Foto © Archiv

Léto budiž pochváleno! Nadcházející měsíce jsou ideální pro posílení imunity

Začneme pohybem. Ranní protažení na zeleném, rosou pokropeném trávníku, hluboký nádech voňavého vzduchu, případně i krátká procházka parkem, lesem či poli je ten nejlepší začátek dne.

Dobrá snídaně, kdy by neměla chybět sklenka vody s citronem, ovesné vločky, miska čerstvě natrhaných jahod, rybízu, třešní, med … ano, už se vám sbíhají sliny? Už v tuto chvíli jste pro své zdraví udělali víc, než si myslíte.

Babičky a dědové mívají v létě jednu milou, i když ruku na srdce, někdy až vysilující povinnost. Hlídat vnoučata. Že by i to mělo co dělat s posílením imunity? Budete se divit, ale ano – pokud si ze společně prožitých chvil odnesete radost, pohodu a štěstí. Pozitivně naladěný člověk odolává nemocem snáze než bručoun. Jak jistě víte, děti, které se nudí, zlobí. Tak jim připravte program. Především výlety. Na kole i pěšky, abyste dopřáli i vlastnímu tělu. Užitečné je plavání, otužování, ven choďte za každého počasí. Zahrajte si s dětmi pexeso, karty, šachy, cvičíte si tak paměť. A naučte je hry, které jste hrávali jako děti, vyprávějte o svém životě. Obrňte se trpělivostí a zatáhněte je do přípravy jídla, děda pak může drobotinu naučit štípat dříví, vyrobit krmítko pro ptáčky, společně pečujte o zahrádku a domácí zvířátka. Děti jsou vděčné a ani si nevzpomenou, že někde leží tablet a mobil.

Rádi cestujete do exotických krajin? I v tomto směru by lidé starší sedmdesáti let měli být opatrnější.

Léto však přináší i jistou svízel. Tropicky vysoké teploty. Na venkově se jim můžeme bránit pobytem ve stínu, zvlhčováním vzduchu. Horší je pobyt v klimatizovaných místnostech, teplotní šok po návratu do vedra může zavinit nachlazení, rýmu a angínu. Takže v tomto období do velkých nákupních center, kin a hal raději nechoďte.

A jedno doporučení na klidné usnutí i ve vedru. Do lavoru nalijte 10 až 15 centimetrů ledové vody, do níž na deset až patnáct vteřin ponoříte nohy. Rychle jimi hýbejte. Několikrát opakujte a po dokonalém utření navlečte teplé ponožky. To, že jste tělo vystavili stresu z ledové vody, posílí vaši odolnost a při pravidelném opakování otuží.

Rádi cestujete do exotických krajin? I v tomto směru by lidé starší sedmdesáti let měli být opatrnější. Dlouhý let, změny času, jiné klima, odlišná strava a setkávání se s  bakteriemi a viry, na něž není Středoevropan uvyklý, rozhodně k posílení imunity nepřispívají. Naopak. Běžně se stává, že po návratu domů se člověk cítí víc unavený a náchylný k nemocem než jindy. V takových případech vám může pomoci třeba lék Wobenzym, který oslabenou imunitu posiluje.

Léto je skutečně tím nejideálnějším časem, kdy můžeme pro posílení imunity udělat maximum. Stačí k tomu pohyb na zdravém vzduchu, kvalitní spánek a dobrá čerstvá strava. Snažme se toho využít.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.