Foto © Lucia Bihuncová

Jeden den v životě jednadevadesátileté dámy

Asi před půl rokem nám do redakce napsala fotografka a novinářka Lucia Bihuncová. Nabídla nám sérii reportážních fotografií z jednoho dne jednadevadesátileté dámy, kterou před samotou zachraňuje okno, díky němuž má pocit kontaktu s okolním světem.

Co vás nejvíc těší?

Těší mě, když mám dobrou společnost a mám si s kým popovídat. To mě vždycky rozveselí. Když jsem sama, jsem smutná a to i někdy pláču.

A je nějaká věc, která by vám udělala radost?

Víc než nějaká věc by mi udělalo radost, kdybych tady ještě mohla pár let být. Abych viděla, jak vyrůstají moje pravnoučata.

Stará dáma

Foto Lucia Bihuncová

A co vás naopak dokáže nejvíc rozhněvat?

Když ke mě příjdou moji dva synové a chtějí mi rozkazovat, co mám jíst a dělat. Někdy to podle mě přehánějí a to mě dokáže nahněvat.

Na co nejraději vzpomínáte?

Na moje mládí. Na dobu, když jsme se jako děti koupaly v řece a jak nás děvčata přišli nahánět chlapci. To byly krásné časy.

Dávala vám maminka nějaké rady do života, kterých jste se držela a které byste chtěla vzkázat i nám?

Maminka mi bohužel zemřela velmi mladá. Měla jsem jen pět let, když nás navždy opustila. Proto mi nestihla dát do života žádné rady. Mě i mou sestru vychoval otec, který byl velmi dobrý, ale občas přísný. Vždycky nám říkal, abysme byly v životě čestné a abysme žily takový život, za který bychom se nemusely stydět.

Co si nejraději vaříte?

Teď už vařím míň. Už mě to nebaví tak, jako kdysi. Většinou si uvařím jen čaj a něco lehkého, třeba míchaná vajíčka nebo palačinky. Když jsem byla mladší, vařívala jsem velmi ráda ruský boršč, pirohy s tvarohem nebo různé dobroty jako koláče a zákusky.

Máte nějaký oblíbený recept, se kterým byste se mohla podělit?

Bohužel žádný recept, co by se u nás dědil z pokolení na pokolení nemám. Moje snachy a vnučky si ale velmi oblíbily ořechové rohlíčky, které pravidelně pečou. Většina lidí dává do rohlíčku víc mouky než ořechů. Já to dělám naopak. Na tento recept potřebujeme: 150 gramů hladké mouky, 80 gramů práškového cukru, 200 gramů mletých ořechl, citrónovou kúru, 1 vanilkový cukr, 100 gramů másla a 1 žloutek. Všechny ingredience smíchejte dohromady a vytvořte hladké těsto. Na pomoučené desce pak z těsta vytvarujte rohlíčky a na jemně pomaštěném plechu je pečte při teplotě 250 do doby než chytnou pěknou barvu.

Foto Lucia Bihuncová

Můžete nám popsat váš den?

Ráno se umyju, obleču si čisté šaty, nasnídám se a uvařím kávu. Potom mě přijde navštívit jeden z mých synů. Když odejde, uklidím a dívám se z okna. Teď už moc ven nechodím, protože už sama nezvládnu vyjít schody. Pak si pustím televizi nebo rádio a večer se taky dívám z okna. Potom se umyju a jdu spát. Pokud nemůžu spát, znovu koukám z okna.

Čeho si venku všímáte?

Nejraději pozoruju lidi. Bydlím ve frekventované ulici a tak jich kolem mě projde hodně. Někteří se u mě někdy dokonce i zastaví a prohodíme pár slov.

Foto Lucia Bihuncová

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.