„Teče, voda teče, přes velický majír, kemus ňa zanehal, starodávný frajír,“ táhlá melodie horňácké písničky jako by odrážela pozvolně stoupající ráz krajiny na jihovýchodě republiky. Zdejší život je s hudbou a folklorem propojený natěsno, a právě to sem láká výletníky z celé země. Horňácko má jiskru místa s hlubokými, nepřeťatými kořeny a v časech globální unifikovanosti táhne svérázem lidským, krajinným i zpěvným.
Kam na jídlo
Restaurace U větrného mlýna, Kuželov
Pohostinství U Lajzů, Velká nad Veličkou
Hotel Háj, Nová Lhota
Myjava-Veselí
Do kraje, nad kterým se zdvihá hřeben Bílých Karpat, jezdí vlaky ze dvou stran: od slovenské Myjavy nebo z Česka od Veselí nad Moravou. Kdo jede z Veselí, může rázovitý region obhlížet už z vlaku. Z devíti obcí, které Horňácko tvoří, mají svoji zastávku na trati lokálky hned čtyři a další jsou od ní na dohled.
Sousední etnografický region zvaný Dolňácko končí pro vlak Blatnicí pod svatým Antonínkem a pak už se jede až ke státní hranici Horňáckem.
Centrem Horňácka je Velká nad Veličkou. Ta se dá zažít na dva způsoby. Buď jako poklidná obec se starodávným kostelem Máří Magdalény, židovským hřbitovem a přilehlou květnou stepí, nebo coby hlavní město milovníků folkloru.
Kde přespat
Horňácká farma, Hrubá Vrbka
Pohostinství U Světlíků, Suchov
Čechův dvůr, Louka
Tím se Velká stává vždycky na konci července, když se čtyři dny konají Horňácké slavnosti s lidovým jarmarkem a spoustou skvělé muziky.
Horňácké slavnosti se od jiných folklorních festivalů liší svou živelností a autentičností. Zpívá a hraje se nejen na pódiích, ale i ve volné krajině. A často se vytrácí rozdíl mezi účinkujícími a návštěvníky, čímž vzniká to největší kouzlo: pospolitost.
Čtyři dny, kdy z mnoha hrdel zní písničky z Lipova, Louky, Nové Lhoty, Suchova, Javorníku, Velké nad Veličkou, Hrubé Vrbky a Kuželova, patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co se dá u nás na folklorním poli zažít.
Přes Hliník ke Kružicům
Horňácko ale není jen jeden folklorní festival, ale také poetické pohraničí, lokální pivo, slanina a slivovice a stopy historie v krajině.
Další zajímavosti
Cesta Marie Kudeříkové
Lipovský viadukt mezi Loukou a Lipovem
Rozhledna Drahy, Javorník
Vrbenské stodoly, Hrubá Vrbka
Ikonou je mezi zdejšími architektonickými památkami větrný mlýn na horním kraji Kuželova. Jeho čtyři křídla už dnes odpočívají, ale pořád připomínají sto roků, kdy mlýn sloužil místním zemědělcům. Nejsnáze se k mlýnu dostanete po zelené z nádraží ve Velké, krom mlýna samotného se můžete těšit na expozici horňáckého bydlení a taky na zdejšího průvodce, který pochází ze staré horňácké tkalcovské rodiny a v tradici řemesla pokračuje.
Z kuželovského mlýna se dá seběhnout polňačkami kolem Velického hliníku, kde mezi malými jezírky žijí chráněné kuňky žlutobřiché a kvetou divoké orchideje či hořce.
Cesta od Hliníku ústí u nádraží Javorník nad Veličkou a kousek za stanicí je další z místních atrakcí, řeznictví Kružica. Dobré tu mají všecko, ale jejich majstrštykem je slanina uzená na švestkovém dřevě. Má intenzivní vůni a lahodnou máslovou chuť.
Ke Kružicovic slanině se nejlíp hodí nepasterované a nefiltrované pivo z horňáckého pivovaru Louka nebo slivovice: třeba ta pálená v Kuželově se dělá z místních durancií. Ochutnat můžete ale taky po štamprli kdoulovice, vzácné dřínkovice nebo ještě raritnější oskerušovice ze starých oskerušových jeřábů rostoucích nad Tvarožnou Lhotou.
Na Sťahlovém od studně
Kdo by chtěl celé Horňácko obsáhnout v jednom dni, bude si muset na pomoc vzít kolo. Pěšky to bude zdatným chodcům trvat alespoň víkend. Skoro se chce ale doporučit delší dobu – Horňácko je jako stvořené pro toulání beze spěchu, objevování malých přírodních rezervací nebo hřebenové cesty po státní hranici, která celý region shora objímá.
Kraj mezi Loukou a Javorníkem není klasickým turistickým krajem, kde by na každém rohu stál stylový penzion s lokální kuchyní, připravte se spíš na kulinárně skromné putování s občasným příjemným překvapením.
Doprava
Horňácko se rozkládá podél trati mezi Hodonínem a slovenskou Myjavou. Vlastní zastávku mají Lipov, Louka, Velká a Javorník.
Podobné je to s krajinou, která neoslní strmými vrcholy ani dramatickými sceneriemi. Spíš vás nechá putovat a užívat si všeobecnou malebnost. Jedním z koutů Horňácka, které jsou půvabem vyhlášené, je příhraniční konec Javorníka nad Veličkou. Bělokarpatská dolina tu přechází v památkově chráněnou vesnickou zónu s roubenými seníky a domy s modrou podezdívkou. V Javorníku je taky Muzeum Na Sťahlovém od studně, které vybudovala ze soukromých sbírek folkloristka Anna Zelinger.
Další národopisnou zajímavost najdete o pár kilometrů dál v Louce. Barokní kapličku se zvonicí uprostřed Louky místní malérečka pokrývá ornamenty ve slováckém duchu. Dlouho to dělala devadesátiletá Anežka Kašpárková, dnes v tradici pokračuje její neteř Marie Jagošová.
Pěknou zvoničku ostatně najdete i v Hrubé Vrbce. Další místní zajímavostí jsou mlýny na Veličce – ať už je to ten památkové chráněný Podhájský, nebo onen „Velický majír“ ze slavné písničky, který chátrá ve Velké.
Žijeme v rychlé době, která přeje hlavně intenzivním zážitkům, Horňácko ale nabízí pravý opak. Pomalou cestu, čas se rozhlížet a obdivovat detaily. Folklorní, krajinné i technické.