Foto © Petr Lebeda

Moderní bastlíř nesedí doma. Využívá veřejné dílny

Snaží se najít zajímavější, dokonalejší, zábavnější nebo prostě lepší řešení problému. Řeč je o kutilech, bastlířích nebo vynálezcích.

Jsou v nejrůznějších fázích svého rozvoje: obyčejní amatéři i profesionálové pracující na patentech. Moderní kutilové ale nepracují o samotě, zavření doma. Naopak se snaží, aby jejich práce – jakkoliv (ne)dokonalá – žila veřejným životem a byla inspirací pro ostatní.

I do Česka se tak dostal nový trend veřejných dílen, které se označují jako tzv. makerspace, neboli prostor pro tvoření. Někdy jsou zřizované městem, jindy soukromými subjekty. A značně se liší. Některé se soustředí na řemeslnou, jiné na technologickou nebo digitální výrobu. V jejich výbavě tak lze najít vše od klasických ponků až po 3D tiskárny.

Často nabízejí stroje, které běžný kutil doma nemá, jako například CNC obráběcí technologie a laserové řezačky.

Dílny jsou zároveň místem pro konání přednášek a workshopů a většinou fungují jako kluby, kde je potřeba být členem. „Jsou to taková fitka pro kutily,“ říká Ondřej Kašpárek, kapitán PrusaLabu a zakladatel iniciativy Make More, která spolupořádá Pražský Maker Faire a další akce pro komunitu tuzemských makerů.

Podle Kašpárka je vítána zejména zkušenější generace kutilů a řemeslníků. „Máme stále nedostatek těch, kteří se nebojí předávat zkušenosti, dovednosti a své poznatky dalším, případně pomoci s organizací dílny nebo se školením členů,“ dodává Kašpárek. K vyhledání komunitních dílen stačí internet. Jsou už ve většině krajských měst.

 

Dočetli jste až sem? Zastavte se na chvíli a zvažte, zda-li můžete podpořit Vital i vy.

obálka

Časopis, který čte stále více čtenářů, vychází především díky podpoře dárců. Pomoci je tak jednoduché – zašlete nám dárcovskou SMS na číslo 87 777. Přispějete tak částkou 30, 60, nebo 90 Kč.
DMS ELPIDA 30
DMS ELPIDA 60
DMS ELPIDA 90

Pokud čtete Vital pravidelně a můžete nás podpořit každý měsíc, zašlete zprávu ve tvaru:
DMS TRV ELPIDA 30
DMS TRV ELPIDA 60
DMS TRV ELPIDA 90

Více na darcovskasms.cz. Časopis si můžete také předplatit pro sebe, nebo jako dárek pro své blízké.