Kde se křeče berou, víme. Když tělo nestačí zásobit svaly kyslíkem, dochází k nahromadění kyseliny mléčné, což bolí. Stejně tak je tomu i po přílišném pocení, kdy se spolu s vodou vyplavují z organismu minerály, zvláště hořčík a vápník. Ke křeči se ale dopracujete i v případech, kdy své tělo nijak nezatížíte, ale „dáváte mu zabrat“ stereotypními pohyby, např. při řízení auta, při práci na počítači, špatným sezením, ležením, chůzí v nevhodné obuvi apod. Svaly jsou zatuhlé a při sebemenším nezvyklém či prudkém pohybu začnou zlobit. Podobně vznikají i nepříjemné noční křeče.
Recepty na úlevu?
Opatrně sval protáhnout, lehce promasírovat, zahřát. U lýtkové křeče pomůže, když na postiženou nohu našlápnete a pokusíte se zatlačit palec a nárt směrem k holeni. V každém případě se doporučuje zvýšený přísun hořčíku, ať už v tabletkách či minerální vodě. A protože vstřebávání hořčíku do těla podporuje vitamin B6, pamatujte i na něj. Z přírodních zdrojů najdete hořčík v celozrnné mouce, ovesných vločkách, jáhlech, rybách, vejcích, luštěninách, ve špenátu, meruňkách, v ořechách a semínkách, z bylinek uleví svalovým křečím anýz, bazalka, kopřiva, měsíček lékařský, vřes, zázvor, kůra z vrby bílé, arnika. To, že máte hodně pít vodu, snad nemusím ani zdůrazňovat. Mějte na paměti, že i dehydratace je jednou z příčin křečí. I se sportováním musíme my starší být opatrnější. Vždy to chce nejdříve svaly pořádně zahřát, rozcvičit a po skončení zase protáhnout strečinkovými cviky, jinak hrozí, že v noci se nevyspíte.
Vše výše popsané zvládneme i bez lékařských zákroků, jsou ovšem situace, kdy bychom „banální“ křeče neměli brát na lehkou váhu. Platí to v případech, kdy křeč trvá déle než hodinu, postihuje více svalů nebo se přidá i horečka. Například křečemi hrudního svalstva se projevuje srdeční záchvat. Také hypoglykémie – snížená hladina krevního cukru – přináší vedle únavy, slabosti a závrati i křeče. Rychlou pomocí je podání sladkého čaje či glukózy. Křečemi se projevuje i tzv. hyperventilace. Jde o typický hysterický záchvat, kdy v důsledku hlubokého rychlého dýchání prudce klesne obsah oxidu uhličitého v krvi. To vede k nižší koncentraci volného vápníku, který je nutný pro správnou svalovou činnost a jeho nedostatek vyvolá křeče. Léčba? Kapky na uklidnění, proplesknutí po tvářích….
S dalšími typy křečí je to vážnější
Objevují se u epilepsie, mozkové infekce, mozkového nádoru, krvácivé cévní mozkové příhody, tetanu, při zvýšené činnosti štítné žlázy, při onemocnění ledvin, Parkinsonově nemoci. Křeče se dostavují také po otravách alkoholem, narkotiky, jedy, ale mají co do činění i s tak něžnými kvítky a rostlinami, jako je kapraď či konvalinka. A co byste měli vědět, máte-li doma léky na snížení vysokého tlaku? Některé z nich vyplavují z těla ve větším množství minerály, o nichž už jste četli výše – vápník, hořčík, sodík, draslík. Lékárník by vás měl upozornit, a vy se musíte snažit minerály doplňovat. Stejně tak působí i některé léky na podporu srdeční činnosti, léky blokující tvorbu cholesterolu, antidepresiva a některá antibiotika. I tady platí zásada opatrnosti. Než jakoukoliv pilulku spolknete, snažte se o vedlejších účincích dozvědět co nejvíc.
Existuje ještě jedna křeč, která je zdraví prospěšná – ta po srdečném smíchu. Takové křeče si můžete užít víc než vrchovatě.