí. Velkou výhodou je, že se nemusíte stresovat splácením hypotéky nebo jiných velkých dluhů, jako je tomu u mladých podnikatelů. Podnikání tak můžete rozjet bez strachu z finančního krachu. Velkým plusem je i to, že jste pánem svého času. Žádné píchačky, žádný šéf, žádné hloupé porady. Pracujete, kdy chcete a jak chcete. A nejlepší na tom je, že si konečně můžete dělat to, co vás baví. Pokud jste celý život pracovali v oboru, který vám nevyhovoval, teď máte šanci začít něco úplně nového.
Trendy na trhu práce pro seniory
Trh práce se neustále mění a poptávka po zkušených pracovnících sice pomalu, ale postupně roste. Stále více firem si uvědomuje, že senioři mají cenné zkušenosti a dovednosti, které se vyplatí využít. Mezi hlavní trendy patří flexibilní pracovní úvazky, které umožňují seniorům pracovat na částečný úvazek nebo externě. Firmy také stále častěji hledají mentory a konzultanty, kteří mohou předávat své know-how mladším generacím.
Roste také poptávka po ručních řemeslech, místních produktech a individuálních službách, což otevírá možnosti pro drobné podnikání. Oblasti jako online podnikání, vzdělávání a péče o seniory jsou dalšími perspektivními sektory, kde se uplatní i starší generace. Mnoho seniorů také nachází uplatnění v oborech, kde je kladen důraz na zkušenosti a trpělivost, například v terapeutických a poradenských službách. Pokud máte
přece jen trochu obavy, můžete to zkusit třeba hned v Elpidě.
Daňové výhody pro aktivní důchodce
Pokud je senior v důchodovém věku současně zaměstnancem, může dosáhnout libovolných příjmů. Stejně tak, pokud podniká. Výše příjmů tedy není omezena ani shora, ani zdola. Stejně tak není omezen počet zaměstnavatelů, pro něž může senior pracovat. Starobní důchodci, kteří pracují nebo podnikají, mají od ledna 2025 nárok na slevu ze sociálního pojištění a mohou tak na pojistném nyní ušetřit 6,5 %. Sleva se týká zaměstnanců i OSVČ, kteří dosáhli důchodového věku a získali nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši. Jedinou povinností pracujících důchodců je o uplatnění
slevy požádat svého zaměstnavatele. Od letošního roku byla tímto opatřením zrušena dřívější „valorizace“ důchodu o 0,4% za každých odpracovaných 360 dnů. I pracující důchodci stejně jako ostatní zaměstnanci musí odvádět z hrubé mzdy zdravotní pojištění. Je zde malý rozdíl, při jeho výpočtu nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ, což znamená zejména při nižších výdělcích několik korun navíc. Podnikání starobních důchodců je vždy považováno za vedlejší činnost. Ani na důchodce-podnikatele se nevztahuje minimální vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění a výše odvodu je vypočtena na základě skutečně dosažených příjmů po odečtení výdajů. Dále mají pracující i podnikající možnost uplatnit daňovou slevu na poplatníka ve výši 30 840 Kč ročně (stav pro rok 2024). To znamená, že pokud vaše roční zdanitelné příjmy nejsou příliš vysoké, můžete se dostat až na nulovou daňovou povinnost. A pokud byste si nevěděli rady, pro aktivní seniory se pořádá řada vzdělávacích kurzů v oblasti finanční gramotnosti. Sérii takových seminářů organizuje již 3. rokem i Elpida
Nevýhody podnikání v seniorském věku
Podnikání bohužel přináší i určité komplikace. Jednou z nich je byrokracie. I když se dnes dá spousta věcí řešit online, stále je potřeba sledovat legislativu, podávat daňová přiznání, přehledy o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a vaši zdravotní pojišťovnu, a dodržovat různé další předpisy.
Další nevýhodou mohou být zdravotní omezení. Podnikání může být fyzicky či psychicky náročné, proto je důležité si ho přizpůsobit svým možnostem. Ne každé podnikání je také okamžitě výdělečné, takže je dobré počítat s tím, že se výsledky dostaví až po čase.
Jaké obory jsou pro seniory ideální?
Jedním z nejvyhledávanějších oborů pro seniory je poradenství a mentoring. Pokud máte za sebou dlouhou kariéru, proč nevyužít své zkušenosti a nepomáhat mladým firmám nebo začínajícím podnikatelům? Další skvělou možností jsou ruční práce a řemesla, jako je keramika, pletení, truhlařina nebo výroba domácích marmelád. Ručně dělané produkty jsou dnes velmi žádané. Pokud vám moderní technologie nejsou cizí, můžete zkusit online podnikání. Blogování, e-knihy, online kurzy – to vše lze dělat pohodlně z domova. Další možností je hlídání dětí nebo domácích mazlíčků. Mnoho rodičů hledá spolehlivé chůvy nebo psí hotely. Pro ty, kdo milují přírodu, může být ideální drobné zemědělství a zahradnictví. Domácí bylinky, zelenina nebo květiny jsou dnes velmi populární a lidé jsou ochotni si za kvalitní produkty připlatit.
Kde začít?
Nejdříve si promyslete, co vás baví a v čem jste dobří. Poté zjistěte, zda na váš obor potřebujete živnostenské oprávnění. Vypracujte si jednoduchý podnikatelský plán a začněte v malém – testujte, zda o váš produkt nebo službu bude zájem. Nebojte se zapojit do komunit, kde můžete získat rady a podporu.
Podnikání v seniorském věku není žádná bláznivá myšlenka. Naopak – může vám přinést
radost, smysl a samozřejmě i nějaké ty peníze navíc. Tak proč to nezkusit? Možná zjistíte,
že nejlepší pracovní roky máte teprve před sebou!