V Egyptě ji znali 1600 let př. n. l. Mátou kořenili staří Římané, ve středověku ji pěstovali v klášterních zahradách pro širokou paletu léčivých účinků. Dávala se k sýrům a do pytlů s obilím, aby odháněla krysy a myši. Ve 14. století ji používali k bělení zubů a přidávali do nápojů lásky. Pravá máta peprná prý ale byla nalezena až roku 1696 v Anglii. Je známé, že mátou voní především jídla Angličanů a jejich slavná mint sauce. Hojně se používá v arabských a středomořských zemích.
Mattioli doporučuje: „Pití směsi šťávy máty s octem zastavuje dávení krve i nechutenství žaludku a ničí okrouhlé červy čili škrkavky. Suchý i čerstvý kořen mátový jest dobrý a užitečný pro žaludek, neboť ho posiluje, napomáhá zažívání, zastavuje škytavku a nechutenství pocházející od cholery. Vůně mátová posiluje mozek i paměť. Pití listí mátového s mlékem nedovolí, aby se mléko v žaludku srazilo. Ba i listí vložené do hrnce se sladkým mlékem nedopustí, aby se srazilo nebo zhoustlo.“
Máta peprná obsahuje silice, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny a triterpeny. Listy se sbírají před rozvinutím květů. Vnitřně se užívá při poruchách trávicího traktu (nadýmání, křeče, koliky), povzbuzuje chuť k jídlu, pročišťuje žlučovody, stimuluje odtok žluče a dalších trávicích šťáv, zmírňuje syndrom dráždivého tračníku. Tlumí bolesti hlavy, migrénu, příznivě působí při léčbě horních cest dýchacích, uvolňuje zahleněné průdušky a snižuje krevní tlak. Podporuje srdeční činnost při slabosti a nadměrném bušení srdce, působí protizánětlivě na trávicí trubici, mírní zánětlivé pochody v ústech a krku. Mátový olej vetřený do kůže utišuje svalové bolesti vyvolané podrážděním nervů. Mátový čaj přináší úlevu při astmatickém zúžení průdušek, uvolňuje nos při rýmě či nachlazení.
Uplatnění v léčitelství
Nálev – čaj: 3 lžičky sušených nařezaných listů zalijeme 1/2 l vařící vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme neslazený 2 šálky denně při nechutenství, žaludeční nevolnosti, střevní kolice, plynatosti, žaludeční neuróze, zvracení, žlučníkové kolice, k posílení nervů a srdce a proti bolestem hlavy.
Mátový čaj: 1 lžičku čerstvých řezaných listů a kvetoucích vrcholků zalijeme vařící vodou, přikryjeme a necháme vychladnout. Popíjíme přes den 1-2 šálky denně.
Mátový likér: Lžíci čerstvých nebo sušených listů máty zalijeme 3/4 l vodky, koňaku, slivovice, režné atd., necháme 3 týdny stát na slunci v dobře uzavřené láhvi. Scedíme, přidáme 200 g zčeřeného cukru a uložíme na několik dní do studena. Pijeme 1 – 2 skleničky denně, při zažívacích obtížích.
Mátový olej: Používáme k inhalaci při zahlenění, rýmě, kašli, zánětu průdušek a nosních dutin. Potíráme jím čelo při bolestech hlavy, migréně, místa postižená neuralgií, revmatizmem, pohmožděniny a ekzémy.
Uplatnění v kuchyni
Silně aromatická máta se přidává do různých moučníků. Používá se do oblíbeného nápoje Mojito a je vynikající ke zdobení pohárů, salátů či masa.
Mátový sirup: V 1 l vody povaříme 500 g krystalového cukru, dokud nevznikne hustý cukerný sirup. Do něj přidáme 60 g čerstvě natrhaných nasekaných mátových listů a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme vychladnout, můžeme dochutit několika kapkami citronu.
Ražniči s mátou: 500 g vepřové kýty, sůl, olej, pepř, cibulka, citrónová šťáva, máta. Maso nakrájíme na kousky silné asi 1 cm a naklepeme. Z oleje, soli, citrónové šťávy, jemně nasekané cibulky a nasekaných lístečků máty připravíme marinádu, kterou necháme asi hodinu rozležet v ledničce. Pak maso promícháme s marinádou, dáme do misky, přikryjeme a necháme do druhého dne v ledničce. Grilujeme přibližně 15 minut.
Voňavá omáčka: 2 kelímky jogurtu, lžička čili nebo pálivé papriky, lžička kari koření, 2-4 lžíce sekané máty peprné a sůl. Všechny přísady rozmixujeme a směs dáme vychladit. Omáčku zdobíme několika lístky máty peprné. Je vhodná zejména ke skopovému.
Uplatnění v kosmetice
V kosmetice je nezbytnou surovinou pro výrobu zubních past, ústních vod a různých krémů. Silný vývar léčí rozpraskané ruce. Stimuluje vlasovou pokožku a podporuje růst vlasů, zabíjí vši a blechy. Přidává se do vody pro osvěžující koupel.