Řepík lékařský
Foto © Peter O'Connor

Kouzelná moc rostlin: Řepík lékařský

Řepík lékařský znali již ve starověkém Řecku a Římě. Avicena ho označoval za výtečný čistič jater a staří Egypťané jej používali k léčení očí a zraku, což se odrazilo i v jeho latinském názvu agermone – hojící oči.

Obsahuje velké množství zdraví prospěšných kyselin – jablečnou, citronovou, salicylovou, ale především kyselinu křemičitou, dále pestrou paletu minerálů, vitaminy B, C a K, třísloviny, cholin, železo aj. Díky tomu patří mezi nejuniverzálnější léčivé rostliny a jeho účinky jsou vynikající. Dr. Schlerbaum říkával: třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře.

Využití v lidovém léčitelství

V lidovém léčitelství se používal k hojení střelných zranění a povařený v mléce na mužskou potenci. Němci mu říkali „Königskraut“, tedy královská bylina a jistě věděli proč. Je totiž velmi důležitý pro metabolismus buněk pro celou řadu významných látek důležitých pro naše zdraví.

Řepík je pro své silné léčivé účinky vhodný na všechny zánětlivé procesy v ústech, krku a hrtanu, při angíně, zápalech sliznice dutiny ústní a kurdějích. Lidé, kteří přetěžují hlasivky, by jej měli preventivně kloktat každý den.

Listy řepíku dobře působí na chudokrevnost, rány, revmatismus, bolesti v kříži a užívají se při těžkostech s trávením, při tvrdnutí jater a chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.

Bylina upravuje činnost žlučníku, napomáhá ke zvýšení detoxikační činnosti jater a ke zlepšení metabolismu tuků a cholesterolu. Celkově zlepšuje trávení, tlumí zánětlivé procesy a průjmy různého původu. Využívá se při očních chorobách včetně šedého zákalu. Působí jako sedativní prostředek, uklidňuje nervový systém a pomáhá při nespavosti. Proto bývá součástí bylinných polštářů. Zevně se doporučuje na akné, psoriázu, ekzémy, hmyzí kousnutí a podrážděnou pokožku. Tlumí kožní záněty a podporuje zdraví vlasů a nehtů.

Řepík se hodí k dlouhodobému užívání. Užívat jej mohou i těhotné nebo kojící ženy. Každý by si měl jednou až dvakrát za rok dopřát koupel z řepíkového nálevu.

Čaj z řepíku
Jedna čajová lžička byliny na ¼ litru vody. Bylinu spaříme a krátce vyluhujeme.

Čaj na hlasivky a nachlazení
1 polévkou lžíci zalijeme 1 l horké vody a necháme cca 10 min. louhovat. Scedíme a pijeme vlažné, nejlépe 3x denně.

Směs s řepíkem na nemocná játra
100 g řepíku, 100g svízele a 100 g mařinky vonné smícháme rovným dílem. Na ¼ litru vody dáme 1 čajovou lžičku, spaříme a krátce vyluhujeme. Denně užíváme jeden šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích.

Odvar na kůži
2–3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2–5 min., pak scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů, na odřeniny, rány a jizvy. Odvar lze použít i na koupel těla i nohou.

Mast z řepíku
250 g bílé vazelíny nebo domácího škvařeného sádla zahřejeme v hrnci, dokud nezačnou stoupat bublinky, pak dobře smícháme s dvěma hrstmi jemně nasekaných listů a květů řepíku. Důkladně promícháme a znovu zpěníme a opět promícháme. Odstavíme a necháme ležet asi 24 až 48 hodin. Poté mírně zahřejeme, přecedíme přes plátno a necháme ztuhnout. Mast se používá na křečové žíly, bércové vředy, hnisající kožní defekty, hemoroidy, ekzémy, popáleniny, drobné oděrky a praskliny na kůži. Je vhodná i na záděry nebo zanícená nehtová lůžka. Neměla by chybět v žádné lékárničce.

Suchý obklad
Pomáhá při migréně. Připravuje se z čerstvých listů, které se nejprve povaří. Následně se z nich vytlačí přebytečná šťáva a pak se přikládají na čelo, které přikryjeme gázou. Pokožku je vhodné natřít olejem, aby se listy nepřilepily.

Prášek
Sušenou nať jemně rozemeleme a užíváme 2–4 g denně při výše uvedených potížích.

Sedací koupel
Řepík je velmi hojně využíván na sedací koupele při opruzeninách u dětí i dospělých. Používá se víc než heřmánek, nevysušuje tolik a není tak agresivní. K dohojení ran se doporučují obklady s řepíkem 3x denně na 10 minut.

Využití v kosmetice

Rostlinka ošetřuje mastnou a nečistou pleť, hojí, čistí a dezinfikuje. Na vnější použití se výborně hodí i čerstvá a rozdrcená nať. Vlažný odvar pomáhá léčit lehčí formy akné. Omezuje tvorbu bakterií a tím zabraňuje vzniku zanícených pupínků.

Tajemství účinnosti řepíku se ukrývá především ve vysokém obsahu oxidu křemičitého. Čínský druh řepíku (Agrimonia pilosa) je pro přítomnost krevních koagulantů dokonce schopen zpomalit všechny typy rakoviny, kromě leukémie. Rostlina má však silný stahující účinek, proto ji nepoužívejte, trpíte-li zácpou.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.