Přitom jde o potíže, které běžně postihují muže nad šedesát let. U těch osmdesátiletých je zvětšená prostata diagnostikována dokonce u osmi z deseti mužů. Tak jakýpak stud! Možná pramení z toho, že muži nejsou zvyklí na tak intimní prohlídku, jakou je vyšetření prostaty. Provádí se totiž přes konečník. Je to však nepatrná chvilka, kterou stojí za to podstoupit. Nebo raději dál trpět častým močením, které nepřináší úlevu? Buzením v noci? Situacemi, kdy stěží doběhnete na toaletu? Obtížným spouštěním moči, které vede až k nemožnosti se vyprázdnit? Zanedbání všech těchto příznaků může vyústit v krvácení do moči, k infekci močového měchýře, k tvorbě močových či ledvinových kamenů i k trvalému poškození ledvin.
Prostata, neboli předstojná žláza, leží těsně pod močovým měchýřem. Je malou, ale zato velmi důležitou součástí mužského pohlavního systému. Vytváří se v ní tekutina, která umožňuje pohyb spermií a zvyšuje schopnost jejich přežití. Stárnutím nabývá prostata na objemu, tlačí na močovou trubici, která prostatou prochází, a objevují se první potíže. Lékaři hovoří o benigní hyperplazii prostaty. Jak ji diagnostikují? Základním vyšetřením je už zmíněná prohlídka přes konečník, k potvrzení onemocnění slouží krevní test. Pacient může podstoupit také vyšetření ultrazvukem či rentgenem, někdy se provádí i cytoskopie či odběr tkáně ‒ biopsie. Všechna tato vyšetření slouží k tomu, aby se vyloučila možnost zhoubného nádoru prostaty. Pak přichází ke slovu léčba. Ordinují se léky, které mají za cíl uvolnit svalovou tkáň prostaty a blokádu močové trubice. Většinou přinášejí už po krátkodobém používání radikální úlevu a ústup obtíží. V rozvinutých případech onemocnění pomůže chirurgický zákrok, při němž se odstraní buď jenom vnitřní část prostaty, nebo prostata celá.
Stejně tak jako ženy absolvují pravidelné prohlídky na gynekologii, měli by se i muži po padesátce naučit chodit jednou za rok k urologovi. Ten zjistí, zda je prostata normální, nebo již zvětšená a včas odhalí vážnější problém. Určitě dodá i rady, jak se chovat, aby potíže s prostatou nastaly co možná nejpozději, případně vůbec ne. Stejně jako v prevenci jiných onemocnění i tady se doporučuje především pohyb. Ideální je chůze, hůře už na tom je cyklistika, nebo jízda na koni. Změnit jídelníček je asi pro většinu mužů hodně těžké, protože omezení se týká pikantních jídel, silné kávy a alkoholu. Měli byste ale vědět, že prostata se dá „trénovat“, a to tak, že na toaletu budete chodit ihned, jak pocítíte potřebu a po vymočení se pokusíte znovu vyprázdnit. A dvě zásady dodržujte v pitném režimu: dva litry tekutin denně a nepít před spaním! Při prvních potížích s prostatou významně pomáhá i fototerapie. Vaší oblíbenkyní by se měla stát kopřiva dvoudomá, která pozitivně ovlivňuje metabolismus mužských pohlavních hormonů a pomáhá bezproblémovému močení, dále rajčata, obsahující karotenoid lykopen, který chrání buňky před škodlivými částicemi oxidačních procesů v těle a oddaluje stárnutí, užitečná jsou i dýňová semínka. Mnohé tablety obsahují výtažky právě z těchto a dalších bylin a plodů a muži po čtyřicátém roku by je měli užívat jako prevenci. A pikantnost na závěr: také jste slyšeli cosi o mladých eroticích, kteří končí jako staří prostatici? Omyl! Lékařské výzkumy potvrdily opak. Muži, kteří žijí bohatým sexuálním životem, jsou méně náchylní k zvětšování prostaty, než ti zdrženliví.