Vyznejte se v účincích bylin prověřených generacemi

Historie využití bylin sahá až do dávných dob. Už starověké civilizace, jako byli Aztékové, Egypťané, Řekové a Římané, věřily v příznivé zdravotní účinky některých rostlin. Dříve nebylo mnoho jiných možností než hledat pomoc v přírodě, a proto má i dnes řada přípravků svůj původ v rostlinách.

Znalosti o jednotlivých bylinách, jejich využitelných částech a době, kdy se sbírají, se předávají z generace na generaci. Rostlina může mít v různých období jinou sílu, a tedy i jiný účinek. Stejně tak záleží na tom, jaká část se z ní využije. Vhodnými kombinacemi bylin také může docházet k příznivému ovlivňování jejich účinků navzájem, a proto se velmi často používají i ve směsích.

Jednou z nejznámějších forem využití bylin jsou čaje, a to zejména v období tělesné nepohody. Potřeba tekutin se v takových obdobích od běžného liší a je obvykle vyšší až o 2–3 sklenice, protože tělo díky tomu snáze vyloučí odpadní látky ven. Ideální pro dodržení pitného režimu je samozřejmě čistá voda, vhodné však mohou být právě i bylinné čaje. Takže které druhy bylin zvolit a kdy?

VRBOVKA MALOKVĚTÁ
Až jeden metr vysoká rostlina s růžovými až nachovými květy je jedním z nejčastějších druhů vrbovky, používaným ve farmacii. Na začátku květu se sbírá kvetoucí nať, která se následně usuší. Vrbovka malokvětá příznivě působí na uchování přirozeného zdraví močových cest, podporuje normální funkce prostaty a příznivě působí i k pročištění těla.

MÁTA PEPRNÁ
Máta byla nalezena v egyptských hrobkách v Karnaku. Dorůstá do výšky 30 až 80 centimetrů a má růžovo-fialové květy. Nať se sbírá na počátku květu, obvykle v červnu a červenci. Nejčastěji je využívána formou čaje, kloktadla nebo pastilek. Má pozitivní vliv na trávení a napomáhá k uchování normálních funkcí jater a žlučníku. Máta je také spojována s příznivými účinky pro podporu správné
funkce imunitního systému.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ
Až 150 centimetrů vysoká rostlina pokryta žahavými chloupky, ze které se sbírají listy a nať. Pro sběr jsou nejvhodnější mladé kopřivy vysoké do 50 centimetrů. Kopřivový čaj se tradičně považuje za podporující pročištění organismu, a to díky svým močopudným vlastnostem. Přispívá totiž k vylučování vody z organismu, a proto by se tento čaj neměl pít na noc. Kopřiva rovněž napomáhá
normálnímu fungování cévní soustavy, k uchování normální hladiny glukózy v krvi a má příznivé účinky pro hojení ran.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
Meduňka lékařská je typická svou citronovou vůní. Už po několik století je součástí karmelitských kapek, kterým se přisuzují pozitivní účinky při pocitu plného žaludku, nadýmání, těžkosti po jídle nebo nervové slabosti. Dále se spojuje s příznivými účinky pro duševní zdraví. Meduňce se také přisuzují relaxační účinky a příznivý vliv na usínání. V létě se meduňka může pít jako osvěžující studený nápoj
samostatně či v kombinaci s citronem nebo limetou.

HEŘMÁNEK PRAVÝ
Heřmánek Egypťané spojovali se Sluncem a je jednou z neoblíbenějších bylin, která je známá svojí intenzivní vůní. Jedná se o 10 až 50 centimetrů vysokou bylinu, ze které se sbírají plně rozkvetlé květy. Využití heřmánku je velmi široké. Pomáhá udržovat zdravou pokožku, podporuje nejen normální trávení, ale také přirozené fungování imunitního systému. Považuje se za antioxidant a
mimo to napomáhá k uvolnění dýchacích cest.

FENYKL OBECNÝ
Rostlina charakteristická drobnými žlutými květy s výškou až 1,5 metru, Fenykl se těšil značné oblibě už ve Starém Egyptě a u starých Řeků. Sbírají se plody, které mají pozitivní vliv na trávení a podporují jeho přirozené funkce. Fenykl však příznivě působí i na uchování normálních funkcí dýchacího systému.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ
Rostlina se žlutými květy, které jsou typické svou kořenitou vůní, byla známa už v Antice. Řepík může mít velice široké využití. Podporuje normální fungování a uchování přirozeného zdraví močové soustavy, napomáhá vylučování vody z organismu, stejně jako přispívá k normálním činnostem jater a fungování žlučníku. Řepík má také příznivý vliv na uchování přirozeného zdraví a stavu pokožky a využití proto nalézá i při přípravě nejrůznějších mastí.

LÍPA SRDČITÁ
Lípa srdčitá je strom s košatou korunou a výrazně aromatickými květy. Zároveň je českým národním stromem, symbolem ochrany, pomoci a lásky. Čaj z lípy srdčité zejména napomáhá vykašlávání a obecně podporuje uchování normálních funkcí dýchacího systému. Stejně tak podporuje pocení, jeho pití tak může být výhodné tehdy, kdy je žádoucí potná kúra. Lípa srdčitá taktéž působí jako antioxidant.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ
Rostlina, původem ze Středomoří, kvete výrazně fialovými květy. Užívanou částí je plod, který podporuje normální funkce jater a trávení. Nejdůležitější látkou v něm obsaženou je silymarin, o němž se obecně má za to, že se podílí na obnově jaterní tkáně. Užívání ostropestřce se ale nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, velmi malým dětem nebo osobám se závažnými onemocněními bez předchozí rady s lékařem. Zároveň při konzumaci čaje s ostropestřcem není vhodné pít alkohol.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
Vytrvalá rostlina až 1 metr vysoká s šedozelenými typicky plstnatými listy a nachovými květy, ze které se sbírají listy a nať krátce před květem. Šalvěj podporuje normální funkce dýchacího systému, spojuje se antiseptickými účinky a působí také příznivě pro zmírnění pocení. Napomáhá i k menopauzálnímu komfortu. Její užívání se však nedoporučuje dětem, těhotnými nebo kojícími ženami.

Zařaďte bylinné čaje do svého pitného režimu, kromě příznivých účinků na lidský organismus skvěle chutnají a jsou dobrým způsobem, jak doplnit denní příjem tekutin. Při výběru je důležité znát jejich složení a věnovat pozornost i možným nežádoucím účinkům. Pokud si nevíte s jejich výběrem rady, zajděte do lékárny, kde vám ochotně poradí odborný personál.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.