Střevní chřipka – bouře v útrobách

Měl to být nejhezčí týden letošní zimy. Tučkovi, prarodiče malého Míši, si pronajali pokojík v chatě na svahu. Vše probíhalo podle plánu až do noci, kdy se Míša vzbudil s pláčem, že ho bolí bříško. „Naše Madlenka celou noc blinká,“ říkala maminka z vedlejšího pokoje.

O chvíli později začal i Míša a ráno se přidala paní Tučková. Bylo to vysilující, oba leželi, děda se staral. Když už se oběma ulevilo, postihlo zvracení a průjem i jeho. A nebyl sám. Půl osazenstva chalupy trávilo víc času na toaletě než na sjezdovce.

Střevních chřipek přibývá. Ve statistikách onemocnění na předních místech sice nefiguruje, ale to se dá vysvětlit tím, že její příznaky rychle odeznějí a lékařskou péči vyhledá jen zlomek pacientů. Pokud ovšem zvracení trvá déle než dva dny, průjem týden, a jedná-li se o kojence či starší lidi, je návštěva lékaře nutná.

Běžně se mluví o střevní chřipce, ale s ní má akutní zánět žaludku a střev jen několik málo podobných projevů. Bolí nás svaly, klouby, někdy se přidává horečka. Jsme malátní, unavení a vyčerpaní úporným zvracením či průjmy. Rychlý nástup potíží s prudkým, ale kratším průběhem – nejčastěji do 48 hodin – mají na svědomí viry. Bakteriální nákaza vypadá stejně, ale nemoc neudeří tak náhle a trvá delší dobu – týden až deset dnů.

Nejdůležitější je při léčbě virové i bakteriální střevní chřipky myslet na tekutiny. Dospělí musí vypít alespoň tři litry denně.

Bakteriím je dobře v tlustém střevě, a tak proti nim nejlépe zabírá vše, co střeva dezinfikuje střeva: živočišné uhlí, endiaron, v nejtěžších případech i antibiotika. Viry se usazují v tenkém střevě, což se projevuje častým zvracením. Protiprůjmové prostředky nezabírají, pomáhá pouze přísná dieta.

První den nic nejíst, jen po malých lžičkách polykat chladný černý či bylinný čaj nebo neperlivou vodu. Další dva dny, i když zvracení či průjem pominuly, by se měly konzumovat suchary, tvrdší suché pečivo, nemastná rýže či dušená mrkev. Také v dalších dnech bychom měli být ve stravování opatrnější – jíst malé porce rozmělněných brambor, banánů, jablek, postupně přidávat vývary a pokrmy z bílého masa.

Nejdůležitější je při léčbě virové i bakteriální střevní chřipky myslet na tekutiny. Dospělí musí vypít alespoň tři litry denně. Dehydratace by mohla mít zvláště pro starší pacienty fatální důsledky. Jak ji poznáte? Při mírné absenci tekutin ztrácíte až 9 procent své hmotnosti, máte suché sliznice, chladné končetiny, vylučujete málo moči. Při těžké dehydrataci je pacient apatický, odmítá pití, má promodralé studené končetiny, nepatrně močí.

Pokud vám už nechutnají čaje, můžete si připravit následující posilující nápoj. Do litru převařené vody dejte osm lžiček cukru, lžičku soli a štávu ze dvou pomerančů či grepů. Pijte přes den po hodině čtvrtlitrový hrnek. Když už nic nepomáhá, tak si v lékárně kupte rehydratační roztok. Jsou to sáčky, jejichž obsah se rozpustí v převařené vodě, svým složením pak nápoj dodá tělu vše, co potřebuje.

Zvracení mírní zázvorový čaj nebo jablečný nápoj. Stačí rozkrájet tři jablka a povařít je 15 minut v litru vody. Průjem mírní banány a zkusit můžete i nálev ze dvou lžiček drcené skořice na 200 ml vody.

Sebemenší prohřešek prot čistotě se vymstí: často lavinou onemocnění. Své o tom vědí v domovech důchodců, školkách, zdravotnických zařízeních.

Lékaři také doporučují, abyste po odeznění nemoci začali užívat lactobacily, které vám upraví střevní mikrofloru. Někteří dokonce tvrdí, že tyto preparáty pomohou i jako prevence v době, kdy střevní chřipky kolem vás řádí. Stejné účinky mají i zakysané mléčné výrobky například kefír.

Noroviry, což jsou nejčastější původci střevní chřipky, jsou nebezpečné především svojí odolností. Nemoc se nešíří jejich vdechnutím, ale cestou do trávicího ústrojí. Na rukách přežívají až čtyři hodiny, na pevných plochách celé týdny. Stačí si sáhnout na rty, olíznout prsty, použít nedbale omytou skleničku… Pokud asistujete u zvracejícího člověka, uvědomte si, že kapénky s noroviry se šíří až čtyři metry daleko. Ve stolici přežívají plných sedm až deset dnů. Důraz na úzkostlivou čistotu je tedy nasnadě.

Sebemenší prohřešek prot čistotě se vymstí: často lavinou onemocnění. Své o tom vědí v domovech důchodců, školkách, zdravotnických zařízeních. Své si prožili i hosté v horské chatě, zmíněné v úvodu. Nutno říci, že majitel se zachoval zodpovědně a na dva dny zařízení a generálně uklidil. Další turnusy už proběhly bez jediného onemocnění.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.