Jak zjara léčit ptačím zpěvem

Podzim a blížící se zima je ideální čas na výrobu krmítek pro ptáky.

Nejednodušší bude postupovat podle metody co dům dal. Dýně, kokosový ořech, pet láhev, nebo krabice od bot jsou materiály, které při troše štěstí najde ve své domácnosti každý.

Vůbec nejjednodušší je výroba krmítka z dýně: předkreslíme si otvor, který vyřízneme. Dužinu potom vydlabeme lžičkou na tloušťku ¾ centimetru, vedle stopky uděláme nožem dva otvory na provázek a necháme dýni vyschnout.

Krmítko z kokosového ořechu zase dlouho vydrží. Nejdříve rozřízneme kokosový ořech pilkou zhruba v polovině a vybereme dužinu. Do jedné poloviny skořápky vyřízneme obdélníkový otvor. Poté do obou půlek kokosu vyvrtáme vrtačkou dírky a provlíkneme provázek. Nyní ještě provrtáme otvor na zavěšení, kterým protáhneme provázek.

Krmítko z krabice
Máte-li vedle sebe někoho, kdo rád kreslí, můžete s ním vyrobit krmítko z krabice. Do jedné strany vyřízneme otvor a zbytek stěn poslouží jako malířské plátno, nebo krabici můžeme oblepit různým přírodním materiálem (tráva, listy, ořechově skořápky).

Pokud nechceme do krmítka investovat ani korunu, zvolíme PET láhev. Stačí vymytou plastovou láhev od nápojů opatřit ve výšce zhruba 5 až 10 cm ode dna kulatým nebo obdélníkovým otvorem na boku. Ostrý okraj vyříznutého otvoru oblepíme izolepou nebo opálíme, aby se zaoblil a ptáci se o něj neporanili. Z vyříznuté části, případně z materiálu z jiné lahve, můžeme ještě nad tento otvor přilepit stříšku. V místě ého uzávěru krmítko zavěsíme.

A z čeho se bude skládat jídelní lístek v naší závěsné ptačí restauraci? Do krmítka můžeme použít ovesné vločky, strouhanou mrkev nebo sádlo. Rozhodně neurazí semena slunečnic, proso, mák nebo drcená jádra vlašských a lískových ořechů zakapaných lojem. Z procházek přírodou můžeme také něco přinést: plody bezu černého, bobule jeřabin, semínka bodláků nebo šípky.

Až napadne sníh, věřte, že před okny bude veselo.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.