Dříve se granátová jablka prodávala pouze v době Vánoc. Nejkvalitnější rostou v Iráku a k nám se dovážejí z Turecka a Španělska.
Granátová jablka obsahují přibližně 77 procent vody, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, železo, cukry, organické kyseliny (zejména kyselinu citronovou), vitaminy A, B, C a K a také 6 esenciálních a 9 neesenciálních aminokyselin. Důležité jsou i fytoestrogeny ovlivňující stav cév a kůže a polyfenoly zmírňující chronické záněty a zpomalující proces stárnutí buněk a růst rakovinných buněk.
Granátové jablko brání usazování toxinů v těle, skvěle čistí játra a ledviny, zlepšuje trávení, pomáhá udržovat kardiovaskulární systém v dobré kondici, pomáhá při chudokrevnosti, snižuje tlak a hladinu cholesterolu v krvi, přirozeně posiluje imunitní systém. Podporuje činnost nervů, svalů i rychlejší spalování tuků. Používá se při léčbě průjmu a poraněné kůže. Snižuje riziko onemocnění tlustého střeva.
Využití v kuchyni
Granátová jablka vylepší dezerty, zmrzliny, müsli, jogurty, pudinky, ovocné i zeleninové saláty. Připravují se z nich šťávy, sirupy, limonády, smoothie, alkoholické i nealkoholické koktejly. Nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. V teplé kuchyni se používají k masu, zejména grilovanému, zelenině, rybám a zvěřině.
Grenadina – sladký sirup z granátových jablek
Nejvíce se užívá k přípravě míchaných alkoholických koktejlů a domácích limonád. Ze 4 velkých granátových jablek vymačkáme šťávu a necháme ji přes noc v ledničce. Druhý den ji přelijeme, přidáme 2 lžíce citronové šťávy a cukr – na hrnek šťávy půl hrnku cukru. Pak při mírné teplotě přivedeme k varu, 5 minut povaříme a necháme vychladnout. Přelijeme do lahví a skladujeme v lednici.
Střik z granátových jablek
4 granátová jablka, 500 ml bílého vína, 2 lžičky cukru, 500 ml sodovky, led.
Šťávu z granátových jablek smícháme s cukrem. Do sklenice dáme led, šťávu, zalijeme vínem a sodovkou.
Letní salát
Hrnek bulguru, hrst baby špenátu, 1 granátové jablko, 1 šalotka, sůl, pepř, olivový olej, šťáva z 1/2 pomeranče.
Bulgur uvařte ve vodě (3 hrnky vody na 1 hrnek bulguru) asi 12 minut. Pak ho smíchejte se špenátem, granátovými semínky, šalotkou nakrájenou na plátky a dochuťte solí, pepřem, olivovým olejem a šťávou z pomeranče.
Zimní salát s granátovým jablkem
120 g polníčku, 1 jablko, 70 g nivy, 100 g slaniny, ½ granátového jablka, hrst vyloupaných vlašských ořechů.
Polníček, nakrájené jablko, zrnka z granátového jablka a nakrájenou nivu dáme do misky, přidáme vyškvařenou slaninu a posypeme vlašskými ořechy.
Kuskus s granátovým jablkem
250 g kuskusu, sůl, 1 červená cibule, ½ granátového jablka, 5 g piniových oříšků, menší salátová okurka, 4 lžíce olivového oleje, 1 lžička medu, 2–3 lžíce bílého balzamikového octa, 2 snítky čerstvé máty, mletý pepř, špetka mleté skořice.
Do vařeného kuskusu vložíme jádra z granátového jablka a okurku nakrájenou na malé kostičky. Cibuli osmažíme, přimícháme med a přilijeme ocet. Částečně vychladíme. Piniové oříšky nasucho opražíme. Přidáme zkaramelizovanou cibuli, nadrobno nasekanou mátu a opražené piniové oříšky. Salát osolíme, opepříme a dáme špetku skořice.
Kuřecí prsa na kari s granátovým jablkem
250 g bílého jogurtu, 1 lžička kari, 6 ks kuřecích prsou, 1 červená cibule, olivový olej, 1 granátové jablko, 200 g kuskusu, hrst rozinek, hrst čerstvé máty, citronová šťáva z 1 citronu, sůl.
Jogurt promíchejte v míse s kari a do směsi naložte kuřecí prsa a nechte je 30 minut odležet při pokojové teplotě. Lze naložit i den předem. Cibuli nakrájejte na klínky a pomalu restujte asi 10 minut na troše olivového oleje. Kuskus krátce orestujte na lžíci oleje, zalijte asi 350 ml horké vody, vmíchejte rozinky, osolte, přiveďte k varu, přiklopte, sejměte z plotny a nechte dojít 5–10 minut pod poklicí. Kuřecí prsa rozložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 20 minut. Kuskus promíchejte s granátovým jablkem, restovanou cibulí, nasekanou mátou a dochuťte citronovou šťávou a solí. Podávejte s pokrájeným kuřecím masem.
Využití v kosmetice
Granátové jablko má výjimečné schopnosti hydratovat pleť i vlasy a zlepšit kvalitu pokožky. Stárnoucí pleť zpevňuje, vyživuje, zlepšuje její pružnost a zpomaluje tvorbu vrásek. Mírní projevy akné.