V současné době se odhaduje, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace1 . V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel2 . Osteoporózou onemocní přibližně každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let3 . Abychom si nadále mohli užívat plnohodnotný život bez omezení, je důležité myslet na prevenci a včasné odhalení této nemoci.
Slovo osteoporóza vzniklo složením dvou latinských slov „osteo“ = kost a „poroza“ = řídnutí. Označuje chorobu, která zjednodušeně řečeno způsobuje úbytek kostní hmoty, a tím snižuje kvalitu kostí a zvyšuje jejich křehkost. V mnohých případech pacient ani netuší, že touto nemocí trpí, dokud se neobjeví komplikace. Osteoporóza se dnes označuje za civilizační onemocnění, jejíž výskyt přibývá s rostoucím počtem výtahů, automobilů, pojízdných schodů a s klesajícím počtem kroků, které jsme ochotni denně podniknout.
Příznaky osteoporózy přichází zpravidla velmi pomalu. Protože je onemocnění zpočátku bezbolestné, rozpoznáme ho obvykle až při problémech s páteří, při zlomenině, nebo při ztrátě tělesné výšky. Hlavním příznakem povětšinou bývají zlomeniny vznikající při malém úrazu, prudkém pohybu nebo zvedání břemene. Nejčastějšími a typickými znaky osteoporózy jsou deformity obratlů, zlomeniny dolního předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti. Ta bohužel bývá až v 10–20 % příčinou úmrtí do 1 roku4 . Z 80 % k němu dochází u žen a v 90 % jde o lidi starší než 50 let. Při rozvinuté chorobě může být také pociťována bolest v zádech a dlouhých kostech.
Výskyt osteoporózy se obvykle zvyšuje s přibývajícím věkem. Více ohrožené však bývají ženy, a to kvůli menopauze, která ukončuje tvorbu pohlavních hormonů. Zvlášť ostražité by měly být ženy ještě před menopauzou, ale s častým vynecháváním cyklu, ženy s menopauzou před 45. rokem a ženy prvních 5–8 let po menopauze. U mužů se toto onemocnění projevuje spíše později, často až po 60. roku života.
Správná životospráva je výraznou a zásadní podporou uchování zdraví, zdraví kosti nevyjímaje. Nejdůležitější je tvorba co největšího množství kostní hmoty, zejména během prvních dvaceti let života. Proti řídnutí kostí se doporučuje pravidelná dávka přiměřeného pohybu, pestrá a vyvážená strava s dostatkem bílkovin, vápníku a vitaminu D. Jejich případnou suplementaci nebo doplnění je ovšem dobré vždy nejprve konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Správná indikace a správné množství se totiž odvíjí nejen od věku a fyzické zátěže, ale například i od dalších eventuálně současně užívaných léků.
Rizikových faktorů pro vznik osteoporózy může být mnoho, za hlavní však bývá typicky označováno kouření. A to z toho důvodu, že nikotin má antiestrogenní účinek, bývají u něj sledovány účinky přispívající k redukci hustoty kostí, a tak i snižování vstřebávání vápníku. U žen kvůli tomu může dříve nastoupit menopauza s následným rizikem vzniku zlomenin. Dalšími často zmiňovanými rizikovými faktory jsou alkohol a obezita. Vliv na řídnutí kostí může mít také užívání některých léků, ale též málo pestrá a nevyvážená strava s nedostatkem živin, dlouhodobé znehybnění, onemocnění jater nebo ledvin.
Cílem léčby osteoporózy je především zástava úbytku a poklesu kvality kostní tkáně a její obnova. Základem léčby je kromě zvýšení fyzické aktivity také dostačený přísun vápníku a syntéza vitaminu D. Pokud množství těchto látek není ve stravě dostatečné, je nutné se poradit s lékárníkem nebo lékařem, jak nejlépe tyto látky doplnit. I zde, stejně jako u jiných onemocnění, je velmi důležitá prevence. BENU Lékárny se aktivně snaží zvýšit povědomí o důležitosti prevence a zákazníkům nabízí preventivní programy. Ty mají za cíl poradit, jak lze předcházet některým onemocněním, či je případně zachytit v jejich počátečním stadiu. V září a říjnu nabízí BENU Centra prevence s poradenstvím navíc program prevence osteoporózy. Ve vybraných centrech probíhá orientační měření hustoty kostí. Jedná se o bezbolestné preventivní konzultace. Více informací o preventivních programech lze najít na stránkách na www.benuprevence.cz.
1 https://www.centrumprevence.cz/2392
2 https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3577511-cesko-zaostava-v-prevenci-nemoci-kosti-lekari-chteji-situaci- zlepsit-diky-plosnemu
3 https://www.tribune.cz/medicina/lepsi-management-osteoporozy-uz-od-roku-2023/
4 https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2018/05/05.pdf