Přehřátí se u psů projevuje v případě, když jejich tělesná teplota stoupne nad 40 stupňů (normální je mezi 37-39). V případě takto vysoké teploty hrozí zdravotní potíže, které se mohou projevit zrychleným a namáhavým dýcháním, apatií, třesem, nervovými příznaky, může dojít dokonce k selhání metabolismu, křečím a komatu. Co dělat, když u svého psa tyto příznaky pozorujeme? „Chladit, nejlépe vodou. Při tomto postupu studená voda ochlazuje a zároveň se z těla psa odpařuje, což je pro jeho rychlou úlevu pozitivní efekt,“ říká MVDr. Radek Musil. Pokud máte po ruce konev nebo zahradní hadici, není tedy nic lepšího, než psa polít či postříkat. Ale pozor. Když teplota klesne na 38,5 stupně, měli bychom přestat s chlazením a psa osušit. Během chlazení bychom psovi měli opakovaně měřit teplotu v konečníku, aby nedošlo k druhému extrému – podchlazení. Chlazení dávkujeme podle stavu psa – pokud je jen malátný či apatický, chladíme vodou a pak ho necháme odpočinout někde, kde proudí vzduch. Když už má nervové záškuby či křeče, je nutné kromě ochlazování vyhledat lékařskou pomoc.
Boxer nemá vedro rád
Po prvním ošetření byste měli vyhledat veterinárního lékaře, který nasadí protišokovou léčbu, jejíž součástí je především infuzní terapie. Ta pomůže zajistit, aby nedošlo k oběhovému selhání. Nejchoulostivější plemena, která mají s vedry problémy, jsou tzv. krátkolebá – patří sem například boxeři, francouzští buldočci, buldoci či mopsové. Proč tomu tak je? Jde o to, že tito psi mají menší plochu sliznice v dutině nosní a nemohou se tolik „chladit“. Stále ale platí, že nejjistější je takovým situacím předcházet. I zkušení pořadatelé výstav psů vědí, že v horkém počasí je lepší výstavu zrušit, než psy vystavovat nebezpečí. Často se však může něco přihodit, i když o nebezpečí víte. „Pamatuji si, že jsem byl kdysi s rodinou a naším psem Žerykem na Voříškiádě v Lysé nad Labem, kde vyhrál první místo. Bylo poměrně teplo. Po vítězství následoval ještě rozhovor s novinářem. Žeryk byl stále venku a pod slunečníkem ve stínu. Když jsme už chtěli jet domů, otevřel jsem dveře od auta, aby vedro trochu vyvětralo a on nepozorovaně skočil dovnitř. V té chvíli začal kolabovat. Naštěstí vedle paní zalévala hadicí trávník, rychle jsem si ji od ní vypůjčil a Žeryka celého polil. Od kolegy veterináře jsem si ještě vzal protišokovou injekci, která pomáhá předejít komplikacím z přehřátí. Naštěstí vše dobře dopadlo,“ vzpomíná na vlastní příhodu MVDr. Musil.
Dodržujte pitný režim
Pes by měl v takovém počasí dostávat pravidelný přísun tekutin, neprovozovat zbytečnou tělesnou aktivitu (aportování, běhání), zkracovat dobu procházek. Psi s černou srstí či dlouhosrstá plemena mají s teplem větší problém než ostatní. Náchylnější jsou i starší psi, u kterých může hrát roli třeba srdeční nedostatečnost. „V letních měsících je přehřátí poměrně častý problém, dále to jsou problémy se srdcem. Majitel psa, který se se srdcem léčí, by měl být zvlášť obezřetný a cestování i jiné aktivity zvažovat,“ radí MVDr. Musil. Třeba kočky takové problémy v teplých měsících nemívají. Je to i tím, že po nich většinou žádnou tělesnou aktivitu nevyžadujeme. Samy si tak poradí nejlépe – prostě si najdou místo, kde je jim dobře.
Pozor na blechy
Teplo s sebou přináší ještě jednu nepříjemnost – blechy. Často dochází k jejich přemnožení, a když to majiteli unikne, může to zvíře dokonce ohrozit na životě. „Zažil jsem případ, kdy si majitel hlídacího psa stěžoval, že nějak podezřele líná. Když jsem se na něj přišel podívat, zjistil jsem, že je doslova obsypán blechami. Línal, protože se musel pořád drbat a srst si mechanicky poškodil. Tolik blech je schopno psa doslova vysát, může i uhynout,“ popisuje Radek Musil. Tenhle příběh dopadl naštěstí dobře, ale jasně dokazuje, jak důležité je pozorovat chování vašeho psa. I z toho důvodu nelze doporučit ani variantu cestování bez psa s neinformovaným hlídáním, které ho chodí jenom krmit a třeba ani neví, zda bere nějaké léky či zda se nechová jinak, než je běžné.
Připoutejte se, prosím!
Cestování se psem v autě má i svá formální pravidla: správně by měl být připoutaný na zadní sedačce, rozhodně nesmí být na volno. Druhá správná možnost je kotec v zavazadlovém prostoru. Jistě není nutné dodávat, že to zvyšuje bezpečí nejen vašeho psa, ale především vaše. Dopravní nehody způsobené tím, že pes nepředvídatelně zareagoval a třeba skočil řidiči mezi pedály, rozhodně nejsou výjimkou. Proto ať už v létě se svým psem vyrazíte kamkoliv, dbejte i na jeho bezpečnost. Odměnou vám bude zdravý a spokojený pes.