Podle keltských legend je ořech symbolem koncentrované moudrosti.Ve starověku býval symbolem plodnosti a erotiky, jak dokazuje jeho latinský název Juglans regia, který vznikl spojením slov “glans” a “Jovis”, tedy Jupiterův žalud. Druhové jméno regia – královský – vyjadřuje úctu, kterou lidé k ořechům chovali. Pravidelná konzumace 5 ořechů (30g) denně po větším jídle pomáhá tělu vyrovnat se s negativním působením zkonzumovaných tuků. Výživná hodnota ořechů přesahuje výživnou hodnotu hovězího masa.
Mattioli ve svém Herbáři říká: Vlašské ořechy zadělávají se v květnu a červnu, dokud jsou ještě měkké a nedozrálé, do cukru a medu; v této přípravě jsou chutné a posilují žaludek. Zadělávají se tímto způsobem: kolem sv. Jana natrhej nové vlašské ořechy, propíchni je křížem malou špicí, oloupej z nich zevní hořkou kůru a moč je sedm až deset dní v čerstvé vodě studničné až zmizí jejich hořkost, pak je přistav na malý oheň do mírného varu až zkřehnou, nesmí však docela změknouti a pak je vysuš na řešetu. Dírky pak prostrč skořicí, řebíčky a pomorančovými kůrkami a vlej na ně cukr svařený do hustoty. Dávají se obyčejně s ovocem na koláče, posilují zažívání, zahřívají všecky vnitřní orgány a brání výparům vystupovati vzhůru. Kolem sv. Jana vypalují také s utlučených zelených vlašských ořechů vodu, kterou dávají píti v době nákazy – epidemie, buď samotnou nebo dryákem. Tato voda rozhání také ssedlou a sraženou krev.
Lidové léčitelství
Ořechy působí na srdeční a cévní choroby, regulují krevní tlak a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Přispívají k udržení pružnosti tepen a mají antioxidační vlastnosti. Příznivě ovlivňují dráhy ledvin, plic, tlustého střeva a zlepšují astma. Obsahují železo, selen, zinek, vitamin E a skupinu vitamínů řady B a jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin. Posilují nervovou soustavu. Silné léčivé vlastnosti se přisuzují nezralým plodům ořešáku královského. Sklízejí se nejlépe v červnu, kdy vnitřní skořápka ještě neztvrdla. Používají se k výrobě likérů, vín a alkoholových tinktur, vhodných k čistění a léčení zažívacího traktu. Působí nejen v žaludku, ale i ve střevech, která pročisťují a chrání před nežádoucími mikroorganismy. Při vyčerpanosti, migréně, zapomnětlivosti, zánětu mozkových blan, po mozkových příhodách, úrazech hlavy a onemocněních nervového původu naložíme jádra ořechů do medu a užíváme třikrát denně čajovou lžičku.
Čaj na suchý kašel
Zralé usušené ořechy (asi 5) se rozlousknou a cca 5 minut povaří i se skořápkami, pak se vše nechá 10 minut odstát, scedí se a pije. Uvařená jádra se mohou sníst.
Čaj připravený z listů ořešáku
Čistí krev, snižuje hladinu cukru v krvi, krevní tlak a pomáhá proti střevním parazitům. Může se přisladit medem. Jednu vrchovatou lžičku pokrájených listů spaříme 1/4 l vody a krátce vyluhujeme.
Ořechová pálenka
Pročišťuje krev, napomáhá trávení, působí proti plynatosti a podle Marie Treben užívaná v malých dávkách ovlivňuje pozitivně játra. Asi 20 zelených ořechů rozčtvrtíme a dáme do lahve se širokým hrdlem. Zalijeme lihem 2-3 prsty nad ořechy. Lahev uzavřeme a postavíme na 14 dní až 4 týdny na slunce. Poté cedíme do lahví.
Ořech v kosmetice
Extrakt z ořešáku se často přidává do opalovacích krémů, olejů či šampónů. Známé jsou účinky nálevu z listů, který dokáže oživit barvu tmavých vlasů, regeneruje je a posiluje. Příznivě působí i na vlasovou pokožku, mírně ji dezinfikuje. Má repelentní účinek na hmyz. Pro pěknou, čistou pleť stačí denně nalačno vypít jeden šálek čaje z listů vlašského ořechu.
Ořech v kuchyni
Tradičně se vlašské ořechy využívají hlavně k cukrářským účelům. Nesmí chybět ve vánočním cukroví, v dortech a moučnících, v ovocných salátech či pohárech, ale i při ozdobě chlebíčků a sýrových mís. Přidávají se do nádivek z drůbeže a zvěřiny. Do zeleninových salátů lze použít vysoce kvalitní olej lisovaný z ořechových jader.
Vánoční rohlíčky trochu jinak
210 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 160 g másla, 140 g mletých vlašských ořechů, 25 g nastrouhané čokolády, 2 žloutky, kokos na obalení. Suroviny zpracujeme v hladké těsto, které necháme odležet v chladu nejméně 2 hodiny, raději ale do druhého dne. Tvarujeme malé rohlíčky a pečeme cca 10 minut při 180° C. Moučkový cukr smícháme s kokosem a rohlíčky v něm obalíme.
Tvarohový dezert
250 g tvarohu, 100 g datlí, 100 g ananasu, hrst vlašských ořechů, med, mléko, zázvor. Tvaroh rozmixujte s trochou mléka a na kostky pokrájenými datlemi (předem namočte v troše mléka). Vmíchejte vlašské ořechy a špetku zázvoru. Dochuťte medem a na talířích zdobte čerstvým ananasem.
Vánoční nádivka z brusinek a vlašských ořechů
1 polévková lžíce čerstvého citronového tymiánu, 1 hrnek jader z vlašských ořechů, ¾ hrnku sušených brusinek, 1 pokrájená cibule, 40 g másla, 1 vejce, pepř, sůl, 8 krajíců veky. Z veky nastrouháme čerstvou strouhanku. Ořechy dáme na 5 minut do trouby upražit a na másle osmažíme cibuli. V míse promícháme všechny přísady a dochutíme solí a pepřem. Nádivkou naplníme kuře, krůtu nebo vepřové maso.