Medvědí česnek patří k prvním jarním zeleninám, které po zimě pročistí celé tělo. Medvědi za ním putují i sto kilometrů. Medvědí česnek měli rádi i staří Slované, jak dokazují archeologické průzkumy. Dnes zažívá v našich zahradách a kuchyních svou renesanci. Je výborným kořením i účinnou léčivkou. Obsahuje silice, vitamíny, minerální látky, aminokyseliny allicin a aliin, látky snižující hladinu cukru v krvi, značné množství jódu a další sloučeniny důležité pro organizmus. Allicin má pozitivní antibakteriální účinek na žaludeční mikroflóru. Flavonoidy působí antibakteriálně a antivirově, snižují srážlivost krve. Pomáhají předcházet kardiovaskulárním a srdečním chorobám a chrání tělo před rakovinou. Česnek dále obsahuje fruktózu, bílkoviny a chlorofyl. Je velmi bohatý na vitamín C; 100g česneku medvědího obsahuje 150 mg vitaminu C, což je trojnásobek doporučené denní dávky vitaminu C pro člověka. V minulosti se šťáva z česneku používala na dezinfekci v domácnostech a šťáva z listů jako domácí hmyzí repelent.
Mattioli píše: Allium Ursinum jest česnek medvědí s kvítky bílými hvězdnatými a bílým obdloužným kořenem. Takový rád roste v zemi hlínovité a klovaté i v lesích sám od sebe, a když jej dobytek na pastvě jí, mléko po něm tak smrdí, že ho ne každý užívati může. Ale na místech písečných ne rád trvá, byť se tam i zasadil.
Uplatnění v léčitelství
Medvědí česnek je oproti kuchyňskému česneku jemnější a jeho léčivé účinky jsou výraznější. Dezinfikuje trávicí trakt, ozdravuje střevní flóru, léčí infekční průjmy, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, povzbuzuje činnost srdečního svalu. Pomáhá při bolestech břicha, nadýmání a při plicních a průduškových zánětech. Snižuje cholesterol a působí žlučopudně. Může však podráždit žlučník, je-li používán ve velkém množství. Napomáhá při zklidnění zánětlivého onemocnění slinivky. Je vynikající při čištění ledvin a močového měchýře. Zlepšuje krevní obraz. Známé jsou jeho baktericidní účinky proti plísním a mykóze. Ničí parazity a bakterie ve střevech. Jeho účinnost se zvyšuje, podáváme-li ho v teplém mléce. Úspěšně ničí zlatého stafylokoka. Má protinikotinové účinky a je vhodný jako preventivní prostředek u náruživých kuřáků. Utišuje revmatické bolesti.. K léčení je nejvhodnější tinktura, rostlina se používá čerstvá, sušením ztrácí účinnost.
Tinktura
Nadrobno nakrájenými listy nebo cibulkami medvědího česneku naplníme láhev volně až po hrdlo. Zalijeme 38-40% režnou nebo jinou domácí kořalkou a postavíme na 14 dní na slunko, nebo na teplé místo. Užíváme denně 10 až 15 kapek do vody. Kapky výborně podporují paměť, zabraňují zvápenatění cév (arterioskleróze) a zbavují mnoha jiných těžkostí.
Víno
Plnou hrst najemno nakrájených listů krátce povaříme v cca ¼ l bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a obden z něj po doušcích popíjíme..
Česnekové kapky
Nakrájené listy dáme do sklenice s širším hrdlem a zalijeme po okraj vodkou nebo jiným čistým alkoholem pokud možno nearomatickým. Uskladníme v místnosti kolem 20 °C, denně protřepeme, a po 2 týdnech přecedíme přes filtr. Užíváme 10 kapek denně na vyrovnání chybějících vitamínů na jaře, na snížení vysokého krevního tlaku, na pročištění žaludku a střev.
Uplatnění v kuchyni
Salát z medvědího česneku
Mladé listy česneku nakrájíme najemno a přidáme nastrouhaný tvrdý sýr. Pokapeme citrónem, olivovým olejem, osolíme, opepříme a vše promícháme.
Jarní očistný salát
Smícháme několik pokrájených listů česneku medvědího, několik lístků smetanky lékařské, salát hlávkový, ředkvičky, pórek, řeřichu a jedno rajské jablíčko. Přidáme mořskou sůl, šťávu z citrónu a tři lžíce olivového oleje. Konzumujeme jako přílohu k masu nebo s celozrnným pečivem.
Salát jinak
Čínské zelí, česnek a balkánský sýr nakrájíme nadrobno, opepříme a přidáme pár kapek oleje.
Omáčka z medvědího česneku
Nakrájíme na kolečka asi 10 dkg česneku, který orestujeme na másle. Opepříme, osolíme, přidáme mletý muškátový oříšek, zalijeme 1 dcl bílého vína a povaříme. Nakonec přidáme 2 lžíce smetany ke šlehání.
Kuře na medvědím česneku
Česnek nakrájíme na jemné plátky, část prolisujeme, osolíme, opepříme, přidáme olivový olej (přibližně 6 lžiček česneku a oleje) a promícháme. Kuřecí nebo stehenní řízky naložíme do marinády nejméně na tři hodiny. Na pánvi rozpálíme olej a řízky z obou stran opečeme. Příloha: brambory.
Uplatnění v kosmetice
Používá se k omlazující kůře a na léčení kožních chronických onemocnění v podobě tinktury. Zlepší se látková výměna a organismus se vyčistí od přebytečných tuků.