Téměř každý člověk chce dožít doma, ale jen velmi malému procentu současných seniorů se to podaří. Nedostatečná síť terénních služeb, nízká informovanost a někdy také nezájem blízkých dělají z tématu péče o seniory adrenalinový zážitek.
Kdo skončí v institucionální péči, v zařízeních jako LDN nebo domovy pro seniory, trápí se ještě s jedním zásadním problémem: ocitá se v prostředí, které se chová jako neměnný systém a vůbec se nezajímá o různorodé představy o stárnutí. Osobu seniora tam definuje pouze věk.
Režim
Je sympatické, že v „důchoďáku“ každý vstává podle sebe. Méně sympatický je pak fakt, že snídani servírují v jeden jediný moment a všem. Studená káva a oschlé rohlíky na stolcích nacházíme ještě po třech hodinách. Těžko říct, kde je hranice mezi osobním rozhodnutím klienta a tím, co personálu v kuchyni dovolí systém. Pravdou je, že většina seniorů se bez větších problémů přizpůsobí režimu a na snídani se schází ve stejný čas v jídelně.
U těch, kterým je nutné podávat stravu na lůžku, asistuje personál. Trpělivě někdy desítky minut sedí u postele a čekají, až se zesláblý a nemocný člověk se snídaňovým menu vypořádá. Obě strany to mají náročné. Senior nechce zdržovat a pečovatelka ho nechce popohánět. Personál se navíc střídá. Každý má svůj vlastní systém práce. Jedna krájí sousta moc velká, druhá nechává klienta, aby si ukusoval sám, jedna spěchá víc a jedna méně, jedna je vaše oblíbená a druhou moc nemusíte. A to den teprve začíná.
Nejpalčivějším problémem života v zařízeních pro seniory bývá ztráta vlastní identity. Je zapříčiněna vnímáním starých lidí jako jednolité skupiny s potřebami jako přes kopírák.
Jako ve školce
Dopoledne bývají živá. Pro ty, kteří jsou soběstační, i pro ty, kteří jsou závislí na péči a čekají, kdy za nimi přijde pečovatelka, aby jim pomohla s hygienou nebo je zpravidla jednou týdně odvezla na koupel. I tady hraje roli, která pečovatelka má zrovna službu a jaký má systém své práce. Klient je na pokoji a čeká.
Ti, kteří se o sebe starají sami, mají možnost zúčastnit se společenského programu, pokud je jeho téma zrovna osloví. Zábavu připravují aktivizační pracovnice a volí vždy aktivitu, která je pohybová, kulturní, vzdělávací nebo výtvarná. Na první pohled pestrý a smysluplný výběr. Při bližším zkoumání se pozorovatel ale musí sám sebe ptát, proč je to tam jak v mateřské škole?
Vystřihování jednoduchých tvarů, kreslení nebo výroba dekorací vyvolávají spíše rozpaky. Vždyť všichni ti u stolu byli ještě před pár lety lidmi na vrcholu kariéry. Možná ale klienti nemají žádnou vyšší ambici než vyplnit volný čas, který v zařízeních neplyne vždycky rychle, a tak je někdy lepší vystřihovat kolečka než se zabývat vlastním osudem a výhledem do budoucna.
Identita
Nejpalčivějším problémem života v zařízeních pro seniory bývá ztráta vlastní identity. Je zapříčiněna vnímáním starých lidí jako jednolité skupiny s potřebami jako přes kopírák. Málokde jsou vnímaní v kontextu svého životního příběhu, profese, kariéry nebo životního stylu. Jen málokde je tolik prostoru, aby spolu se sebou stěhovali většinu svých osobních věcí, o nábytku nemluvě.
Přidáme-li k tomu jednotné povlečení, ne vždy vhodné chování zaměstnanců a pak onen už zmíněný režim, stává se z obyvatele zařízení během pár měsíců člověk, který spíše přežívá, než žije. Často si proměny ani nevšimne.
Osobu třeba respektovaného stavebního inženýra systém přetvoří na bezejmenného staříka, jednoho z mnoha. Běda že by odmlouval nadřazenému personálu nebo požadoval luxus a stěžoval si na vybírání ze dvou jídel na týden dopředu.
Chce někdo z nás prožívat stáří s pocitem, že už nic neznamená?
Změna?
Proč se nedaří změnit něco, co téměř všichni považujeme za nevhodné a nedostatečné ve chvíli, kdy si v dané situaci představíme sami sebe?
Nedaří se to, protože stejnou negativní zkušenost za sebou nemáme. Jednoduše to, o čem nepřemýšlíme, nemáme potřebu řešit.
Tím, co změny může rozhýbat, ale rozhodně není akceptování standardu mnoha dnešních zařízeních. V první řadě je nutné si uvědomit, že senior je v roli klienta, který si platí za poskytovanou službu, a ne v roli pacienta, který se má zcela přizpůsobit systému.
Situaci bohužel stěžuje fakt, že u nás neexistuje kvalitní a dostatečná síť terénních služeb, které by v mnoha případech zamezily tomu, aby se senior stěhoval do pobytového zařízení.
Domovy jsou kapacitně plné a čekací doba jsou v mnoha případech roky. Ve chvíli, kdy už rodina místo získá, je pro ni mnohdy nepředstavitelné vyjádřit nespokojenost, kterou vnímají jako něco, co by je mohlo o dané místo v zařízení znovu připravit. S vyjádřením nespokojenosti mají mnohdy problém i samotní senioři, jejichž generace nemá ve zvyku příliš hlasitě vyjadřovat svůj názor a už vůbec ne se domáhat svých práv nebo jakkoliv obtěžovat své blízké.
Taková situace ale tvoří začarovaný kruh, kdy všichni zúčastnění kolektivně mlčí, personál ani zřizovatel nedostávají zpětnou vazbu a není vyvíjen žádný tlak na to, aby služby byly kvalitnější. Trpí všichni zúčastnění. Senioři, kteří prožívají svůj život nekvalitně, příbuzní s výčitkami, které raději zahánějí, a personál, který v důsledku ne vždy uvědomělého zřizovatele postupně vyhořívá.
Důstojnost
Základním barometrem pro nastavování služeb pro seniory i základním barometrem pro kontrolu jejich kvality je téma důstojnosti. Podílejí se na něm všichni zúčastnění.
Senioři jsou si vědomi svých práv a oprávněnosti svých požadavků na servis, který platí. Jejich blízcí cítí zodpovědnosti vůči těm, kteří je vychovali a o které by se teď naopak oni měli alespoň částečně postarat. Personál chápe středobod své práce, kterým je lidský vztah. A v neposlední řadě zřizovatelé jsou si vědomi toho, že současně nastavené služby budou právě těmi, které ve stáří sami okusí.
První otázka, která k takovému přenastavení může vést, je jednoduchá: Chtěl bych to takto pro sebe?
Tipy pro seniory
- Pokud to jde, zkuste si včas promyslet, jak byste si přáli prožít své stáří a mluvte o tom se svými blízkými.
- Nebojte se říkat, co vám nevyhovuje a co byste chtěli jinak!
Tipy pro personál
- Každý klient má svůj specifický životní příběh, znáte ho?
- Každý klient si zaslouží respekt a důstojné stárnutí ve vašem zařízení. To určitě víte, ale daří se to vždycky?
- Až budete seniorem, myslíte, že vás budou bavit aktivity, které nyní pro seniory děláte vy?
- Vzpomenete si ještě, proč jste tuto práci začali dělat? A platí to ještě?
- Co možná nejčastěji si odpovídejte na otázku – Chtěl/a bych to takto pro sebe?
Tipy pro blízké
- Domov pro seniory je jen součást péče a pomoci o vašeho blízkého, nikoliv kompletní nahrazení vaší role.
- Udělejte si z návštěv vašeho blízkého pravidelný rituál, neodsouvejte je. Jednou možná budete stejně odsunutí vy.
- Naslouchejte tomu, co váš blízký říká a cítí a snažte se to řešit. Respektujte jeho situaci a pocity a snažte se jeho život maximálně zpříjemnit ne dárky, ale svou přítomností a zájmem.
- Komunikujte s personálem o všem, co vám vyhovuje i nevyhovuje. Je to služba, kterou si platíte!
- Co možná nejčastěji si odpovídejte na otázku – Chtěl/a bych to takto pro sebe?
Tipy pro zřizovatele
- Voliči jsou důležití, ale důstojnost a kvalitní péče je pro vaše klienty ještě víc. Nebojte se otevírat i témata, která nefungují, jen proto, abyste uspěli ve volbách.
- Nechoďte se s klienty „jen fotit“ a přát jim na Vánoce. Je to málo.
- Domovy pro seniory jsou jedno, ale ne jediné řešení ve službách pro ně. Tak by měli přemýšlet soukromí investoři i zřizovatelé v rámci obcí.
- Můžete víc, než si myslíte. Je to o prioritách. Tou hlavní prioritou by pro soukromé investory i obecní zřizovatele měla být důstojnost poskytované péče.
- Co možná nejčastěji si odpovídejte na otázku – Chtěl/a bych to takto pro sebe?