Sedneme si na terásku a paní Jarošová začne vynášet krabice s korálkovými poklady, kvůli kterým jsme přijely. Pár kroků odtud totiž stojí továrna Preciosa Ornela, která od šedesátých let chrlí do celého světa miliony drobných skleněných korálků.
„Korálky jsou tu odnepaměti, mačkaly se v každém domě, podomácku, navlékat korále tady uměla každá ženská. I moje maminka dělala s korálky odmalička a já se to naučila od ní. Vystudovala jsem pak průmyslovku a hned po škole jsem nastoupila tady v Ornele jako designérka.“
Ze skleněných perliček, kterým se také říká rokajl, se navrhovalo a vyšívalo všechno možné, od límečků a kabelek, přes knoflíky, náhrdelníky a náušnice, až po vánoční ozdoby a další dekorace. Česká republika patří vedle Číny a Japonska dodnes k největším producentům rokajlu. Nejkvalitnější a nejdražší je Japonský, pak následují české korálky a nejméně kvalitní jsou ty čínské, které kvůli jejich nízké ceně potkáte v českých obchodech s korálky nejčastěji.
Old´s Cool ReFestival 2015
26. září 2015 proběhl v Pražské Ville Pellé Workshop a přehlídka současné výšivky. Setkání se současnou podobou tradiční ruční práce, na kterém si pod vedením 5 předních českých návrhářů můžete vyzkoušet jejich osobité techniky, připravuje autorka článku a kurátorka akce novinářka Veronika Ruppert, která má vlastní pořad o módě – Modeschau – na radiu Wave. Celodenní workshop současné výšivky vyvrcholí výstavou a módní přehlídkou. „Výšivka je krásná tradiční technika, která baví a oslovuje napříč generacemi, proto jsem se rozhodla módní den Old´s Cool ReFestivalu zaměřit právě na ni. Mým cílem je příjemný a zajímavý kreativní den, na který můžete přivést svou babičku, osobně se setkat s nejlepšími českými návrháři a seznámit se s jejich prací.“
Vysoká krejčovina
Korálková výšivka z rokajlu a dalších tvarů skleněných perel je velmi pracná a vyžaduje velkou trpělivost a zručnost. Korálky se nejdříve navlékají přes dlouhé jehly na šňůry a ty se pak speciálními úzkými háčky přichycují na látku. „Když sem poprvé přijela Terezka a její spolužáci z UMPRUMu, někteří kluci ani neuměli háčkovat. Takže jsme museli začít úplně od základů, aby bylo očko jako očko.“
Skupinu prváků z pražské UMPRUM sem na seznámení s tradiční technikou přivezl profesor Josef Ťapťuch, se kterým se paní Jarošová znala z dřívější spolupráce na módních kolekcích. Zdobení korálky patří ke klasickým technikám používaným ve vysoké krejčovině od jejích počátků. Můžete si ho všimnout na historických róbách ze starých obrazů a většinou nechybí ani v žádné současné haute couture kolekci.
Tereza se do korálkové výšivky zamilovala na první pohled: „Okouzlila mě ta barevná masa drobných korálků, různé kombinace a spousta možností, co se z nich dá vytvářet. Zaujala mě i samotná technika, která se spíš než vyšívání podobá háčkování.”
Medvěd místo krále
Tereza od té doby zkouší s korálky pracovat v oděvu. Z nejrůznějších velikostí a tvarů si vybírá hlavně podélné tyčinky. Pracuje klasickou technikou, ale volí neobvyklé barevné kombinace a vytváří spíš abstraktní motivy.
„Jde mi o jednoduché grafické vzory a kombinace barev. Moje první práce, na které jsem se techniku naučila, byla přenosem rozrastrované fotografie do výšivky na látce.“ Vedle abstraktních tvarů se v nejnovější kolekci objevují i motivy z dětského pimprlového divadla. „Zkoušela jsem pracovat s uvolněnou dětskou myslí. Vzpomínám si, že když nám v divadle chyběly nějaké loutky, nebyl problém nahradit je něčím jiným. Je to takový surrealistický přístup, kdy místo krále můžete mít klidně plyšového medvěda. Proto se v kolekci objevuje kůň a chobotnice, kteří jsou přátelé, přestože jeden žije ve vodě a druhý na zemi.“
Modely na aktuální jaro a léto s hravými korálkovými výšivkami se premiérově představily na prestižním pražském týdnu módy Prague Fashion Weekend.
Klaučata z Poniklé
Probíráme se náhrdelníky, náušnicemi a ozdobami, které si už teď paní Jarošová dělá jen pro radost, prý aby nezlenivěla. Tereza jí ukazuje svoje nejnovější korálkové výšivky a do klidného hovoru zpívají ptáčci, poštěkávají psi a občas zabečí ovce odněkud ze sousedství.
Na rozloučenou dostáváme ještě tip na další krásný výlet. Z rokajlu se mimo jiné vyrábí i kouzelné vánoční ozdoby a lokální specialitou jsou takzvaná klaučata z foukaných skleněných trubiček. Vedle dalších řemeslných pokladů si je můžete prohlédnout v muzeu v obci Poniklá. Nejlepší načasování je prý na poslední neděli v červenci, kdy se koná ponikelská pouť.