Oslabená imunita otevírá cestu virům
Riziko napadení chřipkovými viry je větší u lidí s oslabenou imunitou. Není-li imunita plně vyvinuta, jako je tomu například u dětí, anebo když je vyčerpána, ve stáří či u nemocných lidí, mají viry situaci k napadení organismu usnadněnou. Usnadněnou cestu k napadení však mají také viry v případě, že imunita je oslabena například v důsledku stresu, nadměrné fyzické či psychické námahy, nesprávné životosprávy nebo kouření. Jednou ze zásad je tedy – posilovat oslabenou imunitu, a to co nejdříve.
Očkování chrání před konkrétní nákazou
Očkováním se rozvíjí schopnost naší imunity bránit se proti konkrétnímu původci virového onemocnění. Odborníci tomu říkají posilování specifické imunity. Co je ovšem nejdůležitější, musí se očkovat předem, jinak nemá význam. Jakmile se potom do našeho těla dostane bakterie nebo vir, proti kterým jsme byli naočkováni, náš imunitní systém je rozpozná a sám se s nimi vypořádá. Problémem ale je, že jednak nejsme očkováni na všechno a občas nejsou k dispozici vůbec anebo včas specielní očkovací vakcíny. Například chřipku vyvolávají desítky různých virů. V současné době je k dispozici jen vakcína proti virovému kmeni nejrozšířenějšího druhu takzvané sezónní chřipky. S každou novou změnou vlastností viru je třeba vyvinout a vyrobit i novou účinnou vakcínu, což stojí nemalé finanční prostředky a trvá to poměrně dlouhou dobu. Ani potom však nebývá dostatečný počet těchto vakcín pro všechny. Například u nejnovějšího typu takzvané prasečí chřipky má být vakcína k dispozici až na přelomu listopadu a prosince a dostane ji jen asi čtvrtina obyvatel ČR. Odborníci proto doporučují dát se už předem očkovat alespoň proti běžné sezónní chřipce. Tím, že tuto chřipku nedostaneme, nebudeme oslabeni v případě, že nás napadne virus chřipky nové.
Při onemocnění můžeme užívat protivirové léky. Ty mají širší záběr a jejich použití má rizika. Protivirové léky – takzvaná antivirotika – působí přímo proti virům tím, že brání jejich dalšímu rozmnožování v organizmu. Proti novým druhům chřipky jsou nejznámějšími léky Tamiflu a Relenza. Z uvedeného ovšem vyplývá, že má smysl je začít užívat až v okamžiku, kdy chřipku dostaneme a kdy se ještě virus v našem těle příliš nerozšířil. Antivirotika většinou působí proti širšímu okruhu příbuzných virů než očkování proti jednomu konkrétnímu kmeni, bývají tedy méně účinná. A protože jde o drahé léky, ani je nebudou mít lékárny k dispozici pro všechny. Co je však důležité, jejich použití má i svá rizika, se kterými je vhodné se včas seznámit.
Posilování imunity snižuje riziko onemocnění
Posilování oslabené imunity je důležité a na imunitu bychom měli myslet již nyní. Každopádně je namístě včas, tj. před propuknutím chřipkové nákazy – podpořit naši všeobecnou imunitu. Měli bychom přiměřeně sportovat a otužovat se. Měli bychom zvýšit přísun vitamínů nejlépe v podobě čerstvé zeleniny a ovoce. Příznivě působí také probiotické přípravky obsahující laktobacily a další mikroorganizmy. Tajným tipem jsou také enzymy. Některé enzymy v našem těle totiž pomáhají zajišťovat rovnováhu a fungování imunity a podáváním příslušných enzymů zvenčí (nejznámější je lék Wobenzym), účinně podpoříme svůj obranný systém. Základem všeho je zkrátka co nejlepší vyzbrojení naší imunity, abychom chřipku, pokud možno, vůbec nedostali. A když už nás virus napadne, tak abychom se s ním co nejrychleji vypořádali.