Astma a alergie jako součást života. Jak zmírnit jejich příznaky?

Na 7. květen připadá Světový den alergie a astmatu. Proč je tato událost důležitá? Hlavním důvodem je připomenout si, jak mohou tyto zdravotní problémy významně ovlivňovat náš každodenní život. V České republice v současnosti trpí astmatem až 500 000 lidí, z nichž každé třetí je dítě. Co tomuto onemocnění předchází a jaké jsou možnosti jeho léčby?

Alergie je nepřiměřená reakce našeho organismu, resp. imunitního systému na neškodné látky, které se kolem nás běžně vyskytují. Pro někoho se tak tyto látky stávají tzv. alergeny. Mezi alergeny patří pyly rostlin, plísně, roztoči, určité potraviny, složky v kosmetických přípravcích, a dokonce jimi mohou být i naši milovaní domácí mazlíčci. Většinou nejsme alergičtí pouze na jednu látku, ale na celou skupinu alergenů v různých kombinacích. Je například velmi pravděpodobné, že pokud trpíme alergií na pyl břízy, budeme mít alergii také na jablka. Jedná se o tzv. zkříženou alergii.

Jak se příznaky alergií mohou projevovat?

Reakce bývají různé, a to od méně závažných až po velmi vážné, nebo dokonce život ohrožující (takovou reakcí je tzv. anafylaktický šok). S příchodem jara nás obvykle nejvíce trápí pyly rostlin, které mohou způsobit vodnatou rýmu, ucpaný nos, kýchání, slzení nebo svědění očí. Na tyto alergické obtíže se používají zpravidla volně prodejné přípravky ve formě nosních sprejů a očních kapek, které pomáhají mírnit jejich obtěžující projevy. Je důležité mít na paměti, že neléčená alergie obvykle zatěžuje imunitní systém, postupně se může rozšiřovat a vést až k chronickým zánětům, např. průduškovému astmatu.

Astma je chronické zánětlivé onemocnění, které je spojené se zvýšenou dráždivostí průdušek. Jaké symptomy nás mohou trápit? Obvykle zahrnují pocit tlaku a bolest na hrudi, může se nám špatně dýchat a v noci nebo nad ránem nás často budí nepříjemný kašel. Objevit se může pískot při výdechu. Přestože současná medicína stále neumí astma úplně vyléčit, resp. neumí vyléčit jeho příčinu, dokáže velmi dobře mírnit projevy tohoto onemocnění. Je nezbytné dodržovat léčbu pro co největší minimalizaci možného výskytu záchvatů, a zároveň tedy co největší kontrolu nad onemocněním.

Léčba astmatu zahrnuje dva typy medikamentózní léčby podle závažnosti onemocnění. Prvním typem této léčby je ta, jejímž cílem je především okamžité zastavení astmatického záchvatu. Tato léčba není ani pravidelná ani dlouhodobá užívání, ale je zaměřena na rychlou pomoc v případě potřeby. Druhým typem medikamentózní léčby astmatu je pak jeho léčba clená na kontrolu onemocnění, která se užívá dlouhodobě a pravidelně na denní bázi, a to i když pacient nepociťuje žádné příznaky. Tato léčba je zaměřená na potlačování zánětu v průduškách, čímž se sleduje předcházení vzniku nových záchvatů dušnosti a pískání při dýchání.

Obě tyto typy léčby jsou k dispozici v inhalačních formách, k podání prostřednictvím tzv. inhalátoru. Díky inhalaci se účinné látky dostanou rychle a přímo do průdušek. Věděli jste, že pro úspěšnou léčbu je důležitá rovněž správná technika inhalování? Špatná inhalační technika totiž souvisí s nedostatečnou kontrolou astmatu. Při správném zacházení s inhalátorem se do plic dostane potřebná dávka léčiva. Podle výzkumu přitom navíc až 40 % pacientů s astmatem své inhalátory používá špatně.

Pokud si nejste jisti, zda inhalační techniku zvládáte správně, poraďte se v lékárně nebo zajděte do BENU Centra prevence s poradenstvím. Vyškolení lékárníci vám v rámci konzultace poskytnou veškerou potřebnou edukaci a poradenství, díky nimž se naučíte používat váš inhalátor správně, čímž můžete optimalizovat a zlepšit léčbu. Více informací najdete na www.benuprevence.cz. Nezapomínejme však, že konečnou klinickou diagnózu a způsob a prostředky její léčby musí vždy určit lékař.

 

Zdroje:
https://zdravi2030.mzcr.cz/zdravi-2030-analyticka-studie-stav-obyvatelsva.pdf
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2013/03/03.pdf

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.