Vždyť ty ani nevíš, co je bolest, pravila má sousedka, když ji opět postihl záchvat, jímž se ohlásil zánět močového měchýře. Cystitida. Úporná pálivá bolest při močení, časté nucení „na malou“, křeče v podbřišku a bedrech, zvýšená teplota, třesavka a k tomu zakalená, zapáchající a někdy až krvavá moč. Ano, mám opravdu štěstí, že patřím k polovině žen, kterým se tento neduh vyhnul, neboť jak statistiky dokládají, s touto nemocí se během svého života setkala každá druhá žena.
Však je to také druhé nejčastější zánětlivé onemocnění dospělých. A proč v něm ženy vedou? V trávicím traktu se běžně vyskytuje bakterie s docela libozvučným názvem Escherichia coli. Brání přemnožení nebezpečných bakterií ve střevech, což je v pořádku, ale běda, když se dostane do močových cest. Tam se rychle namnoží a zánět je na světě. Muži jsou na tom od přírody lépe. Jejich močová trubice je zhruba 25 centimetrů dlouhá a bakterie tou dlouhou cestou k močovému měchýři nestačí udělat takovou neplechu jako u žen. Ty mají močovou trubici maximálně čtyřcentimetrovou a její vyústění je v těsné blízkosti konečníku.
I přes úzkostlivou hygienu je poměrně snadné, aby bakterie pronikla tam, kam nemá, a tak způsobila zánět. Na pozoru by měly být starší ženy po menopauze, kdy jim ochabuje svalstvo pánevního dna a hrozí inkontinence. Od ní je už krůček k častějším zánětům. Zrovna tak jsou ohroženi diabetici, protože zvýšené množství cukru v moči bakteriím vyloženě svědčí. K dalším rizikovým skupinám patří lidé, kteří prodělali cévkování, podstoupili radioterapii a mají oslabenou imunitu. Také kámen v močových cestách a zvětšená prostata mohou vyvolat zánět.
Možností účinně se bránit zánětům močových cest a močového měchýře přibývá. Ale to neznamená tuto nemoc podceňovat.
Záněty močových cest jsou natolik bolestivé, že postižený zpravidla neváhá okamžitě navštívit lékaře. Ten podle laboratorních výsledků biochemického rozboru moči určí další léčbu. Uplatňují se antibiotika a léky na tlumení bolesti. V těžších případech provede lékař sonografii břicha a ledvin. Opakující se záněty vyvolávají změny na sliznici močového měchýře, zmenšuje se jeho kapacita a roste nutnost častějšího vyměšování. I to lze léčit.
Příznivě působí bylinné extrakty. Například zlatobýlu obecného, třapatky nachové, heřmánku pravého, břízy obecné, medvědice lékařské, přesličky rolní, kořene kozince blanitého. Imunitní systém a regeneraci sliznic poškozených zánětem urychlují i vitamíny C, A, pomáhá i rutin obsažený v pohance. Pacienti si pochvalují D-manózu. Jedná se jednoduchý cukr, který projde tělem a brání uchycení bakterie E-coli na sliznici.
Přímo zázračný účinek pak má teplo, klid, dostatečný příjem tekutin, urologických čajů, čajů z kopřiv, mateřídoušky, citronových a brusinkových šťáv, konzumace sušených brusinek či brusinkových kapslí. Výtažek z kanadských brusinek v kombinaci s probiotiky čili „hodnými“ bakteriemi dokáže další kouzlo. Osídlí zevní ústí močové trubice a nedovolí nebezpečným bakteriím postoupit dál. Vhodný je také Urogyn, který obsahuje léčivé bylinky a používá se i jako prevence. Novinkou jsou i tzv. bylinné vložky, které brání šíření bakterií v intimních partiích.
Možností účinně se bránit zánětům močových cest a močového měchýře přibývá. Ale to neznamená tuto nemoc podceňovat, protože neléčená může vést ke karcinomu močového měchýře či k vážnému onemocnění ledvin. Je zajímavé, že i psychická stránka hraje významnou roli. Stresy, strachy, disharmonické vztahy mezi partnery, starosti v rodině a práci se projeví ve zhoršení a opakování bolestivých stavů. Sama má sousedka potvrzuje, že někdy stačí jen pomyšlení a záchvat se skutečně „rozjede“.
Jak se bránit? Známé pořekadlo o klidu a nohách v teple tady stoprocentně platí. Neprochladnout, dostatečně pít, nezadržovat moč, dávat přednost sprše před koupelí, nosit vzdušné, ale teplé spodní prádlo, na očistu nepoužívat vlhčené ubrousky. To bychom měli brát jako samozřejmou součást našeho zdravého žití.