Zdravotní pojišťovna stále hradí jen základní, čili standardní léčbu šedého zákalu, která zahrnuje jen monofokální čočky, které pacientovi sice umožňují ostré vidění do dálky bez brýlí, eventuelně se slabou korekcí. Pro vidění blízké vzdálenosti se však pacient bez brýlí většinou neobejde. Nároky lidí na pracovní i mimopracovní komfort a kvalitu vidění se ale neustále zvyšují a nikdo se nechce nechat svazovat nutností mít brýle pořád po ruce. Životní styl dnešní starší generace se mění, zůstává velmi aktivní až do pozdního věku. Nošení brýlové korekce se stává přítěží, která člověka omezuje nejen v práci, ale i při aktivním odpočinku. Je tedy zcela přirozené, že celosvětovým trendem je umožnit pacientovi kvalitní vidění bez brýlí na všechny vzdálenosti. Za tímto účelem byly vyvinuty takzvané „prémiové čočky“, mezi něž řadíme multifokální a akomodační čočky, které do určité míry nahrazují pacientovi ztrátu akomodace, tedy schopnosti zaostřování.
Výhody multifokálních čoček
Multifokální čočky díky konstrukci své optické části vrátí pacientovi vidění na blízko, na dálku i na střední vzdálenost, aniž by po zákroku ještě musel nosit brýle. Inovační optická technologie zvaná „apodizace“ činí čočky unikátně účinné především při implantaci do obou očí. Podobnou technologii přitom dříve používaly také mikroskopy a teleskopy pro zlepšení kvality obrazu a nyní je patentována pro použití v nitroočních čočkách. Dalším trendem řešení ztráty přirozené schopnosti čočky zaostřovat je akomodační čočka. Zaostřování umělé akomodační nitrooční čočky je dosaženo především předozadním pohybem čočky v oku, nebo změnou její optické mohutnosti v závislosti na vzdálenosti pozorovaného předmětu od oka. Při těchto zákrocích je ale třeba vzít v potaz, že ani současná moderní podoba multifokální i akomodační čočky není schopna zcela nahradit funkci a zaostřování původní lidské čočky dvacetiletého jedince. Pacient by proto neměl očekávat „vidění jako za mlada“ a vyžadovat stoprocentní ostrost zraku za každých okolností, aby jej výsledek operace nezklamal. Pokud se ale chcete zbavit závislosti na brýlích, a přitom dovedete přijímat kompromisní řešení, budete rozhodně nadšeni.
Šedý zákal a astigmatismus
Moderní medicína už objevila řešení i pro pacienty, kteří mají šedý zákal a také astigmatismus. Ptáte se, co vlastně astigmatismus je? Jde o deformaci vidění, která je způsobená tím, že povrch rohovky je zakřiven nerovnoměrně. Světelné paprsky se v takovém případě nemohou soustředit do jednoho místa, a obraz, který v oku vzniká, je zkreslený. Implantací speciální, takzvané torické čočky se pacient zbavuje nutnosti používat brýle na dálku, s použitím multifokální torické čočky se lze zbavit závislosti na brýlích úplně. Vždy je ale třeba respektovat individuální potřeby pacienta a je vždy na místě konzultace s odborníkem, který na základě důkladného předoperačního vyšetření a pohovoru doporučí pacientovi zákrok a typ čočky dle jeho potřeb a zrakových preferencí.
Nebojte se zeptat
Díky prémiovým čočkám získávají pacienti ve srovnání se standardními čočkami „něco navíc“. V této oblasti oftalmologické péče jsou určitým nadstandardem a s tím souvisí i jejich cena. V případě operace šedého zákalu je ze zdravotního pojištění hrazena implantace standardní monofokální čočky. V případě implantace prémiové čočky je pak zákrok plně hrazen pacientem. Cílem prémiové, tedy nadstandardní chirurgie je odstranit nebo minimalizovat závislost na brýlích, která je po běžné (standardní) operaci katarakty nevyhnutelná, a poskytnout tak pacientům s šedým zákalem co nejkvalitnější vidění. Prémiovou chirurgii by samozřejmě měla provádět pracoviště se zázemím personálním, odborným a technickým. Než se tedy vydáte na kliniku, pečlivě si prostudujte všechny dostupné informace o ní, poptejte se známých. Při vstupním vyšetření se nebojte na cokoli zeptat, správný odborník vám vaše dotazy podrobně vysvětlí, abyste přesně věděli, co vás čeká a do čeho investujete své peníze.