Foto © Pixbay

Les: Top 8 lesních aktivit

Proč právě osm lesních aktivit? Mohlo by se zdát, že numerologie a příroda k sobě mají daleko, ale… Osm je protonové číslo kyslíku. Sluneční soustava má osm planet. Vřeckovýtrusé houby mají ve vřecku zpravidla osm výtrusů. A pokud třetí mocninu čísla dvě otočíte o 90 stupňů, získáte znak nekonečna. My vám sice přinášíme osm tipů na lesní aktivity, ale důvodů, proč se vydat do lesa, je právě nekonečně mnoho.

1. Bunkry

Říká se, že je to nejdokonalejší pevnostní systém evropského kontinentu sklonku třicátých let minulého století. Několik desítek nadšenců se snaží svědky slavné minulosti oživit a připomenout ostatním nenaplněné sny projektantů a stavitelů. Na stránkách www.mapa.opevneni.cz spravují interaktivní elektronickou databázi těžkého opevnění z let 1935‒1938. Pokud jste duší tak trochu voják (nebo alespoň dobrodruh), mějte oči na pozoru, tu a tam se řopíky (ŘOP ‒ Ředitelství opevňovacích prací, pozn. red.) objeví ke koupi. A není třeba sahat hluboko do kapsy, jejich cena začíná už na jednotkách tisíců korun. Dobrý technický stav a hezký výhled jsou samozřejmě za příplatek.

2. Bloumej Brdy

Až budete bloumat po Brdech a začnou vám těžknout nohy, můžete si odpočinout (ideálně se svačinou) na sympatické lavičce s logem #BloumejBrdy. Lavičky začal vlastnoručně vyrábět mladý pár nadšenců, Zuzana a Blahoš, kteří je umisťují tak, abyste měli ten nejlepší výhled do krajiny. Ke stavbě laviček, které dělají radost hned několikrát, pak inspirují i ostatní. Jejich cíl? Přimět lidi, aby zaplavili lavičkami místa, která mají rádi, ideálně pak celé Česko. Přidáte se? Zuzka a Blahoš nabízejí pomocnou ruku, tak jim pošlete zprávu po sojce na www.bloumejbrdy.cz. A co víc, v lavičkové terapii vidí ideální příležitost pro firmy a velké nadšence – vyrobí jim lavičku s logem výměnou za dar neziskovému projektu. Děkujeme, že se Elpida, která Vital vydává, zařadila mezi ty, kterým sympatické duo fandí.

3. Lípy republiky

Symboly ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokážou odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. Právě lípy byly hojně vysazovány na počest vzniku ČSR. Nejvíce výsadeb proběhlo v roce 1919 k prvním narozeninám republiky a pak v dalších kulatých výročích. Iniciativa www.lipyrepubliky.cz vyzývá u příležitosti 100. výročí od vzniku ČSR k libové lipové akci: mapování a vysazování nových pamětních stromů na připomenutí této události. Znáte strom republiky ve vaší obci či jste při svých toulkách nějakou lípu objevili? Pomozte vytvořit jedinečnou databázi.

4. Domečky pro skřítky

Můžeme předstírat, že se jedná o aktivitu pro vnoučata, ale nás nadchla natolik, že sníme o tom, jak hned o víkendu vyrazíme do lesa stavět domečky pro skřítky a víly. K této duši očistné aktivitě potřebujete jen to, co nabízí sám les: větvičky, šišky, listy, trávu, starou kůru z pařezů nebo mech. Na internetu najdete spoustu architektonických tipů, jak se skřítkům zavděčit, třeba jim postavit altán, radnici nebo cukrárnu. A jednou třeba celé město. Slibujeme, že z lesa budete odcházet s čistou hlavou.

5. Lov beze zbraní

Z mysliveckého soudku. V Česku dochází ke křížení mezi původním jelenem evropským a zavlečeným jelenem sikou. V řadě případů není možné křížence odlišit jen na základě vzhledu, dají se ale dobře rozeznat podle zvuků. A proto vznikl projekt Hlasy jelenů, který jejich výskyt mapuje pomocí zvukových nahrávek. Zapojit do výzkumu se může úplně každý. Stačí se ozbrojit, a to zařízením schopným zvukového záznamu (mobilním telefonem, digitálním fotoaparátem či videokamerou) a vyrazit do lesa. Své nahrávky posílejte na www.hlasyjelenu.cz.

6. Obnovování a čištění studánek

Studánky vznikaly v době, kdy lidé pracovali celé dny venku v polích a v lese. Současnou optikou to byly takové lesní fastfoody. V české krajině jich najdeme stále mnoho, protože už ale neslouží původnímu účelu, chátrají. Pokud máte takovou ve svém okolí, možná vás začínají svrbět ruce a rádi byste se pustili do její opravy. Co byste měli o studánce vědět a do jakých úprav se pustit na vlastní pěst, to vám poradí Český svaz obránců přírody. Zdánlivě jednoduché a bohulibé čištění studánky od starého listí a větviček totiž může zahubit zajímavé živočichy, kteří ve studánce nebo v nádržce pod studánkou žijí. www.csop.cz

7. Plogging

Jogging je kondiční běhání. Plocka upp je švédský výraz pro sbírání. Když obě slova spojíte, získáte název nového druhu sportu, ploggingu, se kterým začali před dvěma lety právě Švédové. Začali své výběhy do přírody využívat k tomu, aby čistili okolí od odpadků. Specifická disciplína rychle nabrala na oblíbenosti a šíří se do celého světa. Ostatně propadl jí i islandský prezident Guðni Th. Jóhannesson. Až začnete příště obouvat běžecké boty, nezapomeňte vzít i pytel na odpadky.

8. Vlčí a rysí hlídky

Vlci, rysi, medvědi. Velké šelmy se pomalu vracejí do naší přírody. Ohrožují je ale pytláci, doprava i pověry. Pokud vás téma pálí, můžete se stát jedním z dobrovolníků vlčích a rysích hlídek. Po proškolení od profesionálů budete o krok blíž přírodě i samotným šelmám, jednou z věcí, kterou se totiž naučíte, je i stopování. Více se dozvíte na www.selmy.cz.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.