Vivek Murthy, šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví říká, že osamělost je vcelku běžný pocit, ale nesmírně závažný. Podíváme-li se na téma osamělosti čistě z medicínského hlediska, budeme možná překvapeni zjištěním, jaký velký dopad na naše zdraví může dlouhodobá osamělost mít. Dlouhodobá osamělost totiž není pouze nepříjemný pocit, má i významné dopady na fyzické a duševní zdraví jedince. Právě americký úřad pro veřejné zdraví zveřejnil studii, která osamělost jasně spojuje s vyšším rizikem srdečních chorob. Dlouhodobě osamělým lidem hrozí závažně vyšší pravděpodobnost úmrtí v důsledku srdečních chorob než těm, kteří mají stabilní sociální vztahy.
Linka seniorů: 800 200 007 je anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky každý den od 8:00 do 20:00.
Proč tomu tak je? Musíme se podívat na to, jak naše tělo vytváří a k čemu používá oxytocin. Oxytocin, často nazývaný „látkou lásky“ nebo „hormonem spojení“, je neurotransmiter produkovaný v mozku, který hraje klíčovou roli ve formování sociálních vazeb a vztahů. Kromě toho, že je spojen s mateřskými pocity a porodem, oxytocin je také uvolňován během sociální interakce, doteku a intimního kontaktu s ostatními lidmi. Jeho účinky jsou spojovány s pocitem důvěry, empatie a pocitem blízkosti.
A co se děje, když máme oxytocinu málo? Oxytocin má schopnost snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu v těle. Při nedostatku oxytocinu se může zvýšit hladina kortizolu. Zvýšení množství kortizolu může vést k psychickým onemocněním, jako je úzkostná porucha, ale také ke kardiovaskulárním onemocněním nebo k oslabení imunitního systému. Tak může chronická osamělost oslabit imunitní odpověď těla a zvýšit náchylnost k infekcím a zánětům. Kromě toho mohou být lidé trpící dlouhodobou osamělostí náchylnější k rizikovým chováním, jako je nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nezdravá strava. Budeme-li hledat nějaké srovnání, můžeme říct, že cítit se dlouhodobě osamělý je asi tak stejně zdraví ohrožující jako kouřit dvacet cigaret denně.
Aktivita, strava a spánek
Pokud člověk trpí chronickou osamělostí nebo nedostatkem sociálních interakcí, může být užitečné hledat způsoby, jak zvýšit hladinu oxytocinu v těle, jako je zapojení do sociálních aktivit, dotek, meditace nebo péče o zvířata.
Nejefektivnější způsob je aktivní zapojení do sociálních aktivit a budování nových vztahů. To může zahrnovat připojení se k zájmovým skupinám, dobrovolnickou činnost nebo účast na kurzech a jiných volnočasových aktivitách.
Nejefektivnější způsob je aktivní zapojení do sociálních aktivit a budování nových vztahů. To může zahrnovat připojení se k zájmovým skupinám, dobrovolnickou činnost nebo účast na kurzech a jiných volnočasových aktivitách.
Můžeme se ale dostat do situace, kdy to nejde, ať už v tom člověku brání zdraví, nebo jiné překážky. Do jisté míry může pomoci péče o fyzické a duševní zdraví. Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a dostatek spánku mohou pomoci snížit stres a zlepšit náladu, i když se momentálně nedaří v navazování vztahů.
Krásným způsobem boje s osamělostí je pořízení domácího zvířete. Mnoho studií naznačuje, že právě mazlení se zvířaty může snižovat stres a pocit osamělosti a poskytovat pocit společnosti. Zároveň si se zvířaty užíváme nejen pocit blízkosti, získáváme i nové podněty a ideálně máme i pohyb. Pořízení domácího mazlíčka je tedy možné jen doporučit.
A v neposlední řadě: Pro ty, kteří se cítí extrémně osamělí, je důležité si uvědomit, že existuje i odborná pomoc. Linky krizové pomoci jsou k dispozici i pro ty, kteří potřebují někoho, kdo je vyslechne a poskytne jim podporu. V případě, že není možné získat lidský kontakt jinde, může takový hovor udělat obrovský rozdíl v prožívání dne, kdy třeba člověk nemá možnost s nikým mluvit a cítí se nesmírně sám. Nebojte se je využít.