Foto © Adobe Stock

Proč se (ne)bát koronaviru?

Hlad po šokujících zprávách stejně jako strach je lidskou přirozeností. Oboje zásadně ovlivňuje naše chování a nakonec může přinést více škod, než samotná epidemie. Tak jak číst obrovské množství zpráv o novém typu koronaviru? A co dělat, když se bojím, že jsem se mohl nakazit? Zkusme se spolu podívat na důležitá fakta, která se v době, kdy není zrovna snadné nepropadnout panice, hodí dvojnásob.

Máme dobrý zdravotnický systém

Žijeme uprostřed Evropy, v zemi s velmi kvalitním zdravotnickým systémem. Ano, ne vždy jsou na vás doktoři a sestry milí a ne vždy nemocnice vypadají hezky, ale to zásadní je, že máme nejen oddělení JIP, ARO, moderní léky a technologie, ale hlavně něco, čemu se říká epidemiologické plány, tedy systém, jak vyhledat potenciálně nemocné, izolovat je a bránit tomu, aby se infekce nekontrolovaně šířila. Proto také doporučení, že když jste se vrátili z cest a přestupovali na některém z velkých asijských letišť nebo byli v zasažených oblastech na severu Itálie, nepřehánějte to v kontaktu s lidmi a raději si naplánujte práci z domova. Stejně tak předběžná opatrnost je důvodem ke kontrolám na letištím. To všechno neznamená, že se u nás COVID-19 neobjeví, ale že víme, jak si s ním poradit. V tom se Česko nijak neliší od jiných vyspělých zemí světa, včetně třeba USA. Můžete se podívat, jak je připravená celá EU a jak spolupracují jednotlivé státy. Pokud jste pak v posledních dvou týdnech přicestovali z oblasti zasažené novým typem koronaviru, podívejte se na návod, na to, jak postupovat, který vytvořily české úřady.

Ostražitost je na místě, panika ne

Příbuzní nového typu koronaviru běžně bydlí v našich dýchacích cestách a způsobují část toho, co známe jako „nachlazení“ nebo „rýmu“. Pro zdravého člověka je prodělání infekce COVID-19 obvykle něco podobného jako nepříjemná viróza. Takto probíhá u 4 z 5 nakažených. U zhruba 14-15 % je těžší průběh a u 5 % opravdu závažný. Asi 1-2 % končí smrtí. Tedy tato infekce není smrtícím virem, který likviduje vše živé. Na druhé straně podobně jako řada jiných infekčních chorob, včetně chřipky nebo onemocnění způsobené pneumokoky, je COVID-19 nebezpečný zejména pro seniory a dlouhodobě oslabené, například pro kardiaky, diabetiky a podobně. Nejde o to, že by zabíjela samotná infekce, ale často její prodělání oslabí organismus a současně dojde ke zhoršení základního onemocnění. Pokud tedy máte dlouhodobé zdravotní problémy, jste vyššího věku a ne právě v kondici, obecně je pro vás lepší v době chřipkové epidemie, která probíhá právě teď nezávisle na šíření COVID-19, je vhodnější spíše omezit svůj společenský život a vyhýbat se místům s velkým množstvím lidí. Stejně tak je lepší v případě, že se necítíte právě dobře a máte před sebou plánovanou kontrolu u lékaře, přeobjednat se na jiný termín. Nová infekce se v tomto ohledu nechová výrazně jinak, než nebezpečí, které už známe, a umíme se mu bránit. Proto je také v Česku hrazené očkování proti chřipce a pneumokokům všem seniorům starším 65 let. Podrobné informace k tomuto očkování vám podá váš praktický lékař, anebo se můžete obrátit na některé z očkovacích center.

Myjete si ruce?

Zní to asi jako naprostá samozřejmost, ale právě dodržování základních hygienických pravidel, stejně jako to, že když jsem „nachlazený“, tak nechodím mezi lidi a neprskám na ně, je to úplně základním opatřením, jak bránit šíření řady infekčních chorob, včetně chřipky. Právě takto minimalizujete i případné riziko nákazy virem COVID-19. Mýt si často a pečlivě ruce, případně používat dezinfekční prostředky na bázi minimálně 70 % alkoholu, při kýchání a kašli si zakrýt ústa a nos kapesníkem, nikoliv rukama, to je to nejmenší, co můžete udělat pro sebe i pro ostatní. Přítomnost jakékoliv infekce dýchacích cest je pak dobrým důvodem k tomu nosit ústní roušku proto, abyste zbytečně nenakazili ostatní. Podíveje se na podrobnější návod jak roušku správně používat.

Co mám dělat, když mi není dobře?

Pokud jste se v posledních dvou týdnech nevrátili z oblasti zasažené novým typem koronaviru, chovejte se jako obvykle, když „na vás něco leze“. To znamená hlavně klid v posteli a zbytečně nešířit infekci dál. S největší pravděpodobností nemáte COVID-19, ale některou jinou z běžných infekcí. Navíc na celé severní polokouli nyní probíhá chřipková epidemie, tedy je celkem dobře možné, že chytnete spíš „běžnou chřipku“, kterou řádově onemocní mnohonásobně více lidí. Jen v Česku každoročně chřipka nakazí zhruba 500 tisíc až 1,5 milionu osob. Jestliže jste v posledních dvou týdnech pobývali v oblastech, kde se COVID-19 vyskytl, snažte se další dva týdny zůstat doma a minimalizovat kontakt s okolím. Důležité je také časté mytí rukou. Na místě je také obrátit se na vaši krajskou hygienickou stanici a informovat je o tom, že jste se pobývali v místě nákazy. To, že jste byli v oblasti, kde se infekce vyskytuje, ale ještě neznamená, že se nakazíte a onemocníte.

Pokud po návratu ze zasažené oblasti máte příznaky, které by mohly odpovídat infekci COVID-19, tedy vysokou horečku, kašel, jste dušní či křeče spojené s horečkou, zavolejte svému praktickému lékaři nebo raději přímo na infekční kliniku ve vašem regionu. Tam vám také řeknou, jak máte dále postupovat.

Média vyvolávají paniku

COVID-19 je první epidemie v dějinách lidstva, kterou sledujeme online, a to je dost zrada. Média lační po jakékoliv senzaci a sociální sítě nám vykreslují „realitu” po svém, takže přirozený strach roste a lidé, kteří šli nakoupit jen to nejnutnější, odchází ze zásobami jako před živelnou pohromou. Výsledkem je, že regály jsou někde prázdné. Na druhé straně nikdy jsme nebyli na epidemii tak dobře připraveni tak jako teď. To mimo jiné znamená, že vědecké týmy po celém světě zkoumají, jak nejlépe tuhle infekci zkrotit, a taky to, že spolupracují úřady a zdravotníci bez ohledu na státní hranice. Sdílí se mezi nimi informace a jedná se. To platí jak na úrovni celého světa, tak EU.

Sledujte kvalitní informace

Ne, nejde o nějakou uměle vytvořenou infekci s cílem zlikvidovat Čínu, eliminovat přemnoženou lidskou populaci nebo třeba zařídit, abyste se stali otroky farmaceutického průmyslu. Lidskou přirozeností je všechno vykecat, čili žádné spiknutí nevydrží věčně. Pokud chcete vědět, jak to aktuálně fakt vypadá, mrkněte na pravidelně aktualizované stránky Ministerstva zdravotnictví ČR. Moc fajn je i přehled mýtů, který vytváří Světová zdravotnická organizace, nebo přehled za celou EU a Velkou Británii.

Shrnuto a podtrženo: myslete na své vlastní zdraví (když mám horečku, všechno mě bolí a z nosu mám červenou bambuli, tak zůstanu doma) a kdyby něco, hledejte kvalitní ověřené informace.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.