Šalvěj lékařská, neboli babské ucho

Šalvěj lékařská pochází ze středomoří a její účinky znali již staří Egypťané a Římané. Bývala pro ně symbolem dlouhověkosti a všelékem. V historii severoamerických indiánů je zase nenahraditelnou šalvěj bílá, kterou používají při rituálu potní sauny, k vykuřování obydlí, i při zahánění zlých duchů a nemocí.

Šalvěj má antioxidační, antivirové a antibakteriální účinky. Obsahuje různé silice (kafr, cineol, thujon), hořčiny, třísloviny, saponiny, karotenoidy, pryskyřice, glykosidy, flavonoidy a fytoestrogeny. Čistí krev, uvolňuje hlen, léčí střevní problémy, odstraňuje nadýmání, působí příznivě při onemocnění jater a povzbuzuje chuť k jídlu. Posiluje tělo, uvolňuje křeče, napomáhá při léčbě míchy, žláz, při třesu, nadměrném pocení končetin a nočním pocení. Ulevuje při bolestech v krku, zubů a při zánětech v dutině ústní (výplachy). Zlepšuje krátkodobou paměť a pomáhá při léčbě zánětů v těle.

Šalvěj hispánská známá jako chia semínka má vysoký obsah bílkovin, proteinů, sacharidů, nejvyšší obsah omega-3 mastných kyselin a a-linolenových a vzácný vitamin B17! Významně pomáhá při diabetu 1. a 2. stupně, podporuje funkci ledvin, jater, žlučníku, plic a snižuje cholesterol.

Využití v léčitelství

Při užívání šalvěje nepřekračujte doporučené denní dávky – u čaje 3 šálky denně. Nekombinujte šalvěj s alkoholem, neužívejte při epilepsii! Proti záchvatům mrtvice a při obrně se pijí během dne dva šálky po doušcích. Šalvějový čaj pijeme vždy ráno, půl hodiny před snídaní, po dobu tří týdnů, po 14denní pauze můžeme kůru zopakovat. Rozdrcený list šalvěje se používá při bodnutí hmyzem. Při nachlazení dejte několik kapek šalvějového oleje do aromalampy, uleví při ucpaném nosu.


Čaj ze šalvěje
1 čajová lžička šalvěje na 1/4 litru vody, 3 minuty povaříme a krátce vyluhujeme.

Čaj na očistnou kůru
1 čajová lžička šalvěje na 1/4 litru vody, 3 minuty povaříme, aby se éterický olej vyvařil. Můžeme přidat špetku třezalky, máty a meduňky, 10 minut louhujeme, scedíme a pijeme.

Šalvějový ocet
Láhev naplníme až po hrdlo květy šalvěje luční, zalijeme přírodním octem tak, aby přesahoval květy, a necháme 14 dní stát na slunci nebo na teplém místě. Je vhodný k přípravě salátů.

Sedací koupel
Dvě plné hrsti listů dáme na noc do studené vody. Druhý den vše přivedeme k varu a výtažek přilijeme do vany.


Využití v kosmetice

Šalvějový odvar zbaví vlasy lupů a šedivé vlasy po něm tmavnou. Napaření obličeje odvarem pomáhá ke stažení pórů. Potírání zubů šalvějovými lístky funguje lépe než bělicí pasta.

Proti řídnutí vlasů
Smícháme 20 ml jablečného octa, 80 ml vody, 2 kapky šalvějového oleje a po každém mytí opláchneme hlavu.

Při zadržování vody a celulitidě
Několik kapek šalvějového oleje na masážní žínku a masírujte postižené partie.


Využití v kuchyni

Šalvěj se hodí do sýrových pomazánek, míchaných vajíček, do těstovin, k cuketám, rajčatům, do polévek a marinád. Vhodná je kombinace s kmínem, bobkovým listem, celerovou natí, česnekem, sušeným zázvorem, libečkem, majoránkou, paprikou, petrželí, saturejkou a tymiánem.

Šalvějové víno
5 lžic sušené drogy zalijeme 1 l suchého bílého vína, necháme louhovat 5 – 6 dní na chladném místě a užíváme 1 polévkovou lžíci po jídle. Podporuje trávení a posiluje psychiku.

Šalvějové těstoviny
Čerstvé listy jemně orestujeme na olivovém oleji, přidáme kousek másla, rozpustíme, osolíme a smícháme s vařenými těstovinami.

Šalvěj na grilované, pečené i dušené maso
Většina druhů šalvěje se používá k přípravě masa a jako součást marinády. Několik lístků přidáme k pečenému i dušenému vepřovému, hovězímu, skopovému, jehněčímu i krůtímu masu. Šalvěj dochutí zvěřinu, nádivky a paštiky z masa, obzvláště se hodí k tučným masům, usnadňuje jejich trávení, ale i k přípravě ryb.

Šalvějová marináda
Lístky šalvěje nasekáme nadrobno a smícháme s 2 lžícemi olivového oleje, lžičkou vinného octa, francouzské hořčice a drcených pepřů. Plátky masa naklepeme, osolíme, potřeme marinádou a klademe do misky na sebe. Zalijeme zbytkem marinády, zakryjeme a necháme uležet v chladničce.

Grilované řízky na šalvěji
5 kuřecích řízků, olej, lžíce jemně nasekané šalvěje, lžíce citronové šťávy, pepř, sůl, nasekaná feferonka, 10 listů šalvěje.
Řízky nakrájíme na menší kousky, naklepeme, posolíme. Vložíme do misky s olejem, nasekanou šalvějí, citronovou šťávou, pepřem, feferonkou, promícháme a dáme uležet. Každý plátek napíchneme na grilovací jehlu s listem šalvěje a zvolna z obou stran opékáme. Podáváme s pečivem a grilovanou zeleninou.

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.