Co se s vlasy ve věku 50+ přesně děje?
Tělo začíná šetřit s melaninem a používá pigment jinde, než ve vlasech. Tím pádem se vlas stává sklovitým, a protože jím světlo prochází, tak nám připadá, že je šedý. On je ale de facto průhledný. Není v něm nic, o co by se to světlo lomilo a dělalo barevný efekt. Takové vlasy jsou daleko křehčí a tvrdší, takže více trpí na mechanické poškození. Lidé s šedinami by se proto měli nejvíce soustředit na péči a následný styling (kvalitní kartáč a opatrné rozčesávání jsou samozřejmostí). Největší pomoc nabízí v každém případě barvení. Navrátí se jím zpátky pigment, takže vlas přibere na objemu, a díky moderním technikám na olejové bázi (např. INOA) se také změkčí a stane se lépe chráněným vůči okolním vlivům, jako je vysušení nebo lámavost.
Jak by měla vypadat pravidelná péče o přiznané šedivé vlasy?
Já osobně nejsem zastáncem šedivých vlasů. I když za mnou přijde žena, které všichni okolo tvrdí, jak má krásné šediny a jak jí sluší, jakmile dotyčnou s pokorou a správným citem obarvím, okamžitě vypadá o 15 let mladší. A řekněte mi, kdo by tohle nechtěl? U mužů je naopak dobré být s barvením šedivých vlasů opatrný. Často se bohužel stává, že pak pánové vypadají jako polykači mečů z Václaváku… Na sluníčku se barvy lámou dozrzava a působí nereálně. Navíc si toho každý (i absolutní laik) všimne a má potřebu to komentovat.
Ale teď ke správné péči – určitě doporučuju používat linii Age Premium Substantive od Kérastase. Je určená pro namáhané a starší vlasy, tím pádem i na šediny. U „silver“ šamponů a těch, které čistí a podporují lesk, bych se držel zpátky. Název je totiž trochu zavádějící. Silver šampon nebyl vyvinutý na šedivé či stříbrné vlasy, ale pro blondýny na potlačení žlutého nádechu. Takže s použitím na šedivý vlas může zapříčinit nádech do purpurova nebo fialova a s tím i okamžitě vytáhnout kruhy pod očima a zvýraznit vše špičaté v obličeji, nejraději nos… Vím, že koluje nějaká fáma, že studená je hezká. Ale ta popravdě sluší málokomu. Takže na vyčištění a zbavení se zažloutlého nádechu bych já spíše doporučoval hloubkově čisticí šampony nebo ty, které jsou průhledné a nejsou postavené na krémové bázi.
Jak postupovat při barvení šedin?
V Itálii začali už poměrně dávno s takovou zvláštností, že šediny barvili až půl centimetru od kontury hlavy. Takže když vlasy odrůstaly, okolo kontury zůstala šedivá linie, ale zbytek byl obarvený. Vznikl jakoby melír, s nímž po třech týdnech klientka neměla pocit, že potřebuje dobarvit. Odrost totiž korespondoval s tím, co kadeřník nechal v kontuře.
Nemohou to být pochopitelně kontrasty, ale tato technika je mi blízká. Většinou vycházím z přirozeného odstínu klientky, který měla předtím, než zešedivěla. A upozorňuju, že strach brunet z toho, že najednou nemohou být blondýny, je hloupost. Ve chvíli, kdy mají šediny, tak už vlastně spadají do spektra světlovlasých. Stačí si dát čas a vymelírovat hlavu dvěma odstíny. Tehdy jsou výsledky úchvatné! Možná dokonce hezčí, než ve vlasech, které nejsou šedivé.
No a u mužů existuje taky jedna úžasná věc, se kterou L’Oréal Professionnel přišel asi před třemi lety, a tím je Cover 5. Není to ani tak barva, jako spíš rychlá pomoc k navrácení pocitu, že vlasy vypadají zdravěji a silněji. Cover 5’ patří do skupiny inteligentních přípravků – zvolí si vlas podle obsahu pigmentu, který tam ještě zůstává, a podle této intenzity barví. To znamená, že bílé vlasy zůstávají bílé, ale ty se szbytkem pigmentu dopigmentovává. Nevznikne tudíž uniformní bábovka, ale přirozené tónování, které neodrůstá, ale vymývá se. Navíc tomu neříkáme barvení a muže nenutíme sedět s barvou na hlavě. Je to 5minutová záležitost při mytí, takže si nikdo v salonu nevšimne, že taková služba vůbec proběhla. Od věci nejsou v případě mužů ani tzv. „low lights“, které se hodně dělaly v jednom kadeřnictví, kde jsem kdysi začínal. To se do delších vlasů (5cm a více) vpracují melíry, které mohou být například úplně černé. Šedivé vlasy tím pádem zůstanou mezi těma černýma, čímž vznikne velice přirozený efekt a nikdo nemůže říct, že dotyčný je obarvený, jelikož jsou šediny přiznané. Zkrátka u mužů vždycky vypadá líp, když zůstanou šediny trochu vidět. Ale taky si myslím, že je to až druhořadá věc. Chlap by měl mít dostatečné sebevědomí a své šedivé vlasy utáhnout. U žen ovšem s tímtéž zásadně nesouhlasím…
Je péče o barvené šediny stejná jako o barvené „mladé“ vlasy?
Je trošku jiná. I přesto, že jsou šedivé vlasy po barvení vyživenější, přistupuje se k nim jako k mírně zcitlivělým nebo k mírně a více zcitlivělým. Určitě doporučuju používat šampony na barvené vlasy (např. řada Kérastase Reflection) s přímo mířenou péčí. U „mladých“ barvených vlasů bych dokázal vybrat i jiný šampon, než na barvené. Ale když je ženě 50 a výš, tak je třeba pigment ve vlasu udržet a současně vlas zavírat, ne otevírat. Je to jako solnička, jakmile se otevře, vyschne, pigment se vytřepe a v tu chvíli dojde na takové ty ošklivé zrzavo-žluto-hnědé barvy… Také není na škodu před foukáním včesat do vlasů olej nebo krém a až poté styling, na který je žena zvyklá (např. tužidlo). Bez předchozí péče se totiž vlas zatuží a učiní křehčím, tvrdým a náchylným ke zlomení.
Jak by se mělo postupovat, když se naopak z barvených vlasů žena rozhodne přejít na šedou? Postupně zesvětlovat nebo barvu rovnou stáhnout?
Stáhnutím si dotyčná zavře nadlouho dveře. Dá se mírně zesvětlovat, udělat pokaždé barvu o dva odstíny světlejší a pomalinku to takto nechat odrůst. Ale! Odrůstání barvených vlasů je vždycky zdlouhavý a nepříjemný proces. A v dnešní době, kdy je kult upravenosti tak důležitý, uznávaný a vyžadovaný, mi přiznání šedin u žen připadá jako hloupost. Melaninu není málo jen ve vlasech, ale i v obličeji, takže po padesátce není vůbec špatný čas na změnu. Z 90 % bývá k lepšímu! Stačí, aby kadeřník dokázal určit kvalitu vlasu a naplánoval postup, který pak bude dodržovat. Já sám mám šedivé klientky, které ke mně chodí jednou za 4 měsíce a není to vidět! Argument, že nechci chodit ke kadeřníkovi co 3 týdny, a proto mám šediny, je většinou chybou kadeřníka. Anebo nesoudné klientky, která se například nechce vzdát své celoživotně oblíbené, uhlově černé barvy.
U střihu si ženy s šedinami mohou dovolit cokoliv?
Pokud se nepovede dámu přesvědčit, aby se obarvila, je dobré, aby se alespoň držela vlasů v jedné délce. Není nic ošklivějšího než prostříhané šedivé vlasy! Jsou krepaté a působí jako chemlon. Takže když už, tak (tupé) mikádo na ramena odpovídající věku a typu klientky. Nic sestříhaného nebo v různých délkách. Hodně šmrncovní jsou i krátké střihy, ale zase pozor na kadeřníka! Hranice mezi tím, jestli z vás udělá sexy šedivou Halle Berry nebo německou moderátorku je strašně tenká.
Dušní 6, 110 00 Praha 1 – Staré Město,
www.liborsula.cz.
Osobní tip?
Šedivý vlas já osobně nevnímám jako hezký. Je to stejné jako pro člověka, který pracuje s látkou. Také si ji potřebuje nejprve připravit – v mém případě obarvit. Vlas si proto vždycky jakoby namořím a pak vím, že můžu docílit něčeho celkově hezkého. Také si myslím, že jedna z mála věcí, na kterou žena bez ohledu na situaci dosáhne, je právě barvení vlasů. Když už si nemůže dovolit botox nebo prsa, a přitom o tom sní, tak barvu si může dovolit téměř vždycky.