V praxi to může vypadat následovně: na klinice v ambulanci sedí sestřička s kasičkou. Nemáte potřebných 30 korun v mincích? Rozměnit vám nemůže, kasička musí být totiž zamčená. Některá vás pošle do nejbližšího obchodu, ta obětavější vytáhne vlastní peněženku a podělí se s vámi o drobné. Vše poté zanese do počítače, vytiskne potvrzení, a s ním teprve jdete za ošetřujícím lékařem. Ministerská vyhláška sice tvrdí, že se platí až po návštěvě doktora, ale ten vás bez papírku většinou nepřijme. Ale pozor! Lékař vás musí ošetřit, i když žádnou hotovost nemáte. Pokud se dostanete do situace, kdy vám peníze nevystačí, lékař vám například vystaví složenku. Pacienti mohou být klidní, lhůta na zaplacení poplatků nebo hospitalizace je osm dnů. Když někdo zaplatí o nějaký ten den déle, nikdo mu hlavu neutrhne, uklidňuje MUDr. Pavel Zeman.
Nenechte se ošidit
Jdete-li si pouze pro recept bez lékařského vyšetření, neplatíte nic! Ministerská kuchařka radí, abyste si dali pozor, zda vám lékař předepíše nejlevnější variantu léku. To je chvályhodné, ale my vyhlášku s levnějšími přípravky v ruce prostě nemáme, vysvětluje primářka Psychiatrické kliniky FN v Praze MUDr. Irena Zrzavecká. K dispozici ji však mají lékárníci. Kdyby lékař vyhověl každému pacientovi a vyhledal mu příslušné údaje na webových stránkách ministerstva, neúměrně by se prodloužila čekací doba. Doporučení, abyste si sami našli levnější lék na internetu, je rada nad zlato. Nedovedu si představit seniora, který léta užívá drahý lék, jak na internetu loví jeho levnější náhradu!
Poradit může lékárník
Má totiž právo vyměnit vám drahý lék za stejný s nižším nebo nulovým doplatkem. Lékárníci na své nové pravomoce však zatím příliš nereagují. Brání se tím, že zatímco třicetikorunovému poplatku se pacienti přizpůsobili okamžitě, možnost nechat si v lékárně vyměnit lék zatím nevyužívají. Jsou prý na něj zvyklí a měnit ho nechtějí. Výměnou lze přitom ušetřit stovky korun. Například za balení padesáti tablet léku proti alergiím Zyrtec doplatí pacient 160 korun, za Cetirizin Ratiopharm, který obsahuje stejnou léčivou látku, nepřiplácí nic. Nestyďte se v lékárnách zeptat na vše, co s vaší chorobou souvisí. Podle průzkumu u nás senioři užívají průměrně devět léků, ale jsou i případy, kdy jich berou 15 či 20. Za vysoké číslo může také skutečnost, že např. při bolesti žaludku lékař místo výměny léku, který ji způsobuje, předepíše další lék na tlumení bolesti. Senioři užívající léky jsou přitom zvlášť ohroženou skupinou. Jejich metabolismus je jiný než u mladších lidí, což může ovlivnit předpokládané účinky léků. Navštěvujeme různé lékaře, kteří nevědí, co nám předepsal kolega. Sami si ještě přikupujeme další přípravky, které se nemusí s léky snášet. Vhodné je poradit se s lékárníkem. Do lékárny si proto nezapomeňte vzít seznam všech léků i potravinových doplňků, které užíváte a zeptejte se i na vedlejší účinky.
CO JE ZDARMA?
- preventivní prohlídka. Na tu má dospělá osoba nárok jednou za rok u zubaře a jednou za dva roky u praktického lékaře
- laboratorní a diagnostické vyšetření (odběr krve, moči, rentgen apod.)
- výpis z dokumentace – chcete-li například změnit lékaře nebo nastupujete do lázní
- potvrzení žádosti o podporu při ošetřování člena rodiny
- vystavení receptu bez lékařského vyšetření
- telefonická konzultace s lékařem
- očkování – je hrazeno ze zdravotního pojištění
- jste-li v hmotné nouzi, kterou však musíte prokázat potvrzením (ne starším 30 dnů) od sociálního odboru příslušného městského úřadu
- závodní preventivní péče
JAK UŠETŘIT
Potřebujete pouze změřit tlak? Nechoďte k doktorovi, jděte do lékárny. Ve většině z nich vám jej změří zdarma nebo si jej změříte sami za pět korun vhozených do přístroje v lékárně. Ušetříte 25 – 30 korun.
Pokouší se o vás chřipka? Lékař vám obvykle předepíše Paralen, za který v lékárně dáte deset korun. Při návštěvě lékaře a za recept zaplatíte celkem 60 korun. Půjdete-li rovnou do lékárny, ušetříte 50 korun. Vsaďte na bylinky. Mnohé neduhy vyléčí stejně dobře a levněji než drahé lék
KDE SI PŘIPLATÍTE
Pacient, zákonný zástupce (rodič) nebo jeho průvodce musí uhradit poplatek za pobyt v nemocnici. Za každý den 60 korun. Nemusíte platit hned, ale do osmi kalendářních dnů po propuštění. To v případě, že jste tam pobyli méně než 30 dní. Při delší hospitalizaci platíte vždy k poslednímu dni každého kalendářního měsíce.
Za pobyt platí i průvodce. Maminka tedy zaplatí dohromady 120 korun denně. Účty nemocnice si ohlídejte. První a poslední den pobytu se totiž počítá jako jeden den.