„Je to pořád strašné. Ten pocit, že jsem zbytečná, že nejsem k ničemu. Nic nepomůže. Jsem moc stará, moc tlustá, moc nudná. Mívám myšlenky na to, že bych měla vše ukončit.” Dostala radu, ať se objedná na psychoterapii. “Ale řekněte mi, jak mi pomůže povídat si ještě s někým dalším?” reagovala.
Lidé trpící depresí mají často pocit, že nic nemá smysl. Nepředstavitelné jim přijde i fakt, že pomoci může kontakt s terapeutem. Psychoterapie musela dlouhá léta bojovat o místo na slunci vedle ostatních, více lékařských metod. Tým vědců psychologa Brenta Robertse z univerzity v Illinois, porovnal více než dvě stě studií zabývajících se působením psychoterapie a došel k fascinujícímu závěru. Toto ohromné množství dat ukázalo, že psychoterapie opravdu působí a že dokáže změnit během poměrně krátké doby osobnostní rysy člověka tak, jak by se dokázal sám změnit až tak za padesát let.
Odkud se berou potíže
Psychoterapie není jen jedna, existuje mnoho směrů a přístupů. Dle způsobu setkávání se dělí také na individuální a skupinovou. Pro klienta může být vhodná ta první varianta, kdy se schází jen s terapeutem, nebo naopak terapie skupinová, kdy terapeut pracuje se skupinou pacientů, kteří na sebe reagují navzájem. Záleží na potížích a potřebách klienta.
Člověk se naučí vyrovnávat s nenadálými situacemi. Smutek je přirozený, důležité je nenechat se ochromit naprostým strachem a zoufalstvím.
Osobnostní rysy člověka – o to tu většinou běží. Žena v úvodu článku popisuje těžkou depresi. Té ale většinou předcházejí potíže, kterými trpíme skoro všichni. Naše osobnostní rysy nejsou takové, jako bychom si přáli. Jsme třeba moc nesmělí, abychom si dokázali říct o zvýšení platu. Jsme moc nejistí a bojíme se, že nás parter opustí. Příliš řešíme, co si o nás myslí ti druzí. Máme na sebe nároky, které nedokážeme splnit.
Terapeut nám pomáhá zjistit, co jsou zdroje našich problémů. Co způsobují naše vztahy k rodině, přátelům a partnerovi? Jak změnit život, abychom byli spokojenější? Umíme se s určitými věcmi smířit? „Přála bych si, aby všechno bylo jako dřív. Snažím se, aby dcery za mnou chodily každý den. Když byly malé, pořád mě potřebovaly. Teď mě nepotřebuje nikdo, snad se změní…“ stěžovala si typicky klientka linky seniorů z úvodu článku.
Stejně jako ona hodně lidí plýtvá energií snažením se změnit druhé a nikoliv sebe. Přitom u sebe je nutné začít, aby se dostavila spokojenost.
Co se děje v nás
Výzkumy zabývající se funkcí mozku popisují psychoterapii jako proces, při kterém se hlavně učíme měnit zavedené vzorce. Nejde jen o to pochopit, že jsem momentálně smutný, nebo že se cítím sám, ale naučit pochopit proč to tak cítím a regulovat své pocity. A to je dlouhodobá práce. Učíme se to totiž stejně jako cokoliv jiného, stálým opakováním a nahrazováním starých vzorců těmi novými. Cílem přitom je, aby racionální část našeho já lépe spolupracovala s tou emocionální a uměla ji smysluplně řídit.
Linka seniorů: 800 200 007
Anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky.
Linka je v provozu je každý den od 8:00 do 20:00h.
Obrátit se můžete také na emailovou poradnu: linkasenioru@elpida.cz
Ideálně třeba tak, že člověk naučí vyrovnávat s nenadálými situacemi. Například opustí-li jej nebo jí partner. Smutek je přirozený, důležité je nenechat se ochromit naprostým strachem a zoufalstvím. Je potřeba hodně truchlit a pak hned přemýšlet nad tím, co bude dál.
Zázraky na dosah
Tak jako u všech metod, i v případě psychoterapie platí, že každému vyhovuje něco jiného. Schopný a kompetentní terapeut je klíčový. Nesmí být nesympatický, a naopak musí vzbuzovat důvěru. Obecně také platí, že pokud člověk po třech měsících návštěv necítí žádnou změnu či dostaví-li se zhoršení, měl by zhodnotit zda mu daný terapeut vyhovuje. I psychoterapie může mít nepříjemné vedlejší účinky a terapeut může zvolit cestu, která nebude pro klienta vhodná. Někdy je potřeba na začátku hledat přístup, který člověku vyhovuje. Když se to podaří a psychoterapie s úspěšně začne, zmůže skoro zázraky.
Osobní údaje v příbězích byly pozměněny tak, aby byla zachována plná anonymita.