Foto © Adobe Stock

Kouzelná moc rostlin: Tymián je penicilin chudých

Legendy praví, že tymián budí odvahu a sílu. Používali ho Římané, ale i druidové, kteří jej pokládali za posvátnou bylinu léčící tělo i mysl. Tymián pochází ze Středomoří, odkud se jeho pěstování rozšířilo i do střední a východní Evropy. Považuje se za bratra mateřídoušky, má však několikanásobně více účinných látek.

Již naši předci objevili v tymiánu látku thymol, která působí proti bakteriím, plísním a střevním parazitům, což z ní činí jednu z nejsilněji antiseptických bylin vůbec. Kromě thymolu obsahuje vitaminy A, B, C, z minerálů hořčík, vápník, měď, mangan, zinek, sodík, draslík, fosfor, železo; dále bílkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, kyselinu listovou, pantotenovou a silice.

Využití v léčitelství

Tymián se používá při nemocech horních cest dýchacích, obzvláště při potížích s astmatem, neboť je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Mírní kašel, pomáhá při bolestech v krku a infekci v ústech. Podává se při infekci močových cest a močového měchýře a při problémech se zažíváním a působí proti průjmům a nadýmání. Stimuluje krevní oběh. Čerstvou tymiánovou nať lze použít při poštípání hmyzem. Tymián můžeme využít formou čaje, kapek, kloktadla či inhalovat. Například tymiánový čaj je nepostradatelný při úporném astmatickém kašli. Silice z tymiánu uvolňují křečovité stažení průdušek, a tím usnadňují dýchání.

Čaj z tymiánu
Asi ½ až 1 lžíci řezané nati spaříme přibližně v ½ litru vody po dobu deseti minut, ale ne déle, protože by se vyluhovaly i třísloviny.

Výluh k vnějšímu použití
Slouží k omývání bércových vředů, proleženin, zánětlivé pleti, akné, hnisavých ran, bakteriálních a houbových onemocnění pokožky nebo sliznic, na kloktání v ústech, výplach pochvy, ucha, konečníku, do koupelí pro osvěžení.

Pro léčbu akné dáme do litru vroucí vody hrst sušeného tymiánu a pod pokličkou necháme vychladnout, scedíme a několikrát za den omýváme postiženou pleť. Chceme-li léčit ekzém či svědivou a přecitlivělou pleť, přidáme k tymiánu řepík. Pro léčbu bércového vředu dáme ještě více řepíku a květ jírovce.

Tymiánová mast
Do rozehřátého sádla přisypeme tymián. Mícháme a zahříváme asi 15 minut. Pak necháme 24 hodin odležet na chladném místě. Znovu rozehřejeme a přecedíme do skleničky. Mast uchováváme v lednici. Tymiánová mast je skvělá při potížích s dýcháním, natíráme s ní hrudník. Při bolesti hlavy potíráme spánky. Můžeme ji aplikovat přímo na bolavé klouby.

Využití v kuchyni

Tymián se hodí jak k červeným, tak k bílým masům včetně ryb a veškeré drůbeže. Přidává se do marinád na grilování a do těstovin. Je vynikajícím kořením do omáček, krémových polévek, zeleninových salátů, k pečeným bramborám, do houbových směsí, do chlebového těsta i na pizzu, do nádivek i domácích uzenin. Ani luštěniny nezůstávají pozadu, přímo si říkají o jeho úžasnou vůni. Báječně chutná tymiánové máslo s česnekem. Za pozornost stojí zejména citronový tymián, který se od ostatních odlišuje mimořádně příjemnou citrusovou vůní.

Domácí tymiánový sirup
1 hrnek vody, ½ hrnku cukru, 10–12 g sušeného tymiánu, med
Do kastrůlku dáme studenou vodu a přimícháme cukr. Necháme rozpustit cukr a vaříme přibližně pět minut. Kastrůlek odstavíme, přisypeme sušený tymián a necháme louhovat do zchladnutí. Přecedíme a dosladíme medem. Sirup uchováváme v chladu ve sklenici.

Pečeně s tymiánem
Maso do něj můžeme naložit před grilováním, péci ho s tymiánem, dusit na víně. Jenom to nesmíme přehnat, přece jen jde o silně aromatickou bylinku, která dokáže přehlušit všechny ostatní chutě.

Žampiónový krém s tymiánem
Cibuli orestujeme, přidáme nakrájené žampióny, tymián, sůl, pepř a vše ještě chvíli restujeme. Pak podlijeme sklenkou bílého vína a doplníme vývarem. Vaříme asi deset minut, nakonec přidáme kelímek sladké smetany, nastrouhaný muškátový oříšek a polévku rozmixujeme do hladkého krému. Podáváme s krutony.

Treska na tymiánu
Rybu osolíme a posypeme lístečky čerstvého nebo sušeného tymiánu, nejlépe citronového. Zprudka ji opečeme z obou stran na směsi olivového oleje a másla. Tresku vyjmeme z pánve a pokapeme citronem. Do výpeku přidáme směs cibule, oloupaných nakrájených rajčat, oliv a česneku. Vše osolíme a orestujeme. Nakonec do směsi vrátíme rybu a společně ještě prohřejeme. Dochutíme citronovou šťávou a podáváme s rýží nebo těstovinami.

Využití v kosmetice

Pleťová voda
Pro větší svěžest a hebkost zdravé pleti přidáme k tymiánu měsíček, meduňku a heřmánek.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.