Co si pod pojmem trénink paměti můžeme představit?
Soubor cvičení, kde trénujeme a rehabilitujeme krátkodobou a dlouhodobou paměť. Jednoduchými cvičeními si obnovujeme naše poznatky, umíme si je zařadit. Tady platí jedno české přísloví: Komu se nelení, tomu se zelení. Němci to říkají ještě přiléhavěji: Kdo odpočívá, ten reziví.
Jak rychle lze dosáhnout zlepšení paměti?
To je velmi individuální. Důležité ale je srovnávání a obohacování se navzájem. Lidé se zde mohou prezentovat i společensky, mají své osudy, své životní poznatky a mohou je sdílet s ostatními. Vídám tu krásné lidi. Dávají mi podněty k dalšímu uvažování. Mnohdy mě upozorňují na to, co by je zajímalo, a tak hodiny připravuji i podle jejich přání.
Jak jste se k trénování dostala?
Celý život pracuji v pedagogice. Kromě učitelství jsem pracovala i s dětmi se specifickými poruchami učení. Přes ně už to bylo kousek k jejich rodičům, tedy k dospělým. Sama jsem už v seniorském věku a brzy jsem pochopila, že o seniory po odchodu do důchodu není moc dobře postaráno. Odejdou z práce a je na každém, aby si vybral, co bude dělat dál. Jenže někdo si nevybere vůbec nic. A to je chyba. Platí to, i když je člověk nemocný. Můj manžel byl po několika operacích. Celkové anestezie zanechávají na lidech určitý dopad. Rehabilitují s námi tělo, ale zapomínají na mozek.
Jací jsou senioři posluchači?
Mají zájem, jsou vnitřně motivovaní a já jejich motivaci ještě prohlubuji. U dětí to je úplně jinak, tam si jejich pozornost musíte někdy doslova vykouzlit. Senioři navíc mají možnost sdělovat své poznatky a zkušenosti. Hodně spolu komunikujeme, zpětná vazba je velmi důležitá pro mě i pro ně. Mým zájmem je, aby si lidé uměli hrát a aby se jim to hodilo i v běžném životě.
Trénink paměti je v poslední době velmi moderní záležitost …
Moderním věcem se rychle přizpůsobujeme. Velkou módou je, že se senioři učí na internetu. Abych mohla pracovat na internetu, potřebuji mít dobrý mozek. To je ten šéf, ten velín, odkud vše řídíme. Spokojený a šťastný život se rovná dobrý mozek. Celý život je o volbě. Musím si volit, zda si zapnu ten či onen program v televizi, nebo zda ji vůbec nezapnu a budu dělat něco jiného, co mě zajímá. Aby člověk dokázal dělat správná rozhodnutí, musí s mozkem stále pracovat.
Zkuste uvést příklady …
Na začátku aktivujeme naši životní sílu energeticky správnými pohyby jako např. zapojení obou hemisfér, tzv. křížové programování, mozková tlačítka, čepička myšlení atd. Pro cvičení krátkodobé a dlouhodobé paměti je to např. matematický řetězec. Pamětné učení jednoduchých veršů, sestavování slov ze skupiny daných písmen, velmi oblíbený je poslech příběhu, jeho zpracování a zopakování na příštím setkání. Užitečný je chanking třeba 16-místného čísla. Svoje místo má vtip a zajímavá aktuální událost či prožitek, o který se chtějí účastníci podělit.
Pro koho je trénink určen?
Paměť trénujeme od narození do konce života. V aktivním věku jsme povinnostmi nuceni paměť používat, v seniorském věku už tolik ne. Trénování je proto vhodné pro každého, kdo chce zůstat zdravý, umožňuje nám umět komunikovat napříč společností a zůstat déle samostatný. Umět pracovat s pamětí prodlužuje život.
Tréninky paměti pod vedením lektorky Evy Hrazděrové můžete navštěvovat v Centru Elpida, Na Strži 40, Praha 4. Deset hodin tréninku stojí 500 Kč. Zájemci se mohou hlásit na telefonním čísle: 272 701 335.