Obsahuje mnoho nezastupitelných vitaminů, jako je betakaroten (provitamin vitaminu A), dále D, E a K, vlákninu, lecitin, draslík, vápník, hořčík, železo, měď, fosfor, jód a má vysoký obsah selenu. Snižuje cholesterol, vysoký krevní tlak, je vhodná při ischemické chorobě srdeční, při revmatických zánětech kloubů, jaterní dietě, chudokrevnosti, harmonizuje střevní mikroflóru, posiluje zubní sklovinu, zlepšuje zrak, zvláště šeroslepost, snižuje riziko rakoviny plic. Zdravější je mrkev vařená než syrová, tělo pak lépe vstřebá všechny látky, betakaroten se zase správně přemění ve vitamin A, přidáme-li kapku oleje.
Mattioli o ní napsal: Mrkev vařená, zvláště v polévce z másla, jest chutná jísti, žaludku užitečná, žene moč, dává chuť k jídlu, krev hustou a hojnou dělá. A tak i žádost těla zbuzuje. Suché semeno mrkvové na prach ztlučené, a ve víně pité, dobré jest těm, kteříž škrkavku a žření v životě mají, žene kámen i ženský květ.
Využití mrkve v léčitelství
Kaše ze syrové karotky – je nejúčinnější prostředek, který pomůže tlustému střevu vrátit se k normálnímu stavu.
Mrkvový sirup proti kašli – 0,5 l čerstvé mrkvové šťávy, 4 lžíce medu. Za občasného míchání zahustíme do konzistence sirupu, nevaříme. Užíváme 1 lžičku 5x denně.
Karotková šťáva – přirozený prostředek proti tvorbě vředů a otoků, výborný k „očistě“ jater, protiinfekční, vitalizující. Pijte každodenně pohár mrkvové šťávy.
Protichřipkový salát – 500 g kysaného zelí, 2 mrkve, 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu, 1 zakysaná smetana. Zelí a cibuli nakrájíme, mrkev s jablkem nastrouháme, přidáme strouhaný křen a zalijeme smetanou. Dobře promícháme.
Mrkev v kuchyni
Karamelová mrkev – 1/2 kg mrkve, 40 g másla, 2 lžíce medu, česnek, sůl. Mrkev nakrájíme na tenká kolečka nebo hranolky, dáme na máslem vytřenou rozpálenou pánev, osolíme, podlijeme trochou vody a dusíme dokřupava, nebo doměkka. Přidáme zbytek másla, po rozehřátí vlijeme med a necháme zkaramelizovat. Za stálého míchání dochutíme strouhaným česnekem a solí. Nebo bez česneku, s rozinkami, krájenými jablky a kari. Podáváme k pečenému kuřeti, kachně, hovězímu či vepřovému masu.
Mrkvový dort – 1 hrníček oleje, 1 hrníček tmavého cukru, 3 vejce, 1 a 1/2 hrníčku hladké mouky, 1 kypřící prášek, 1 lžička jedlé sody, 2 lžičky skořice, 2 velké najemno nastrouhané mrkve, 3/4 hrníčku nasekaných ořechů (mandle, lískové ořechy, aj.). Poleva – 250 g smetanového krémového sýru (žervé), 2 hrníčky práškového cukru, 2 lžíce citronové šťávy. Vejce rozšleháme s cukrem a olejem. Přidáme mouku, kypřící prášek, sodu, skořici, špetku soli. Vymícháme. Po troškách vmícháme vymačkanou mrkev a ořechy. Vlijeme do vymazané a strouhankou vysypané dortové formy. Pečeme při 180°C asi 40 minut. Ušleháme polevu.Vychladlý korpus rozdělíme na dvě patra a rovnoměrně polevou pokryjeme.
Využití v kosmetice
Beta-karoten ovlivňuje kvalitu kolagenových vláken, vitaminy C a E zabraňují vzniku mimických vrásek. Vyvážené množství minerálních solí rozjasňuje pleť.
Maska z mrkve, bílku a mouky
Mrkev nastrouhejte, vmíchejte sníh z bílků a zahustěte moukou. Naneste na tvář, krk i dekolt. Masku nechte působit 15–20 minut. Po opláchnutí teplou vodou je pokožka jemná a vypnutá.
Maska s tvarohem a medem
1 lžíce mrkvové šťávy, 1lžíce medu, 2 lžičky tvarohu. Smíchejte, naneste na tvář a nechte působit 20 minut. Pleť se rozzáří a vyhladí.
Čistící maska
Rozmixujte mrkev s 1/2 čerstvé broskve a s 1/2 okurky, smíchejte s bílým jogurtem. Pokud je směs moc řídká, zahustěte ji dětským pudrem. Nechte působit 10 minut, opláchněte. Maska má protizánětlivý účinek.
Maska proti vráskám
Jemně nastrouhanou mrkev smíchejte s citronovou šťávou a naneste na obličej. Nechte působit 10–15 minut a opláchněte. Maska pleti dodá potřebnou tonizaci a poradí si i s jemnými vráskami, dobře hojí kožní problémy, rány a spáleniny. Pokud vám vadí citron, přiložte nastrouhanou mrkev na obličej a dekolt, může být buď volně nebo v gáze. Opět nechte působit 10–15 minut a pleť opláchněte. Nenechte působit příliš dlouho, mohli byste mít oranžový obličej!