červené stromy

Tepny – chraňme si síť života

Šikovné lékařské ruce ve spojení s moderní technologií dokáží nemocné tepny uzdravit. To ovšem neznamená, že máme zpohodlnět. Zvlášť, když si nedokážeme odepřít cigaretu, kus prorostlého bůčku, hodně solíme, rádi si přihneme alkoholu a ještě máme za sebou už nějaký ten rok. Hlavně diabetici a lidé s vysokým tlakem by měli být na pozoru.

Kornatění tepen a komplikace s tím spojené jsou nejčastější příčinou smrti – ze sta tisíc obyvatel zemí Evropské unie takto umírá 77 lidí. Stejnými potížemi trpělo lidstvo už před dávnými věky, jak to potvrdil unikátní výzkum egyptských mumií provedený americkými a egyptskými kardiology a egyptology před pěti lety. Zvápenatění cév, které je projevem poslední fáze nemoci, bylo zjištěno u devíti z šestnácti mumií. Ostatně, předpoklady k této nemoci si mnozí z nás nesou „díky“ genetické výbavě. Tomu stěží zabráníme, ale rozvoj nemoci můžeme zpomalit a zastavit.

Při arterioskleróze dochází k jevu, který lze laicky popsat jako ucpávání cév. Ve stěně cévy se postupně ukládá tuk − kolagenní vazivo tvořené krystaly cholesterolu, bílými krvinkami, vápníkem a mikroorganizmy. Vytváří se tak jakýsi vazivový plát, který nejenže zúží průsvit cév, ale někdy se i utrhne. Krevní destičky pak reagují jako na poranění, vytvoří krevní sraženinu a ta pak může cévu zcela ucpat. Často je vmetena dál krevním řečištěm do některého orgánu (plíce, ledviny, srdce, dolní končetiny), který zablokuje. A další projevy? Působením tukových plátů se oslabuje cévní stěna natolik, že dojde k výduti cévy či jejímu prasknutí. Důsledky? Infarkt, mozková mrtvice, plicní embolie.

Zákeřnost arteriosklerózy tkví v tom, že dlouho necítíte žádné potíže. Možná vás jen občas pobolívá hlava, píchne v lýtku při chůzi či cítíte při větší fyzické zátěži bolest na hrudi. Naštěstí se dá už při preventivní prohlídce u lékaře zjistit, zda vám arterioskleróza opravdu hrozí. Rozbor krve určí výši cholesterolu. Pokud máte víc toho „hodného“ HDL, můžete být klidní, ale pokud převládá cholesterol „zlý“ LDL, je na místě zahájit léčbu. Zprvu stačí dieta, spočívající v omezení živočišných tuků a zvýšení dávek ovoce a zeleniny. Většinou však dojde na dlouhodobé užívání tablet, které dokáží snížit koncentraci cholesterolu a zabraňují srážlivosti krve a vzniku trombů. Lékaři mají i další zbraně: zobrazovací metody v podobě ultrazvuku a angiografie. Ultrazvuk je dostatečně známý, ale jak probíhá angiografické vyšetření? Lékař vám při místním znecitlivění zavede přes tříslo katétr s kontrastní látkou, která postupně proudí vyšetřovanými cévami. Na obrazovce pak ordinující vidí, v jakém stavu cévy jsou. Výhodou je, že může ihned zasáhnout a postarat se o nápravu. Pomocí tzv. perkutánní angioplastiky, může balónkem cévu rozšířit či ji zpevnit stentem. V komplikovanějších případech, což se týká srdečních tepen, pak přichází ke slovu kardiochirurgický zákrok.

Ale proč se spoléhat na lékařské zákroky, když si v mnohém můžeme pomoci sami? Základ k zdravým cévám stavíme už v dětství. Uvědomit by si to měli nejen rodiče, ale i babičky, které hůře odolávají dětským přáním po pochoutkách, jako jsou hamburgery, sladké limonády, hranolky… Je prokázáno, že kornatěním tepen nejméně trpí lidé ze Středomoří. Ryby, plody moře, olivový olej a také červené víno v rozumné denní míře (3 dcl muži, 2 dcl ženy) jsou vcelku příjemnou a účinnou prevencí před poničením cév. A k tomu dostatek pohybu! Cožpak je tak těžké držet se těchto jednoduchých pravidel?

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.