Podle lidových pověr přináší do domu klid, ochranu a nesmrtelnost. Nošení semen koriandru prý zahání bolest hlavy. Římané směsí vinného octa, kmínu a koriandru konzervovali maso a ve středověku jej považovali za účinné afrodisiakum.
Koriandr obsahuje vitamíny A, B1, B2, C a látky prospěšné trávení, např. silice, třísloviny, mastné oleje, kumariny (nesmí užívat lidé s poruchami srážlivosti krve). Dominantní látkou je linalon, který působí proti bakteriím a plísním. Ničí škodlivé bakterie ve střevech a pročišťuje tělo. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí žaludeční křeče, zlepšuje trávení a usnadňuje vykašlávání. Příznivě působí na nervovou soustavu.
Uplatnění v léčitelství
U koriandru se sbírají všechny části rostliny. Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání. Je doporučován v čajové směsi s kmínem. Zevně se koriandr používá k ošetřování vředů nebo jako mazání či obklady při revmatických onemocněních kloubů. V některých kulturách se žvýká nebo louhuje a popíjí jako aperitiv. Používá se též ve formě éterického oleje, který má antimikrobiální, protizánětlivé a uklidňující vlastnosti. Olej je vhodný i pro děti. Má příznivý vliv na žaludek, dvanácterník, zejména pak na žaludeční vředy a křečové stahy způsobené nervozitou a stresem. Používání éterických olejů je ale třeba konzultovat s aromaterapeutem.
Při zánětu tlustého střeva se koriandrový éterický olej kombinuje s bazalkou a pelyňkem kozalcem (estragon). K odstranění toxických látek v zažívací soustavě včetně střev použijeme kombinaci olejů koriandru, vavřínu a skořice.
Při zánětech močopohlavního systému a cystách na vaječnících je vhodná kompozice koriandru, šalvěje lékařské a šalvěje muškátové. Působení na psychiku ‒ koriandrový éterický olej lze označit za obecný stimulant mozkové činnosti, terapeutikum deprese, stresu a astenie.
Uplatnění v kosmetice
Koriandr regeneruje ochablou pokožku, dodává pleti ztracený lesk a pružnost. Stimuluje hojení ran, popálenin a odstraňuje šupinatost pokožky. Vůně esenciálního oleje dokáže skvěle pohltit pachy a osvěžit vzduch. Je výtečný pro dobrý spánek, při studiu, do koupele, na masáž a relaxaci. Pro nejefektivnější použití oleje slouží aromalampy ‒ do vody dáme 3 až 5 kapek. Do koupele postačí 10 kapek přímo pod proud vody, k masážím naředíme 12 kapek esenciálního oleje v 50 ml rostlinného oleje lisovaného za studena.
Uplatnění v kuchyni
Koriandr je příbuzný anýzu, kmínu, kopru a petrželi. Hodí se do omáček, k masu, do pečiva, sladkých jídel, moučníků a sušenek. Kořen má po oloupání podobné využití jako zázvor. Lístky a stonky mají velmi pronikavou chuť, která v určitých pokrmech nesmí chybět. Čerstvé lístky se používají do asijských polévek, kari omáček, na posypání grilovaného masa a ryb a do různých mexických jídel.
Pikantní zelný salát s čerstvým koriandrem
Listy z čtvrtky bílého zelí nakrájíme najemno a nastrouháme větší mrkev. Lžíci hořčičných semínek osmahneme na oleji, přidáme nasekanou zelenou pálivou papričku, zakápneme lžící sójové omáčky a dvěma lžícemi citronové šťávy. Přidáme zelí, mrkev a na mírném ohni vše asi pět minut mícháme. Slijeme olej, dáme do mísy a vmícháme hrst nasekaných lístků koriandru a hrst nasekaného kopru. Zakápneme olivovým olejem, osolíme a okyselíme citronovou šťávou. Podáváme chlazené či mírně teplé k pečenému a grilovanému masu nebo jen s bílým pečivem.
Kuřecí křídla na pomerančích a koriandru
2 kg kuřecích křídel, 4 lžičky mleté skořice, lžička mletého koriandru, sůl, lžička mletého pepře, 2 šalotky, stroužek česneku, 125 ml pomerančové šťávy, 2 lžičky kůry z neošetřených pomerančů, lžíce másla, 2 lžíce oleje, 1 dl kuřecího bujónu. Skořici, sůl, koriandr a pepř smícháme, křídla ve směsi obalíme a osmažíme tak, aby se maso uzavřelo. Přendáme na plech a pečeme cca 20 minut. Upečené dáme na teplé místo. V pánvi, ve které jste smažili křídla, osmažíme drobně nakrájený česnek a šalotku. Přidáme kůru a šťávu z pomerančů, aby se rozpustily výpečky. Přilijeme bujón a množství zredukujeme na polovinu, aby omáčka byla jako sirup. Opečená křídla dáme do omáčky a zamícháme, aby se rovnoměrně obalila omáčkou. Podávejte na předehřáté míse obložené plátky oloupaného pomeranče. Podáváme s bílým chlebem.
Čínské kuře na koriandru
600 g kuřecích (krůtích) prsou, špetka koriandru, špetka soli, 2 lžíce škrobu, 1/2 citronu, 100 ml sójové omáčky, 1 červená paprika, 150 g mrkve, 200 g pórku, 20 ml rostlinného oleje, 250 g rýžových nudlí. Maso nakrájíme na proužky, přidáme koriandr, sůl, škrob, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a polovinu sójové omáčky. Promícháme a necháme alespoň dvě hodiny v lednici marinovat. Na tenké proužky nakrájíme červenou papriku, mrkev a pórek. Pak maso orestujeme a po pěti minutách přidáme nakrájenou zeleninu a zbylou sójovou omáčku. Dusíme asi 10 minut. Jako přílohu podáváme rýžové nudle.