Foto © Kateřina Illnerová

Sociální aktivity, zvířata a oxytocin, strašáci osamělosti

Osamělost je výrazný fenomén moderní doby. Je to stav, který může postihnout každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální status. Je to něco jako hlad nebo žízeň. Je to pocit, který k nám tělo vysílá, když chybí něco, co potřebuje k přežití.

Vivek Murthy, šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví říká, že osamělost je vcelku běžný pocit, ale nesmírně závažný. Podíváme-li se na téma osamělosti čistě z medicínského hlediska, budeme možná překvapeni zjištěním, jaký velký dopad na naše zdraví může dlouhodobá osamělost mít. Dlouhodobá osamělost totiž není pouze nepříjemný pocit, má i významné dopady na fyzické a duševní zdraví jedince. Právě americký úřad pro veřejné zdraví zveřejnil studii, která osamělost jasně spojuje s vyšším rizikem srdečních chorob. Dlouhodobě osamělým lidem hrozí závažně vyšší pravděpodobnost úmrtí v důsledku srdečních chorob než těm, kteří mají stabilní sociální vztahy. 

Linka seniorů: 800 200 007 je anonymní a bezplatná linka krizové pomoci pro seniory, osoby pečující o seniory a osoby v krizi. Je k dispozici volajícím z celé České republiky každý den od 8:00 do 20:00.

Proč tomu tak je? Musíme se podívat na to, jak naše tělo vytváří a k čemu používá oxytocin. Oxytocin, často nazývaný „látkou lásky“ nebo „hormonem spojení“, je neurotransmiter produkovaný v mozku, který hraje klíčovou roli ve formování sociálních vazeb a vztahů. Kromě toho, že je spojen s mateřskými pocity a porodem, oxytocin je také uvolňován během sociální interakce, doteku a intimního kontaktu s ostatními lidmi. Jeho účinky jsou spojovány s pocitem důvěry, empatie a pocitem blízkosti. 

A co se děje, když máme oxytocinu málo? Oxytocin má schopnost snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu v těle. Při nedostatku oxytocinu se může zvýšit hladina kortizolu. Zvýšení množství kortizolu může vést k psychickým onemocněním, jako je úzkostná porucha, ale také ke kardiovaskulárním onemocněním nebo k oslabení imunitního systému. Tak může chronická osamělost oslabit imunitní odpověď těla a zvýšit náchylnost k infekcím a zánětům. Kromě toho mohou být lidé trpící dlouhodobou osamělostí náchylnější k rizikovým chováním, jako je nadměrná konzumace alkoholu, kouření a nezdravá strava. Budeme-li hledat nějaké srovnání, můžeme říct, že cítit se dlouhodobě osamělý je asi tak stejně zdraví ohrožující jako kouřit dvacet cigaret denně. 

Aktivita, strava a spánek

Pokud člověk trpí chronickou osamělostí nebo nedostatkem sociálních interakcí, může být užitečné hledat způsoby, jak zvýšit hladinu oxytocinu v těle, jako je zapojení do sociálních aktivit, dotek, meditace nebo péče o zvířata. 

Nejefektivnější způsob je aktivní zapojení do sociálních aktivit a budování nových vztahů. To může zahrnovat připojení se k zájmovým skupinám, dobrovolnickou činnost nebo účast na kurzech a jiných volnočasových aktivitách. 

Nejefektivnější způsob je aktivní zapojení do sociálních aktivit a budování nových vztahů. To může zahrnovat připojení se k zájmovým skupinám, dobrovolnickou činnost nebo účast na kurzech a jiných volnočasových aktivitách. 

Můžeme se ale dostat do situace, kdy to nejde, ať už v tom člověku brání zdraví, nebo jiné překážky. Do jisté míry může pomoci péče o fyzické a duševní zdraví. Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a dostatek spánku mohou pomoci snížit stres a zlepšit náladu, i když se momentálně nedaří v navazování vztahů. 

Krásným způsobem boje s osamělostí je pořízení domácího zvířete. Mnoho studií naznačuje, že právě mazlení se zvířaty může snižovat stres a pocit osamělosti a poskytovat pocit společnosti. Zároveň si se zvířaty užíváme nejen pocit blízkosti, získáváme i nové podněty a ideálně máme i pohyb. Pořízení domácího mazlíčka je tedy možné jen doporučit.

A v neposlední řadě: Pro ty, kteří se cítí extrémně osamělí, je důležité si uvědomit, že existuje i odborná pomoc. Linky krizové pomoci jsou k dispozici i pro ty, kteří potřebují někoho, kdo je vyslechne a poskytne jim podporu. V případě, že není možné získat lidský kontakt jinde, může takový hovor udělat obrovský rozdíl v prožívání dne, kdy třeba člověk nemá možnost s nikým mluvit a cítí se nesmírně sám. Nebojte se je využít. 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.