Měsíček obsahuje silice, saponiny, hořčiny, karotenoidy (vitamín A), polysacharidy, triterpenové flavonoidy a další významné látky. Z květů se připravují hojivé masti, nálevy, čaje, tinktury a koupele. Má neuvěřitelnou schopnost stimulace hojivých procesů a posiluje imunitu, jeho význam však není zcela doceněn.
Využití v lékařství
Měsíček je silné přírodní antibiotikum. Zvyšuje obranyschopnost organizmu a jeho pravidelné užívání ničí škodlivé bakterie, viry a kvasinky. Používá se při léčbě trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater. Čistí krev, zbavuje tělo volných radikálů a tím chrání buňky před poškozením. Kloktání nálevu léčí zánětlivá onemocnění krku a dásní. Nálev nebo mast šetrně léčí plísňové onemocnění kůže. Nálev aplikovaný jako koupel úspěšně potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění ženských orgánů. Měsíček harmonizuje vysoký krevní tlak a zlepšuje ostrost vidění.
Čaj
1 vrchovatou lžíci měsíčku (květ) na ¼ l vody spaříme vařící vodou a necháme 15 min. louhovat. Květy měsíčku nikdy nevaříme! Dospělí mohou pít 1 až 2 šálky denně jako prevenci a 3 až 4 šálky denně jako léčbu. Čaj zlepšuje trávení, pomáhá při nemoci jater, žloutence, proti průjmu, zánětům tlustého střeva a při menstruačních bolestech.
Kloktadlo
1 čajová lžička sušeného měsíčku, 100 až 150 ml vody, povaříme 2 minuty. Odvar lze využívat i vnitřně. Na obklady je třeba zvýšit koncentraci měsíčku dva až třikrát.
Tinktura
Plnou hrst květů na 1 litr pravé pálenky necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20°C.
Masti a krémy s výtažkem měsíčku se používají na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné. Měsíček urychluje jejich hojení a je vhodnou prevencí nádorových onemocnění. Nevyvolává žádné vedlejší účinky či alergické reakce.
Mast I.
500 g vepřového sádla, 2 hrsti květů, stonků a listů měsíčku. Do rozehřátého sádla dáme 2 hrsti drobně nasekaných bylinek, necháme vzkypět, důkladně zamícháme a odstavíme na 24 hodin. Poté lehce ohřejeme a přes plátno přefiltrujeme mast do připravené nádoby. Uložíme na tmavém a chladném místě.
Mast II.
Ve vodní lázni rozpustíme 250 ml kokosového oleje a vložíme cca 10g květu. Louhujeme přibližně 2 hodiny, dokud všechny látky nepřejdou do masti. Pak přecedíme přes plátýnko a necháme ztuhnout.
Sedací koupel
100 g měsíčku namočíme na 12 hodin do 5 l studené vody. Výluh ohřejeme a přilijeme do koupele. Voda by měla sahat po ledviny a koupel trvat 20 minut.
Využití v kosmetice
Obklad z nálevu měsíčku se hodí na léčbu aknózní pleti, lépe než mastný krém. Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab. Čaj z měsíčku je výborný do koupelí, zvláčňuje pokožku, zlepšuje její regeneraci a vyhlazuje vrásky. Měsíčkový olej je dobrou prevencí strií, omezuje tvorbu keloidních jizev a ostatních defektů kůže.
Využití v kuchyni
Již od starověku se měsíček používá jako koření. Jeho nahořklá, pikantní, trpká a slaná chuť připomíná drahý šafrán. Kořeníme s ním polévky, rýži, kuřecí a vepřové maso či jen chleba s máslem. Mladé lístky přidáváme do zeleninových jídel a salátů. Můžeme dozdobit měsíčkovým květem.
Krůtí závitky s měsíčkem
200 g měkkého smetanového sýru, 2 lžíce nízkotučné majonézy, 1 lžíce křenu, 2 lžíce nakrájených nakládaných okurek, 2-3 lžičky citronové šťávy, 1 kyselé jablko nakrájené na kostičky, 1 šálek měsíčkových okvětních lístků, čtyři 30 cm kukuřičné tortily, 230 g pečených či uzených krůtích nebo šunkových plátků, listy hlávkového salátu a měsíčkové květy na ozdobu.
V míse smícháme sýr s majonézou, křen, citronovou šťávu a okurky. Pak vmícháme jablko a lístky měsíčku. Směs natřeme nožem na tortilu, na ni položíme krůtí či šunkové plátky, zabalíme a dáme do chladu do doby před podáváním. Servírujeme se salátovým listem a zdobíme zbytkem okvětních lístků měsíčku.
Letní smoothie
Rozmixujeme 2 jablka, hrst listů kopřiv, hrst listů pampelišky, hrst petržele, 1 pol. lžíci měsíčkových lístků, několik sedmikrásek a šálek vody. Nebo dáme 3 broskve, 1 banán, svazek mangoldu, svazek petržele, hrstku góji, několik květů sedmikrásek, lžíci okvětních lístků měsíčku a 1 šálek vody.