Kryptománie – finanční trh prochází revolucí

V létě prodal firmu, dům, tři auta a za všechny utržené peníze nakoupil bitcoiny. Teď se svou ženou a třemi dcerami žije ve skromné chatě v kempu, na východě Nizozemska, zatímco se jejich úspory mezitím kdesi ve virtuálním světě každou minutu nafukují. Devětatřicetiletého Didiho Taihutta má část rodiny za blázna. On svého rozhodnutí nelituje.

Příběh Didiho dobře ilustruje mánii, která kolem jedné z nejznámějších kryptoměn v současnosti probíhá. Co vlastně kryptoměny jsou? Můžou jednou skutečně nahradit peníze, jak je známe dnes?

Rozlučte se s bankovkami a mincemi v peněžence. Vítejte ve světě virtuálních peněz. Žádná státní kontrola, žádní bankéři. To není utopie, ale podle některých už blízká budoucnost. Svírá-li se vám při této představě žaludek, vězte, že bude hůř. Jako počítačovému laikovi vám možná nakonec nezbude nic jiného, než tento fakt přijmout.

Podle posledních průzkumů obchoduje na světě s kryptoměnami přes půl milionu lidí. Samotný počet kryptoměn už přesahuje sedm set. O příčinách vzniku a rostoucí oblibě těchto alternativních peněz můžeme spekulovat. Do velké míry se na tomto stavu podepsala finanční krize z roku 2008. Ta mimo jiné ukázala na obrovskou provázanost ekonomického světa. Někteří zcela přirozeně začali uvažovat o způsobech, jak se z tohoto systému vymanit.

Někteří regulátoři se obávají možného zneužití, ať už k praní špinavých peněz, nebo k využití pro financování terorismu. A je tu daleko větší riziko, že o investované peníze přijdete.

Rok po krizi představil programátor s pseudonymem Satoši Nakamoto měnu bitcoin. Protiváhu proti současnému finančnímu systému. Je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat – ani vlády, ani centrální banky. Bitcoiny „tiskne“ síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, ale stále pomalejším tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoin je zajištěn kryptografií a silným šifrováním, tudíž je bezpečný – zatím (než šifrování někdo prolomí). V začátcích se za transakce neplatily žádné poplatky. Teď, jak bitcoinu přichází na chuť čím dál víc lidí, už se za ně platí. Bitcoiny bez problémů směníte za jakoukoli měnu na světě.

Foto BTC Keychain

Anonymní obchody

Hlavní výhodou bitcoinu je ale fakt, že je decentralizovaný. Peníze se posílají přímo a ihned, bez prostředníků, bank, kreditních společností apod. Nikdo vás ani vaše finanční toky nesleduje. Můžete obchodovat, aniž byste někomu musel prokazovat svoji totožnost. Což má logicky i svou stinnou stránku. Právě anonymita nahrává podvodníkům.

Někteří regulátoři se obávají možného zneužití, ať už k praní špinavých peněz, nebo k využití pro financování terorismu. A je tu daleko větší riziko, že o investované peníze přijdete. Vedle nejpopulárnějšího bitcoinu virtuálním světem létá celá řada dalších digitálních měn. Ty s velkou oblibou používají k získání kapitálu například některé start-upy. Princip je jednoduchý. Vytvoří svoje vlastní digitální mince, které si pak zájemci můžou koupit právě za bitcoin nebo jemu další podobné měny. Od začátku letošního roku se takovým způsobem zobchodovala víc než miliarda amerických dolarů. Ne vždy je ale obchodní záměr čistý. Podvodné společnosti tak snadno vytvoří projekt, který nemá na trhu šanci uspět, a tak investor svoje peníze nikdy neuvidí.

Tím, co činí kryptoměny pro investory zajímavým, je jednoznačně zhodnocení – výdělek. Zatímco v počátcích bylo možné pořídit si bitcoin za několik centů, letos na začátku listopadu už prolomil hranici 7000 dolarů. Z těch, co na něj vsadili hned na začátku, jsou dnes milionáři. Podobně rychle se v minulosti dalo zbohatnout snad jen za éry tulipánové horečky v 17. století.

Foto BTC Keychain

Měna budoucnosti?

Na druhou stranu, stejně rychle, jak se dá na bitcoinu zbohatnout, dá se kvůli němu i zchudnout. Jeho cena se během jediného dne může změnit o stovky dolarů. Za dobu jeho existence stačil klesnout už i o 40 procent. Spekulanti jsou nicméně ohledně hodnoty bitcoinu optimističtí. Na konci letošního roku by měla s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu začít obchodovat největší derivátová burza – americká CME a cenu by měl tlačit vzhůru i očekávaný návrat Číny mezi světové kryptoměnové trhy (Čína byla jednou z prvních zemí, která se snažila obchod s kryptoměnami omezit. Mimo zákon postavili bitcoin a ostatní digitální měny nedávno i zákonodárci ve Vietnamu a regulaci vytváří i v Rusku.) Na bitcoiny vsadil i jeden z největších bankovních hráčů, Goldman Sachs, který chce svým klientům obchod s kryptoměnami umožnit.

Evropský bankovní úřad varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko.

Ne všichni ale vidí budoucnost bitcoinů a jiných digitálních měn tak růžově. Nemusíme chodit daleko, skeptická je například Česká národní banka. Podle ní není důvod předpokládat, že by kryptoměny nahradily současný peněžní systém. Za hlavní překážku považuje výraznou kolísavost ceny. Protože nemají žádnou reálnou oporu v ekonomice, na jejíž výkon by byly navázány, snadno podléhají spekulacím.

Nizozemec Taihuttu skeptické hlasy neposlouchá. „Bitcoin je měna budoucnosti, jsme teď svědky revoluce nebo evoluce peněžního systému. Investovali jsme desítky tisíc eur. Do roku 2020 může bitcoin stát 25 tisíc eur,“ věří.


Jak na kryptoměny?

Bitcoin, ethereum, litecoin, monero, ripple, IOTA (MIOTA), dash, stratis… těší se velké popularitě především coby prostředky pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny.

Pozor na piráty

S tím, jak roste popularita virtuálních měn, jsou stále častěji vystaveny útokům počítačových pirátů. Ti stále častěji instalují software na těžbu kyberměn do cizích počítačů místo klasických virů. Podobně zotročené stroje pak kyberzločincům vydělávají peníze, aniž by o tom majitelé počítačů měli ponětí. Podle analýzy společnosti AdGuard totiž podvodníci takovýmto způsobem infikovali více než 500 milionů PC.

Jak bitcoiny vznikají?

„Dolují“ je nebo těží dobrovolníci, kteří propůjčují výkon svých počítačů ke komplikovaným výpočtům. Za odměnu tak mohou získat drobnou bitcoinovou odměnu. Při zavedení měny se bitcoin těžil jen pomocí procesoru počítače. Stačilo spustit specializovaný program a procesor se pustil do práce. Tento způsob není v těchto dnech již tak efektivní. Dalším krokem byla těžba pomocí grafické karty v PC. Ale ani ty už při množství bitcoinů v oběhu nefungují. Dnešní těžba se tedy provádí pouze a jedině pomocí specializovaných zařízení, tzv. ASIC jednotek.

Jak šel čas s bitcoinem

Jak si stojí aktuálně bitcoin k euru? Podívejte se například na těchto stránkách…

Kde získat bitcoin (BTC)?

Nejsnazší a nejrychlejší způsob je nákup bitcoinu. Vyberete si platformu – burzu, přes kterou budete nakupovat ‒ vytvoříte si účet, pošlete peníze a bitcoin nakoupíte za stanovený kurz CZK/EUR/USD. V českém prostředí dobře funguje např. burza CoinMate.

Peněženky na bitcoiny

Bitcoiny musíte mít někde uložené. Služeb, metod a způsobů existuje nespočet. Příkladem online peněženky, prostřednictvím které bitcoinem můžete platit, je blockchain.info. Bezpečnější formou uložení jsou ale hardwarové peněženky např. Trezor.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.