O hypotenzi neboli nízkém tlaku mluvíme tehdy, když hodnota horního – systolického – tlaku klesne u žen pod 100 a u mužů pod 110 torrů. V tu chvíli srdce nepumpuje do tepen dostatečné množství krve nebo dochází k poruše v cévním řečišti. Postiženému se motá hlava, má mžitky před očima, buší mu prudce srdce, má studené nohy a ruce a přitom se silně potí. Jestliže jde o náhlý pokles, může dojít k závratím a mdlobám, k nebezpečným pádům, které často končí zraněním a zlomeninami. To se stává zvláště tehdy, když ráno prudce vstanete z lůžka, musíte dlouho stát, málo pijete nebo se pohybujete v prostředí s vydýchaným vzduchem a ve vedru. Jak je patrné, prudký pokles tlaku může postihnout i zcela zdravého člověka. Řadu lidí však trápí chronický nízký tlak. Cítí se stále unavení, slabí, bolí je hlava, jsou spaví. Jejich potíže s tlakem mohou signalizovat i některá mnohdy zatím skrytá onemocnění, jakými jsou roztroušená skleróza, poruchy srdce, krve a ledvin, nádorová onemocnění, Parkinsonova nemoc, cukrovka apod. Proto je velmi důležité svěřit se lékaři, aby zjistil příčiny potíží. Často se přijde na to, že jste nevhodně léčeni na tlak vysoký, že máte nedostatek vitamínů nebo jste alergik.
Spolu se zjištěním, že trpíte chronickým nízkým tlakem, dostanete sérii doporučení, jak této nepřízni čelit. Tak předně: zvýšit příjem sodíku (soli) a tekutin, nezanedbávat snídaně – třeba chléb se solí a jogurt (bílkoviny a sůl táhnou potřebnou vodu do žil). Jíst pravidelně, což znamená pětkrát denně v menších dávkách, hodně ovoce, zeleniny. Pít zejména zelené a bylinné čaje (černý čaj a káva sice nízký tlak zvedne, ale efekt rychle vyprchá). Sprchovat si nohy střídavě studenou a pak teplou vodou, postupovat od prstů na noze pomalu výš ke kolenům. Spánky si natírat kafrovým, meduňkovým nebo mátovým olejem, výluhy těchto bylin můžete také inhalovat. Masírujte si tělo masážní rukavicí nebo kartáčem, a to směrem k srdci, choďte do sauny. Příjemná je také ranní koupel ve vlažné vodě s rozmarýnem nebo mátou, podpoří váš oběhový systém. Sportujte. Nejlepší je rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole a tanec. Opravdovým elixírem je pobyt na horách nebo u moře. Nepočítejte ovšem s tím, že jeden týden pomůže. K tomu, aby se účinek změny prostředí na vašem zdraví skutečně podepsal, a to na celý další rok, musíte počítat nejméně se čtyřtýdenním pobytem.
I tak se ale může stát, že při nízkém tlaku, který nelze léčit medikamenty, na vás mdloby někdy přijdou. Přidávám tedy další prověřené rady. Při dlouhém stání zkuste kývat prsty u nohou, můžete také zkřížit nohy, krev pak rychleji proudí z nohou k srdci a hlavě. Jestliže cítíte, že užuž omdlíte, posaďte se a skloňte hlavu mezi kolena nebo si lehněte a nohy dejte výš, než máte hlavu. Ostatně, stejně to udělal pán, jak píši v úvodu tohoto článku. A místo „frťánku“ si doma namíchejte vlastní lék, rozmarýnové víno. Do litru bílého suchého vína přidejte 85 g rozmarýnu, nechte vyluhovat a malou odlivku si pak dávejte pro chuť i „na tlak“. A věřte, že vás už příště neskolí.